Studenti nechtějí být Ing. Chudák a Mgr. Žebrák. Pilný slíbil víc peněz

  8:30aktualizováno  9:34
Ministerstva po výzvě premiéra z minulého týdne v rezervách našla devět miliard korun na zvýšení rozpočtu pro příští rok. Přidáno tak dostanou i vysoké školy, řekl před jednáním vlády ministr financí Ivan Pilný. Před Úřadem vlády se v pondělí ráno shromáždili doktorandi, aby upozornili na nízké platy.

Pilný si ale nemyslí, že zcela splní požadavek vysokých škol, které chtějí přidat 4,5 miliardy korun. Koaliční strany hovoří o třech miliardách.

Podle ministra školství Stanislava Štecha by částka vybraná z rezerv mohla být nakonec i vyšší než devět miliard. Počká si na konečnou debatu o rozpočtu, myslí, že peníze se najdou.

Fotogalerie

Pilný uvedl, že dva úřady výzvu premiéra nevyslyšely, čtvrtinu rezerv neposkytl ani Úřad vlády. „Dva úřady odmítly participaci, státní hmotné rezervy a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a také Úřad vlády k mému překvapení nesplnil úkol,“ řekl Pilný. O rozpočtu bude kabinet definitivně rozhodovat za týden.

O navýšení financí pro vysoké školy v pondělí stejně jako minulý týden přišly před Strakovu akademii žádat zhruba dvě desítky doktorandů, kteří chtěli upozornit na nízké platy doktorandů a sliby vládní koalice na zlepšení situace ve školství. 

Přinesli si modré vlajky a transparenty s hesly „Mgr. Žebrák“ či „Ing. Chudák“. „Slibuje se, že se bude přidávat na české školství, a pořád se to neděje,“ řekl student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Dominik Zastávka.

Štech před Úřadem vlády podpořil doktorandy

Zhruba po hodině čekání před Úřadem vlády se ukázal ministr Štech. „Dnes se nebude jednat o rozpočtu, ale bude probíhat debata o tom, jakým způsobem budou rozděleny rezervy. Teď nemohu říct žádnou konkrétní částku, sám nevím, jaká bude celková suma, která se podařila shromáždit z resortů. Budu ale bojovat za vysoké školy, které byly v minulých letech drženy hodně zkrátka a to je nepřijatelné,“ podpořil doktorandy Štech.

Doktorandi nejsou jen levná pracovní síla, říká jejich šéfka

Na otázku jednoho z účastníků, zda peníze z rezerv budou určeny pouze na platy akademických profesorů, nebo i na doktorandy, uvedl, že vysokým školám nemůže nic přikazovat. „Můžeme vydat doporučení, na jaké prostředky by měly být peníze určeny,“ uvedl.

Organizátoři poté happening rozpustili. Připravenou mají peticí s výzvou vládě, kterou dají na internet a budou ji distribuovat na vysoké školy. 

V kapitole ministerstva školství navrhuje Pilný na příští rok 161 miliard korun, tedy méně než před prázdninami, kdy to bylo 168 miliard korun. Rozpočet školství by se měl dál odvíjet právě od růstu platů učitelů a dalších zaměstnanců. Letos ministerstvo hospodaří se 156 miliardami.

Kvůli růstu platů ve veřejném sektoru navýšil Pilný pro příští rok příjmy navrhovaného rozpočtu o 21 miliard korun proti červnovému návrhu.

Kvůli nespokojenosti s platy vstoupily odbory do stávkové pohotovosti. Chtějí v ní zůstat, dokud vláda o růstu platů nerozhodne. Na protesty jsou připraveny i vysoké školy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Čekání na obrněnce Titus končí. Obrana podepsala smlouvu na 62 vozidel

Obrněné vozidlo TITUS na veletrhu IDET v Brně

Po dvou letech jednání se ministerstvu obrany podařilo dotáhnout k podpisu smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných...

OBRAZEM: Největší demonstrace od listopadu 89, sešlo se přes 250 tisíc lidí

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Nedělní demonstrace na Letné se stala druhou největší demonstrací od roku 1989. Na Letné se podle odhadů sešlo více než...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz