Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Piráti získali jen čtyři mandáty, přesto Starostům vyfouknou miliony korun

  10:14
Psát koaliční smlouvu dlouho před volbami se nemusí vyplatit. Své o tom ví Starostové a nezávislí či TOP 09, kteří účastí v koalicích navzdory svým úspěchům ostrouhají. „U PirSTANu to může být problém, tam budou peníze řešit,“ myslí si politolog Josef Mlejnek. Redakce iDNES.cz se zaměřila na finanční situaci jednotlivých stran po volbách a jejich majetky.

Naruší spolupráci Rakušana (vlevo) a Bartoše boj o peníze a křesla ve Sněmovně? | foto:  Petr Topič, MAFRA

Spojení liberálních Pirátů se středově smýšlejícími Starosty mělo před volbami jasný a logický cíl. Vytvořit koalici, aby hlasy voličů nepropadly a oni vytvořili protibabišovský blok, který se v případě úspěchu spojí s konzervativním blokem trojkoalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09).

Povedlo se. Byť se očekávalo, že to budou Piráti, kdo uzme většinu hlasů a mandátů koalice PirSTAN, i vlivem šíření dezinformací a manipulativních kampaní je voliči vykroužkovali a upřednostnili Starosty a nezávislé. 

STAN: Koaliční smlouvu dodržíme

Od roku 2017 až do současnosti získali Starostové a nezávislí na příspěvcích od státu či na mandátech dle propočtů ČTK 87,8 milionu korun. Vinou koaliční smlouvy, v níž stojí, že většinu v poměru 2,25:1 dostanou Piráti, náleží hnutí v následujících čtyřech letech odměna v celkové výši 79,14 milionu korun (výpočtu se věnujeme na konci článku).

Ve výsledku přijdou oproti minulému volebnímu období o 8,66 milionu korun, navíc nemají žádné nemovitosti, které by mohli dlouhodobě pronajmout či prodat.

Předseda Vít Rakušan sice přiznává, že pro ně v danou chvíli nejsou podmínky ze smlouvy úplně výhodné, přesto, jak sám říká, od předem podaných rukou necouvne.

„Smlouvu s Piráty se chystáme dodržet, ačkoliv finanční přerozdělení nevychází v náš prospěch. Od začátku jsme si podali ruku na přerozdělení, které vycházelo z tehdejší reality. Dohody se mají dodržovat, nebudeme teď po výsledcích usilovat o změnu,“ napsal iDNES.cz v SMS Rakušan.

Poměr křesel ve vládě není jistý, pro STAN chci vnitro i školství, řekl Rakušan

Jeho slova potvrdil i mluvčí uskupení STAN, které má na transparentním účtu 190 tisíc korun, Tomáš Pergl. „Počítáme s tím, že budou mít Piráti vyšší část příspěvku. STAN dlouhodobě hospodaří s financemi zodpovědně a v přebytku, proto se neobáváme, že by dělení příspěvků s ekonomickou situací hnutí výrazně zamávalo.“

Pirátská otázka

Veselo bude u Pirátů, i přes zisk pouhých čtyř mandátů vydělají za čtyři roky 178 milionů korun a oproti minulému volebnímu období si polepší o 4,3 milionu korun. Bývalý šéf mediálního výboru strany Mikuláš Ferjenčík redakci poslal krátkou zprávu, že k jinému než smlouvou potvrzenému přerozdělení peněz nedojde. „Smlouva platí.“

Piráti totiž zaplatili větší část předvolební kampaně, z toho proto plyne i rozdělení státního příspěvku.

PirSTAN si stěžuje u soudu, chce uznat svého kandidáta namísto člena ANO

Podle koaliční smlouvy mezi Piráty a STAN se křesla měla po volbách rozdělovat v poměru 2,25:1, pokud koalice ve volbách získá 40 a méně poslanců. Koalice Pirátů a STAN jich získala 37. Piráti tedy po debaklu ustoupili na to, že to bude 1:1. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se na tom dohodl s Rakušanem.

„Smlouvy se mají držet, ale řekli jsme si, že budeme přiměřeně ambiciózní a rádi bychom měli rovné zastoupení a předpokládáme, že to Starostové budou respektovat,“ vyjádřil se v rozhovoru pro Seznam zprávy Ferjenčík.

Piráti mají k pátečnímu dopoledni na transparentním účtu 7,5 milionu korun a stejně jako STAN nevlastní žádné nemovitosti.

Podle politologa Josefa Mlejnka ještě finance v koalici PirSTANu mohou nadělat zlou krev. „Tam jsou ty peníze důležité pro financování dalšího provozu stran,“ myslí si Mlejnek.

ODS si výrazně finančně polepší

Trojkoalice SPOLU si přijde za čtyři roky ve vládě na 444,9 milionu korun. Na poměru, v jakém si jednotlivé strany rozdělí vydělané peníze, se představitelé uskupení domluvili již několik měsíců před volbami. Detaily koaliční smlouvy má redakce k dispozici, ale rozhodla se je nezveřejňovat.

Úspěšný „projekt Fiala“. Jak se z akademika stal kandidát na premiéra

I když závěr volebního sčítání hlasů patřil primárně TOP 09, za kterou v Praze dominovala Markéta Pekarová Adamová, jako jediná strana si v trojkoalici mírně pohorší. Zato občanští demokraté si mohou mnout ruce. Úspěch v parlamentních volbách straně přinese v následujícím volebním období o více než 57 milionů korun více než měli naposledy v opozici, celkem si nyní vydělají 244,7 milionu korun. 

