Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Mám důkaz, který pomůže vyřešení případu, tvrdí Čech držený v Egyptě

  18:35
(Od zpravodajky iDNES.cz v Egyptě) - Čech Petr Kramný, kterému zemřela manželka i dcera na dovolené v Hurghadě, zůstává i po dvou měsících v Egyptě. Neví, na jak dlouho. Je však přesvědčen, že už se velmi brzy vrátí do Česka. Podle něj mají čeští kriminalisté v případu jasno. Z Egypta se rozhodl jim poslat záhadný balíček, o němž nechce nic říct. Případu to prý ale hodně pomůže.

Petr Kramný je po dvouměsíčním pobytu v Egyptě pohublý a s dlouhými vousy. Odmítl se proto fotit a byl v tom nekompromisní. Vyfotografovat nechal jen svůj hotelový pokoj a poslal jednu fotku s dcerou. | foto: Nela Herrmannová, iDNES.cz

Ve čtvrtek 3. října uplynula dvouměsíční lhůta, během které vás egyptští vyšetřovatelé měli pustit ze země nebo obvinit. Nestalo se ani jedno.
Spoléhal jsem na to datum, buď že to prodlouží, nebo že se k tomu někdo vyjádří. Ale nikdo se k tomu nevyjádřil. Jen jsem se dozvěděl, že ta lhůta bude prodloužená.

Případ mrtvých Češek

Tragédie se stala na konci července. Petr Kramný tehdy oznámil, že jeho žena a dcera leží bezvládně v jejich hotelovém pokoji. Sám byl poté hospitalizován v nemocnici. Egyptská police mu však po propuštění kvůli probíhajícímu vyšetřování zabavila pas.

Podle lékařů žena ani dítě neležely v posteli. Těla byla podle nich na zemi ve velmi nepřirozených polohách. Dívenka měla vzpažené ruce, šestatřicetiletá žena potom měla na očích masku na spaní. Podle lékařů obě měly rozleptané žaludky, což vyvrací teorii o otravě jídlem.

České úřady zatím přesnou příčinu smrti netuší. Těla totiž z Egypta údajně dorazila bez vnitřních orgánů, což českým patologům zkomplikovalo práci.

Jak vám to vysvětlili?
Vysvětlili mi to tak, že ta lhůta byla stanovena pouze ústně. To jsem se dozvěděl až teď. Nikde to nebylo psáno, že to bude jen dva měsíce. Teď jen vím, že to prokurátor prodloužil, ale na jak dlouho, to se neví.

Pas vám ale nevzali. Tak proč jste nezkusil toho 4. října odjet?
Nezrušili můj zákaz vycestovat ze země. Ten někdo musí nejdřív zrušit. Bylo mi doporučeno, že mám požádat konzulku, ať se mnou na to letiště jde a v její přítomnosti to zkusit, ale neudělal jsem to. Konzulka to taky nedoporučila.

Na co se vlastně čeká? Pitva přece dávno proběhla.
Měly by být známé výsledky, ale u nich to znamená měsíc, půlrok...

Z Česka jste si nechal teď přivézt teplé oblečení. Znamená to, že čekáte dlouhodobý pobyt?
Vůbec ne. To je právě z důvodu, až se budu vracet. Já tu nic jiného nemám, jen kraťasy a trička, takže abych nebyl pro smích, až vylezu z letadla a tam všichni v bundách.

Kromě oblečení vám kamarád a sestra poslali hromadu čokolády. Trpíte tu nedostatkem sladkostí?
Když jsem si šel tady v obchodě koupil čokoládovou tyčinku, tak jsem zjistil, že byla dva měsíce prošlá. Tady tyhle věci nikdo neřeší. Kupte, nebo běžte někam jinam.

Fotogalerie

A tady v hotelu čokoládu nemají?
Nikde jsem to neviděl.

