Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Pilulka RU-486 ženám nepomůže

  9:44aktualizováno  9:44
Veřejná debata startuje. Téma? Pilulka, kterou mohou matky užít v případě, že se (zpravidla pod tlakem svého okolí a pro nedostatek pomoci od nejbližších) chtějí zbavit svého nenarozeného dítěte.

Pilulku v ČR již několik let prosazují někteří gynekologové. Jejich důvody však nejsou ani tak medicínské, jako spíše osobní. Žádný gynekolog neprovádí výkon potratu rád.

Má-li pod svým vedením lékaře s dosud nižším dosaženým stupněm odbornosti, převede zpravidla tyto zákroky mezi jeho odpovědnosti.

Smrtící pilulka RU-486 je však vynález, o který stojí za to usilovat! Zbaví totiž lékaře nutnosti přímo se na ukončení života počatého dítěte prakticky svýma rukama podílet.

RU-486 v principu slouží jako chemický potratový prostředek.

Kromě toho, že odejme dítěti výživu, kterou získává z děložní výstelky, způsobí děložní kontrakce, které mrtvý zárodek vypudí porodními cestami. Proč máme v naší společnosti prosazovat další způsob provádění umělého potratu, když – snad opravdu – platí neustále naléhavé volání po tom, aby potratů bylo co nejméně? Neměla by místo nových způsobů, jak se zbavit nenarozeného dítěte, spíše existovat snaha o rozšíření možnosti pomoci ženám, které zůstaly na rozhodování samy? Od odborníků se většinou dozvídáme, že potrat je výkon zanedbatelný, bezpečný a zdraví neškodný. Výkon bez následků a rizik. Když se nyní diskutuje o RU-486, dozvídáme se, že je žádoucí, aby byla pro české ženy dostupná, neboť výkon miniinterrupce či interrupce je rizikový, může přinést celoživotní následky a násilné otevření porodních cest může ženě způsobit dokonce smrt.

Nemohu si pomoci, takovou argumentaci považuji za hrubě účelovou.

Jak ženám ve skutečnosti RU-486 pomůže? Podobně jako gynekologové volající po způsobu, který by je zbavil nechutného výkonu, ani matky nechtějí primárně volit interrupci jako řešení své situace.

Zpravidla ji volí tehdy, kdy jim chybí jiná alternativa. Jsou to právě lékaři, kteří se kromě rodiny dozvědí, že žena má s těhotenstvím potíž. A tak se domnívám, že by právě oni místo otázky "A chcete si to nechat?" měli nabídnout ženě kontakty, kde mohou najít pomoc. Místo osvojení si znalostí tohoto typu však deset let pracují na tom, aby dosáhli registrace preparátu, který by je zbavil odpovědnosti a možná i pocitu špatného svědomí.

Jde nám opravdu v otázce umělých potratů (alespoň) o ženu? Zavedený názor říká, že je to žena, kdo má rozhodnout o způsobu řešení situace.

Praxe je od teorie odlišná. Žena, které se život zamotal nečekaným těhotenstvím, se dost často rozhodne pro potrat právě proto, že je na rozhodnutí sama. Že nenašla oporu v partnerovi, který se naučil schematický vzoreček: problém v těhotenství = žena nechť se rozhodne sama. Tento vzorec však nemůžeme analyzovat jako úctu ke svobodě ženy, ale jako mytí si rukou před odpovědností postarat se o druhého, když to potřebuje.

Lékař ukazuje lidské embryo, které bylo vyjmuto v Šanghaji z jater těhotné ženy. Na celém světě bylo zatím zaznamenáno pouze 14 případů, kdy se plod vyvíjel v játrech. (5. srpna 2004)

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Oblíbený pramen na vrchu Křemešníku s vodou, která se nekazí, opět teče

Studánka, která vyvěrá na vrchu Křemešník u Nového Rychnova na Pelhřimovsku, má opět dostatek vody. Pramen ji produkuje...

Výhružný dopis Kuberovi jsem neobjednal, žádný neexistuje, tvrdí Mynář

Hradní kancléř Vratislav Mynář odmítl, že by si Kancelář prezidenta republiky jeho prostřednictvím objednala od čínské...

Třicátý duben je fajn, Babiš chce prodloužit nouzový stav do konce měsíce

Premiér Andrej Babiš souhlasí s prodloužením současného nouzového stavu do 30. dubna. Tento termín chtějí podpořit i...

Domov seniorů postižený nákazou přitahuje podivíny, objekt hlídá policie

Situace v litoměřickém domově pro seniory U Trati, kde bylo onemocnění COVID-19 potvrzeno u 53 seniorů, 11 zaměstnanců...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?

Najdete na iDNES.cz