Kromě toho mají sedm nemovitostí, tou nejvýznamnější je budova místní buňky ODS v historickém centru Ostravy, na transparentním účtu nyní straně svítí cifra 7 640 korun.

Trojkoalice má na společném volebním účtu k dispozici 1,2 milionu korun.

Možná budeme propouštět, spekuluje ČSSD

Bolestivou porážku utrpěly ČSSD a KSČM. Prvně zmíněný subjekt se v nedávné historii potýkal s finančními problémy a situace nebude lepší ani nyní. Tím, že se sociální demokraté nedostali do Sněmovny, zchudnou v v následujícím volebním období o 68,2 milionu korun.

Nové vedení ČSSD je nutné, říká exhejtman Štěpán po volebním debaklu

ČSSD vlastní šestnáct budov, přičemž ta nejvýznamnější, Lidový dům, nyní zeje prázdnotou. Nasnadě by tak bylo budovu prodat a vykompenzovat tím budoucí finanční ztráty, obdobně v minulosti postupovala například i ODS, jenže Lidový dům je předmětem vleklých soudních tahanic s potomky zesnulého advokáta Zdeňka Altnera, jenž dům pro stranu v minulosti získal.

Podle mluvčí ČSSD Evy Gregorové nelze vyloučit ani možnost propouštění. „Provozní náklady se budou muset snížit na minimum. Ve hře je propouštění zaměstnanců,“ řekla iDNES.cz Gregorová. Končící předseda Jan Hamáček na otázky dalšího směřování strany neodpověděl. 

Jak vypočítat, kolik si strany a koalice vydělají

Hlasy voličů

Pokud strana či koalice pokořila hranici 1,5 % hlasu od voličů, dostane za každý hlas 100 korun.

Např.: PirSTAN získal 839 776 hlasů, za volby proto dostane 83 977 600,-

Státní příspěvek

Strany či koalice, které se dostaly do Sněmovny, dostanou od státu každý rok příspěvek na provoz ve výši 10 000 000, tedy celkem 40 000 000,-

Peníze za mandáty

Za každý jeden mandát dostane politické uskupení 900 000,- ročně. 

Např.: PirSTAN má 37mandátů, za čtyři roky zinkasuje 133 200 000,-

Koalice PirSTAN získá během čtyř let ve vládě celkem 257 177 600,- a následné přerozdělení financí je předmětem interní koaliční smlouvy.

Pozn.: Výpočet se týká pouze stran a koalic, které se dostaly do Sněmovny.

Situaci nepomáhá ani skutečnost, že na transparentních účtech sociálních demokratů je jen 201 569 korun.

Zcela nejhorší výsledek utrpěli komunisté, kteří ve Sněmovně nebudou poprvé od roku 1946. A protože od roku 2016 nemají zastoupení ani v Senátu, budou se muset zaměřit na krajskou a komunální politiku.

Jenže volby nepatří k nejlevnějším výdajům, a tak by prvně komunisté museli nějaké peníze ušetřit, což půjde velmi těžko. Strana má nárok na státní příspěvek, navíc získá peníze za hlasy voličů, ale ani tak se nevyhne propadu o 84,3 milionu korun.

KSČM může těšit alespoň skutečnost, že napříč republikou vlastní 59 budov, k tomu má i pozemky. Část nemovitostí se komunistům daří dlouhodobě pronajímat, nově by počet pronajímaných prostor chtěli zvýšit. Na transparentním účtu má strana 385 358 korun.

Končí stávající Sněmovna. Největší odchodné 912 500 korun dostane Filip

„Zásah do stranické pokladny je zásadní, ale ne neřešitelný, prokáží-li představitelé KSČM na všech úrovních odvahu. Obrovské rezervy vidím rovněž ve využívání nemovitostí, které KSČM má,“ sdělila nová předsedkyně strany, europoslankyně Kateřina Konečná.

Končící předseda Vojtěch Filip se redakci k situaci odmítl vyjádřit a odkázal nás na finančním řízením pověřeného Václava Orta, který na otázky redakce do uzávěrky článku neodpověděl.

Finanční situace jednotlivých politických stran (finanční údaje v milionech korun)
StranaObdobí 2021 - 2025Období 2017 - 2021RozdílPočet nemovitostíStav transparentního účtu k 22. 10. 2021
ODS244,7187,3+57,470,007
KDU-ČSL111,2105,4+5,881,9
TOP 0988,992,1-2,204,7
ANO 2011445470,8-25092,1
Piráti178173,8+4,207,5
STAN79,1487,8-8,600,19
SPD163,4173,1-9,700,25
ČSSD62,6130,8-68,2160,2
KSČM49133,3-84,3590,38
Autoři: ,

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Svědectví Čecha ze „zóny smrti“: Podchlazení běženci pijou vodu z bažin

Premium Žádné jídlo, teploty okolo nuly, řeky a bažiny. V takových podmínkách uprchlicí na hranicích Polska a Běloruska tráví...

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Itálie, Norska či Bulharska

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy covidem. Od pondělí se do červené...

Fake news lépe odrazí selský rozum než vzdělání, říká matadorka sociálních sítí

Premium Z digitálních stop, které necháváme na internetu, dovede odhadnout, co nás baví, co kupujeme i jaké máme vzdělání. Zní...

Vojtěch vydá vyhlášku o povinném očkování, nová vláda ji může změnit

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku o povinném očkování proti covidu-19 pro vybrané skupiny obyvatel. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...