„Zdena Mašínová neuhla z cesty dané rodinným odkazem, ačkoli jí dlouho přinášela těžkosti. Za svobodou a pravdou vždy stála s odvahou, která inspiruje i dnes. Díky panu (Eduardu) Stehlíkovi za příležitost vyslechnout si její vzpomínky a mimořádně informované názory na dění u nás i ve světě,“ uvedl Pavel k setkání.
Současný prezident musel zejména v předvolební kampani opakovaně obhajovat své členství v předlistopadové armádě i v komunistické straně, do které vstoupil jako čtyřiadvacetiletý v roce 1985.
Boj za svobodu vraždu neomlouvá. Mašíny bych nevyznamenal, říká generál Pavel |
Mašínová, které bude letos 90 let, je sestra protikomunistických odbojářů Josefa a Ctirada Mašínových. Oba bratři se počátkem 50. let postavili režimu se zbraní v ruce. Jejich příběh dodnes budí kontroverze a rozděluje společnost.
Odbojáři se pokusili navázat na činnost svého otce Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacistickými úřady. Při jejich akcích zemřelo šest lidí - dva příslušníci SNB a pokladník v Československu a později i tři východoněmečtí policisté.
Mašínová: Dítě bych na tento svět nepřivedla. Stydím se, že jsem Češka |
Loni 28. října tehdejší prezident Miloš Zeman vyznamenal in memoriam Josefa Mašína staršího. Jeho dcera odmítla ocenění od Zemana převzít, zastoupila ji proto ministryně obrany Jana Černochová. Zeman dlouhodobě odmítal návrhy, aby vyznamenal bratry Mašíny.
I Pavel ještě před zvolením uvedl, že by s jejich oceněním měl problém. Loni v rozhovoru pro MF DNES rovnou řekl, že by jako prezident bratry Mašíny nevyznamenal: „Nemohu se smířit s tím, že zabili policejního strážmistra Honzátka, který byl omámen a nekladl jim odpor.“
Skupina bratří Mašínů se dočkala osvědčení protikomunistického odboje |
Podplukovník Josef Mašín byl legendární postavou československého odboje za druhé světové války. Spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem tvořil zpravodajsko-sabotážní skupinu Tři králové, po které šly v protektorátu tisíce policistů v čele s gestapem. Na starost měl rodák z Lošan u Kolína zejména sabotážní činnost a zásobování odboje zbraněmi. V roce 1941 byla zatčen gestapem a před 80 lety, 30. června 1942, ho Němci popravili.
V 50. letech rodině statek v Lošanech zabavili komunisté, Mašínová se o něj po revoluci několik let soudila se státem. Loni statek převedla na spolek. Vznikl v něm Památník tří odbojů z veřejné sbírky, v níž se vybralo zhruba devět milionů korun. Téměř třetinu darovala Mašínová.