Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Nevyslání vojáků do Pobaltí by Česku mimořádně uškodilo, říká generál Pavel

  14:39
Možný kompromis o nevyslání českých vojáků do Pobaltských zemí, který by mohl usnadnit vznik nové vlády s podporou KSČM, označil generál Petr Pavel za mimořádně škodlivý. Významně by podle něj totiž narušil vztahy České republiky u východních spojenců i v rámci celé NATO.

Generál Petr Pavel na tiskové konferenci v Ottawě (9. března 2018). | foto: ČTK

K tématu se generál a předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel vyjádřil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vysvětlil, že NATO posílilo svou vojenskou přítomnost v pobaltských zemích v roce 2016 v návaznosti na ruskou agresi na Krymu a východní Ukrajině. 

V Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Polsku jsou tak na vyžádání tamních vlád, které mají obavu z pokračující ruské agrese, nadnárodní alianční jednotky pod vedením USA, Kanady, Německa a Velké Británie. 

Svůj podíl v této předsunuté vojenské činnosti by teď mělo na základě schváleného sněmovního tisku sehrát i 290 českých vojáků. O to se však nyní vede spor v rámci programového prohlášení vznikající vlády. KSČM, která má vládě ANO a ČSSD vyjádřit podporu, totiž vyslání vojáků do Pobaltí odmítá. Existuje tak možnost, že hnutí ANO by mohlo komunistům vyjít vstříc, aby si zajistilo jejich spolupráci.

„Dali bychom tím najevo nedostatek loajality s aliancí“

„Takový kompromis bych požadoval za mimořádně škodlivý. Narušil by nejen naše vztahy s Pobaltím a celým východním křídlem aliance, ale bylo by to vnímáno ostatními aliančními partnery, kteří už do předsunuté přítomnosti přispívají, jako výraz nedostatku solidarity a loajality s aliancí,“ řekl generál Pavel. Připomněl také, že Česká republika už v Pobaltí vojáky dříve měla. 

Podle KSČM však přítomnost českých vojáků přispěje k dalšímu zhoršení vztahů s Ruskou federací. „Vojensky to nemá žádný smysl. Jde o to demonstrovat sílu na hranicích pobaltských zemí a Ruska, zvyšovat napětí v regionu a komplikovat vztahy mezi Ruskem a zbytkem Evropy,“ uvedl místopředseda výboru pro obranu Alexandr Černý (KSČM).

Pavel ovšem upřesnil, že prapory operující v Pobaltí svou kapacitu nijak nenavyšují, jde jen o to, že se v nich vojáci z jednotlivých aliančních zemích střídají a teď jsou na řadě ti čeští. „Právě tato rotace států má vyjádřit jasnou vůli všech členů aliance podílet se na záležitostech kolektivní obrany a odstrašení Ruska. To by mělo být vždycky tím základním, protože kolektivní obrana by měla nastupovat až jako poslední řešení, když vše ostatní selže,“ řekl Pavel.

Je to přijatelná cena za vznik vlády, řekl exministr Kavan

Ve studiu mu však oponoval Jan Kavan, bývalý diplomat a někdejší ministr zahraničí v Zemanově vládě. „Nepovažuji to za tak důležité. Ve chvíli, kdy jde o sestavení stabilní vlády v České republice za podpory KSČM, považoval bych nevyslání našich vojáků za přijatelný kompromis,“ řekl Kavan. 

Přítomnost českých vojáků v Pobaltí podle něj navíc nemá přímou souvislost s bezpečnostní České republiky. „Nedomnívám se, že jsme z východu ohroženi,“ dodal.  

S tím ostře nesouhlasil ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl, který byl také hostem diskuzního pořadu. „Před několika málo lety bychom podobným způsobem mohli hovořit o Ukrajině i o Gruzii. Celá bezpečnostní komunita se tehdy shodovala, že je útok tohoto typu ze strany Ruska krajně nepravděpodobný a došlo k němu,“ řekl Kratochvíl. 

Zdůraznil, že v případě pobaltských zemí jde o členské státy aliance. „Není náhodou, že se tyto země cítí ohroženy a zbrojí,“ poukázal Kratochvíl na rapidně se zvyšující výdaje na obranu zmíněných pobaltských států. 

Rusko má na druhé straně hranice mnohem více vojáků

„Rusko zcela evidentně představuje hrozbu pro alianci a samo alianci za hrozbu považuje. Těch konkrétních případů, kdy vůči nám vyvíjí negativní aktivity, je tolik, že je ani nemá smysl vyjmenovávat. Jsme svědky každodenního působení na politické procesy v jednotlivých zemích s cílem rozložit soudržnost aliance,“ prohlásil Pavel.

Připomněl, že pobaltské země o posílení přítomnosti aliance na svém území požádaly po anexi Krymu a následovných prohlášení ruských politických a vojenských představitelů o ochraně ruských menšin, ať už jsou kdekoliv. „Když uvážím, kolik ruských a rusky mluvících obyvatel mají pobaltské země, znamenalo to vůči nim naprosto legitimní a bezprostřední hrozbu,“ řekl Pavel.

Umístění předsunutých aliančních jednotek podle něj bylo tím nejmenším, co mohla aliance udělat. „Když se podíváme, kolik za tu dobu Rusko vytvořilo nových jednotek v blízkosti hranic s aliancí, pak je naše reakce mimořádně přiměřená a výrazně pod úrovní ruských opatření. O tom, že by NATO mělo nějakou eskalační snahu, tak nemůže být řeč,“ tvrdil Pavel.

Bezprostřední vojenský střet s Ruskem nehrozí

Dodal však, že v současné době z ruské strany bezprostřední vojenská hrozba neexistuje. S tím se ztotožnil i Kavan, oponoval však pokud jde o míru ruské odpovědnosti za zvyšující se napětí v regionu. „Nemyslím si, že by existovaly důkazy agresivního chování Ruské federace vůči Pobaltí,“ řekl Kavan. 

Podle Kratochvíla je ovšem ruská agrese reálná a nedá se prý očekávat, že by v blízké době došlo ve vztazích s evropskými zeměmi k nějakému zlepšení. „Během druhého Putinova období se zásadně změnilo paradigma ruské politiky. Legitimizace režimu, která byla postavena na rychlém hospodářském růstu, se vyčerpala a Rusko upadlo do stagnace. Ruské vedení proto přišlo s novou strategií vnější agrese,“ řekl Kratochvíl. 

Bohužel jde podle něj o strategii, která funguje, což dokládá i opětovné vítězství prezidenta Putina ve volbách. „Z pohledu domácí ruské veřejnosti je působení Ruska na Krymu, východní Ukrajině i v Sýrii mimořádně úspěšné. A právě proto, že tato strategie funguje, obávám se, že hrozí další konfrontace, protože jde o úspěšný nástroj ve snaze režimu udržet se u moci,“ dodal Kratochvíl.

Čeští vojáci se účastnili cvičení NATO ve východní Litvě (březen 2017):

1. března 2017

Autor:
  • Nejčtenější

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Pavel podepíše nižší růst penzí. Chce, ať to posoudí Ústavní soud

Prezident Petr Pavel podepíše vládní návrh na nižší růst penzí. Zároveň si ale přeje, aby zákon posoudil Ústavní soud....

KOMENTÁŘ: Těsné objetí kontrarozvědky a Hradu. Možná až příliš idylické vztahy

Premium Po šesti letech otevřené války mezi největší českou tajnou službou a Hradem přišel nový prezident. A šéf BIS Michal...

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Vláda zatím nedokáže komunikovat tak, aby to bylo srozumitelné, říká Pavel

Prezident Petr Pavel chce navrhnout legislativní změnu, která dá jasnou podobu přechodnému období od zvolení prezidenta...

Protestovat před úřad přijdou tisíce, hrozí odbory. Vláda ale bude v Jeseníku

Odboráři nejpočetnějšího svazu KOVO z celé republiky se chystají 29. března protestovat před sídlem vlády proti...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...