Návštěva Adelaide začala ve čtvrtek jednáním podnikatelských delegací. „Setkání rozšířilo množství australských firem, které se potkaly s našimi zástupci, asi na 160,“ podotkl Pavel. Večer hovořil s jihoaustralským předsedou vlády Peterem Malinauskasem o spolupráci v technologicky vyspělých odvětvích, vědě a výzkumu či v bezpečnosti. Daroval mu fotbalový míč Bohemians s klokany.
Není to poprvé. Během návštěvy Rakouska obdaroval takto tamějšího prezidenta Alexandra Van der Bellena. „Víte o tom, že vršovický dloubák se německy řekne ‚der Panenka-Heber‘?“ komentovala to česká hlava státu na X.
„Dotkli jsme se všech současných globálních záležitostí, jako je dopad amerických voleb na NATO, Evropu, vztah USA k místnímu regionu,“ uvedl Pavel. Debatovali také o spolupráci mezi Severoatlantickou aliancí a Austrálií, o bezpečnostní situaci v prostoru od jižní Asie po Tchaj-wan i o prohloubení vzájemných vztahů. „Jižní Austrálie je zemí, která má velký potenciál nejenom výzkumný, ale také výrobní,“ poznamenal prezident.
V pátek Pavel navštívil univerzitu v Adelaide, prohlédl si výzkumné pracoviště Australského institutu pro strojové učení, navštívil také inovační čtvrť Lot Fourteen. „Pro mě to bylo ilustrativní v tom, jak je důležité v těchto oblastech provázat vládu, akademickou obec a byznys. Sdružení prostředků a expertů přináší velký efekt,“ míní hlava státu.
„Tady se podařilo poměrně rozdrobenou inovační scénu sloučit do velice dobře koordinovaného celku, kde se jim daří jasně definovat priority, směry, jakými půjdou, způsoby. A hledat zdroje včetně spolupráce s velkými bankami, které investují do některých podstatných projektů,“ přiblížil Pavel.
Prezident Pavel v Austrálii navštívil krajany. Ocenil udržování tradic i jazyka |
Český prezident poobědval s guvernérkou Jižní Austrálie Frances Adamsonovou. „Opět jsme se dostali k tomu, jak mimořádně podobná jsou si hodnocení jak vnitřních problémů, tak vnějších,“ uvedl. Znovu zdůraznil důležitost spolupráce světových demokracií, aby byly schopné odolávat tlaku autokratických režimů, jako je Čína, Rusko, Severní Korea či Írán.
Jste strážci hodnot, řekl Pavel krajanům
Prezident se v Adelaide také setkal s českou krajanskou komunitou. „Přispíváte k bohatosti a rozmanitosti této země, ale kromě toho jste také strážci hodnot, kultury, tradic své původní země,“ řekl krajanům a zopakoval, že Česko se snaží prostřednictvím programů ministerstva zahraničí krajanské kluby podporovat. Připomněl, že Češi žijící v cizině budou moci volit národní i evropské poslance nebo hlavu státu korespondenčně. Změnu od příštího roku přinese novela, kterou Pavel podepsal v létě.
Během pěti dní v Austrálii česká hlava státu jednala o spolupráci s premiérem Anthonym Albanesem i s generální guvernérkou Sam Mostynovou. Pavel zahájil rovněž byznys fórum, setkal se s podnikateli i krajany, a za účasti více než tří set padesáti osobností z politického a podnikatelského života vystoupil s projevem na prestižním Lowy Institute.
Kromě jednání o obchodních příležitostech měl prezident také možnost prohlédnout si budovu opery v Sydney, v níž se příští rok odehraje premiéra Dvořákovy Rusalky. Poté se přesunul do Canberry. V hlavním městě navštívil velitelství námořnictva či australskou zpravodajskou službu.
Při své návštěvě Austrálie manželé Pavlovi také slavnostně otevřeli novou budovu české ambasády, kde se též měli možnost setkat se zástupci české komunity. V rámci svého pětidenního programu navštívili i satelitní centrum Deep Space Communication Complex, které spadá pod NASA a monitoruje aktivity ve vesmíru, informoval Hrad. Pavel se rovněž podíval do přírodní rezervace s klokany.
Proč má fotbalový klub Bohemians 1905 ve znaku klokana?V roce 1927 podnik klub tehdy známý jako AFK Vršovice propagační turné do Austrálie. Na památku této cesty dostal tým od Australanů dva živé klokany, kteří byli později darováni pražské ZOO. Klokan je od té doby symbolem klubu, který ho umístil do svého znaku. Klokan symbolizuje nejen zmiňovanou cestu klubu do Austrálie, tak i jeho přátelství mezi národy. |
Z Australského společenství přelétá prezident republiky s manželkou Evou na Nový Zéland. Bude jednat s generální guvernérkou Nového Zélandu a dalšími představiteli země. Prezident také osloví novozélandské publikum projevem na Univerzitě v Aucklandu a uvede podnikatelský seminář za účasti zástupců českých a novozélandských firem a akademické sféry. Prezidentský pár navštíví také českou komunitu v Aucklandu a Wellingtonu, sdělil Hrad.