Vy už ale nebydlíte v resortu, v němž zemřela vaše manželka s dcerou. Přestěhoval jste se do menšího hotelu v centru Hurghady. Kdo vám pobyt platí?
Stále cestovní kancelář Blue Style, s níž jsem sem přijel. Postarali se o mě skvěle, nevím, jak by to bylo u jiné cestovky. Oni řekli, že jednou jsem jejich klient, tak mě v tom nenechají a už dva měsíce mi tu hradí pobyt a se vším jsou nápomocní. Mají tu delegáty Egypťany, co umí česky. Pomohli mi se vším, tlumočili, když jsem potřeboval.

Budete jim to muset nějak zpětně uhradit?
To nevím, ale asi ne. Neměl bych ani z čeho. V práci (Kramný dělá ve společnosti Hyundai - pozn.red.) mi řekli, že mi místo podrží tři měsíce. Mám ale neplacené volno, takže nic nevydělávám, přitom musím platit byt a splácet auto. Měl jsem naštěstí něco málo našetřeno, ale to je pomalu pryč.

Kramný měl při vzpomínce na rodinu slzy v očích

A tady ještě peníze máte?
Nějaké mám, ale utrácím jen za internet a snažím se ho hradit kartou. Pár dolarů si nechávám jako poslední záchranu.

Pár vám jich poslala rodina. Proč za vámi sestra nebo někdo z blízkých nepřijedou?
Chcete slyšet ten pravý důvod? Já to nechci. Když tu byli na začátku novináři, tak se mnou byli v kuse skoro 12 dní a když odjížděli, tak jsem to těžce nesl. Možná to bude znít divně, ale je to tak. Znal jsem je jen dvanáct dní, ale po téhle zkušenosti jsem řekl sestře a jejímu muži, ať raději nejezdí. Byli by tu jen čtyři dny a kdo ví, co by to se mnou udělalo.

Mluvíte s nimi ale denně přes Skype. To je vaše jediná denní náplň?
Ano. Nechodím na pláž ani do bazénu, jak se někde psalo. Dostal jsem lísteček, že pláž je na konci ulice doleva, ale nikdy jsem tam nebyl. Od doby, co se to stalo jsem nebyl ani v bazénu. Ani do města nechodím. Co bych tam dělal? Anglicky neumím. Jsem už dva měsíce celé dny jen na pokoji a čtu články o mém případu a ty hrozné diskuse a volám si s kamarády a příbuznými.

Co vám na diskusích nejvíc vadí?
Mrzí mě, že lidi odsuzují, aniž by cokoli věděli. Zaráží mě i ti všude citovaní psychologové, kteří z fotek usuzují, jaký jsem, aniž by se mnou kdy mluvili. Jsem zvědavý, až pravda vyjde najevo, co budou tito lidé říkat a jak se budou chovat.

Lidé tam často řeší různé nesrovnalosti. Že těla nebyla na postelích, jak jste tvrdil, ale na zemi.
Byla na posteli. Delegátka, která tam byla, to potvrdí. Doktor, který vystupoval v televizi a v novinách, je doktor ze státní nemocnice v Egyptě, kterého jsem nikdy neviděl. Podával informace, že jsem nezvracel a tak dále. Já nebyl v jeho nemocnici. Já byl v hotelové nemocnici. To už je samo záhada, proč to tvrdí, když to není pravda.

Křišťálová lupa

Další věc, která se řeší, je vaše spaní. Vy jste spal na posteli s dcerou, zatímco manželka spala na vedlejší posteli. Proč?
Byly tam oddělené postele. Dostali jsme takový pokoj, nevybrali jsme si ho. Postele nešly srazit. Manželka nechtěla spát u okna, to ona nechtěla spát ani doma, tak jsem si vzal postel u okna. A dcera zas nechtěla spát v mezeře mezi námi, tak spala se mnou.

Takže oddělené spaní neznamená, že jste měli vztahovou krizi?
O žádné nevím. Nehádali jsme se, nic nenaznačovala. Já jsem jí byl celou dobu vztahu věrný. Teď čtu, co někde říkají její kamarádky, že se se mnou chtěla rozejít, ale já o ničem nevěděl. A kdyby, tak proč by se mnou jela na dovolenou? A proč já jel do Egypta, kde se nedomluvím, a zabil tu svou rodinu, když tady za to hrozí trest smrti? Já přeci z toho nic nezískám. Žádné životní pojistky nemáme a ani žádný majetek.

Další sporný moment je tvrzení lékaře, který uvedl, že vy jste otráven nebyl, a vy říkáte opak.
Lékař tvrdí, že jsem byl jen v šoku. Ale proč mi tedy museli vypláchnout žaludek, dát antibiotika, desinfekci žaludku přes kapačky a pět tabletek černého uhlí?

Je vidět, že jste měl čas přemýšlet nad tím, co na každou výtku v diskusích odpovědět. Jenže zatím se neobjevila jiná pravděpodobná teorie, jak se to mohlo stát, než že jste na vině vy. Máte vy sám nějakou teorii, kdo a proč to spáchal?
Mám, ale jakou, to vám nemůžu říct.

Tajemný balíček

Balíček, v němž je podle Petra Kramného důkaz, který může pomoci v jeho případu.

Petr Kramný zadržený po smrti manželky a dcery v Egyptě pevně věřil, že tento týden bude v jeho případu jasněji. Do Česka se snaží poslat záhadný balíček, který má pomoci. Ten ale stejně jako on sám zůstává zatím v Egyptě. více zde

Proč ne?
Řeknu vám to takhle: z domova se dozvídám věci, podle kterých myslím, že kriminálka už dávno vše ví. Lidé ví jen desetinu toho, co ví kriminálka. Ta nesedí za stolem, ale zjišťuje. Já mám jasno, jen se tahle varianta ještě nikde neobjevila. Ale nemůžu ji říct.

Podle vás ostravská kriminálka ví, co se stalo? Proč s tím tedy nejde ven?
To netuším. Ale vyslýchala mé příbuzné a kamarády a jim něco prozradila. Věřím, že zpráva o tom, že přišla do Česka těla bez orgánů, takže česká strana nemohla udělat pitvu, je kachna. Podle mě pitva v Česku proběhla a mnohé ukázala. Čekám na výsledky.

Vy jste s policisty z Ostravy nějak ve spojení?
Nejsem, já s nimi komunikoval jen přes moji sestru. Zeptali se mě na dvě otázky a to je vše. Egyptská policie mě nevyslýchala vůbec, jen jednou hned po tom, co se to stalo, a to tlumočila delegátka do angličtiny a pak jiný člověk zase z angličtiny do arabštiny. Pak mi dali podepsat protokol psaný jejich písmem a měl jsem to podepsat hůlkově. Takže nevím, co jsem podepsal, co tam třeba připsali nebo kde mohou použít takový podpis.

Teď jim ale posíláte záhadný balíček, který nesmí nikdo jiný otevřít. To si sami vyžádali, nebo to byl váš nápad?
To napadlo mě, že bych jim poslal a oni řekli, že o to mají obrovský zájem, že to vnese do všeho světlo.

Je to důkaz vaší neviny?
Myslím si, že to hodně pomůže. Tedy u nás. Nevím, jakým způsobem to pomůže tady. Jestli uvěří tomu, co jim řekne ostravská kriminálka. Nesmějí se prý vměšovat do vyšetřování Egypťanů, tak uvidíme.

Šel byste na detektor lži?
Nebráním se tomu. Nemám co skrývat.

Verze Petra Kramného

"Bylo nám všem třem špatně. Mysleli jsme si, že je to tzv. faraonova pomsta. Známe to, byli jsme tu už popáté. Vezli jsme si proto z domova Antinal (lék, který delegáti v Egyptě doporučují koupit v místní lékárně na tuto nevolnost, která tu postihuje řadu návštěvníků - pozn.red.). Kolega byl měsíc před námi v tom samém hotelu a tyhle léky mu zbyly, takže nám je dal. Já jsem tím pokaždé trpěl, když jsme tu byli. A vždycky tohle zabralo. Takže jsme si to všichni tři vzali.

Ale ani ve snu by mě nenapadlo, že můžeme být otráveni. V jídle to být nemohlo. Muselo to být v pití. Nepili jsme ale nic stejného. Já nepiju alkohol, takže jsem pil nealko jako dcera, které jsme si čepovali stejně jako všichni ostatní a manželka pila víno a pivo. Jediné, co jsme pili všichni, byla Cola a Sprite z minibaru. Ty láhve jsme načali dopoledne, pak jsme je pili i večer, a pak tam byly sedm hodin v lednici a nevím, co se s nimi dělo. Jisté je, že jsme se napili před spaním a pak se náš stav prudce zhoršil.

Byli jsme pořád v pokoji, já šel jen pro vodu, ale potkal jsem uklízeče, takže jsem vzal vodu od něj a vrátil se, takže to byla asi minuta. Podruhé jsem chtěl, aby šla Monika, bylo mi zle, myslel jsem, že bych tam nedošel. Ona řekla, že nejde. Tak jsem musel nakonec jít zase já a to jsem byl sedm minut pryč. Nevím, co se během těch pár minut mohlo stát, ale nikdo by ji nestihl znásilnit a zabít, jak se taky někde psalo.

Taky nevěřím, že by to udělal nějaký Arab z hotelu. Nebyl ani důvod, proč by to někdo dělal. Nevím, co se mohlo stát. Ty lahve z pokoje odnesla policie. Když jsem tam pak byl pro věci, nebyly tam, všechno bylo přeházené, ale zůstalo tam oblečení, které měly na sobě. Nebylo roztržené, rozstříhnuté, prostě svlečené. Proč je svlékali? A proč to oblečení také neodnesli jako důkaz? Policie tam dorazila až za hodinu a půl, kdy já už jsem tam nebyl, neměl jsem možnost to kontrolovat. Ležel jsem v nemocnici, kde mi koukala z nosu hadice s pytlíkem, do kterého to teklo. Je to velká záhada."

Fotbalový sponzor v Rozstřelu: Ztratí se i dvě miliardy. Po kritice čelil výhrůžkám

  • Nejčtenější

Ve třídách bez roušek, ve firmách od 1. 7. bez testů. Na akce může více lidí

Roušky ve třídách od úterý končí ve většině krajů, s výjimkou Jihočeského, Libereckého a Zlínského kraje, sdělil...

Turisté zadržení na letišti měli potvrzení o testu, který neabsolvovali

Část českých turistů zadržovaných v sobotu několik hodin na Ruzyni po návratu z Tuniska přiznala, že jim český lékař v...

Na letišti v Praze zadrželi Čechy z dovolené kvůli problémovým testům

Policie zadržela v sobotu při vstupní kontrole na letišti Václava Havla v Praze Čechy vracející se z dovolené v...

Pandemie z Evropy mizí. Potíže ale teprve přijdou, varuje analýza

Premium Poslední měsíce to vypadalo, jako by pandemie v Evropě překryla ostatní problémy. Utichly sociální protesty, jako byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Agresor napadl v metru tátu s dětmi, policisté hledají svědky

Policisté hledají svědky napadení v metru. Třicetiletý útočník na lince B nejprve slovně napadl a poté i zbil muže,...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

Kdo přesvědčí voliče? Kampaň letos řídí sami straníci, experty si přetahovali

Premium Kdo svěřil kampaň pro nadcházející parlamentní volby do rukou kreativců z reklamy na brambůrky? Která strana přizvala...

Podzimní lockdown nepředpokládáme, musíme rozjet sekvenování, řekl Havlíček

Vývoj epidemie koronaviru v Česku na podzim zatím nelze odhadovat, řekl v neděli na CNN Prima News vicepremiér Karel...

Častěji bývá smířený víc pacient než rodina, říká zakladatel mobilního hospice

Premium „Péče o nevyléčitelně nemocného pacienta v domácím prostředí je náročná jak psychicky, tak fyzicky. S pomocí mobilního...

Případ Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce, v Česku řeší 12 kauz

Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Čeští...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....