Dne 30. ledna tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen telefonicky mluvila se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Během hovoru, který trval asi čtvrt hodiny, prezidentka vyjádřila přání zůstat s Pavlem i nadále v kontaktu. Podle agentury Reuters byl tento telefonát považován za diplomatický průlom.
Prezident Petr Pavel, který se v pondělí přestěhoval z Hrzánského paláce na Pražský hrad, ještě ten den napsal na svůj účet na Twitteru, že Česká republika a Tchaj-wan sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv. Zároveň uvedl, že se těší na to, že bude nadále posilovat jejich vzájemné partnerství.
V reakci na telefonát předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová oznámila, že se rozhodla Tchaj-wan navštívit v březnu. V sobotu na Tchaj-wan skutečně přicestovala, hned v pondělí s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen jednala v Tchaj-peji.
„Výhrůžky nás neodradí.“ Pekarová se na Tchaj-wanu sešla s prezidentkou |
Pavel ovšem uvedl, že on sám Tchaj-pej navštívit neplánuje. Podle něj by to znamenalo zbytečné ohrožení obchodních vztahů s Čínou a zájmů českých firem. Na druhou stranu ale setkání s tchaj-wanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen nevyloučil, alespoň ne na neformální úrovni. Řekl to dnes v Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku, kde se v tělocvičně setkal a besedoval s tamními studenty během svého dvoudenního pobytu v Moravskoslezském kraji.
„Jedna věc je, když na Tchaj-wan jedou zástupci Parlamentu. Tak jak tam před časem byl předseda Senátu Miloš Vystrčil za ODS a nyní tam je předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová za TOP 09. Tato úroveň je Čínou vnímána jinak než státní návštěvy na nejvyšší úrovni,“ uvedl prezident na dotaz studenta s tím, že i proto tam nejvyšší představitelé většiny zemí často nejezdí.
„Cesta prezidenta by jistě vyvolala větší negativní reakci. Nebylo by rozumné vystavovat riziku obchodní vztahy a ohrozit tak české firmy,“ dodal Pavel.
Setkání s prezidentkou mu nic nebrání
Prezident ale zároveň uvedl, že by se mohl s tchaj-wanskou prezidentkou setkat minimálně na neformální úrovni. „Například při příležitosti některé mezinárodní akce s nejvyššími státníky. Na okraji akce, kde se sejde více hlav států,“ uvedl Pavel.
Podle něj je možné, že podpora Tchaj-wanu bude časem znamenat embargo Číny na české zboží, jak to před časem udělala Čína Litvě. „Takové riziko hrozí. Všichni naši politici se ale drží politiky jedné Číny. Nikdo z nich nezpochybňuje územní celistvost Číny. Vnímáme ji i tak, jak byla nastavena původně, ale Čína ji už tak dnes vnímat nechce. A to, že je jedna Čína, ale dva systémy. Musíme se chovat suverénně. Tedy nezpochybňujeme jejich politiku, ale zároveň si vyhrazujeme právo mít vztahy s kým chceme,“ řekl Pavel.
Jsme suverénní země, vzkázal Pavel Číně k telefonátu s Tchaj-wanem![]() |
Tchaj-wan, který má demokratické zřízení, se považuje za samostatný stát, kdežto Čína jej pokládá za součást svého území. Čína sleduje návštěvy zahraničních činitelů na ostrově s velkou nelibostí. Česká republika a Tchaj-wan neudržují oficiální diplomatické vztahy, ale v řadě oblastí obě země spolupracují.
Pavel se dnes při debatě se studenty zmínil také o sociální síti TikTok či jiných platformách z Číny, které podle něj mohou být bezpečnostním rizikem. „Čína má ve své legislativě, že všechny firmy, ať jsou státní či privátní, musejí poskytovat určité informace vládě. Tedy i zpravodajským službám. Když si představíme, jaký režim Čína představuje, když budeme vnímat, že Číně jde o globální dominanci podle jejich pravidel a ne na základě nějakých kompromisů, tak bych byl opatrný ke všem platformám, které pocházejí z Číny,“ řekl prezident.
Sněmovna zakázala čínský TikTok svým zaměstnancům, k vymazání vyzývá i poslance |
Mateřskou společností sítě TikTok je čínská technologická firma ByteDance, která má ve své řídicí struktuře také výbor složený z členů čínské komunistické strany. USA a další země se obávají, že TikTok poskytuje data od uživatelů čínské komunistické straně a cenzuruje obsah.
Šéf TikToku Shou Zi Chew to minulý týden odmítl. Čínský zákon z roku 2017 vyžaduje, aby společnosti poskytovaly vládě veškeré osobní údaje důležité pro národní bezpečnost země. Neexistují důkazy o tom, že by TikTok takové údaje čínským úřadům předal. Řada zemí už zakázala TikTok na služebních zařízeních, v Česku zakázala používat TikTok například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů.
Porušil svá slova, odsoudila Čína Pavla za telefonát s tchajwanskou prezidentkou: