Vedení TOP 09 se shodlo, že komunisty je třeba rozpustit, říká Gazdík

  3:30aktualizováno  3:30
Ministři za TOP 09 budou ve vládě prosazovat rychlé projednání návrhu na zákaz komunistické strany. Podle šéfa poslanců Petra Gazdíka se na tom tento týden jednomyslně shodlo předsednictvo strany. Gazdík v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že bude chtít, aby knihy měly výjimku ze zvýšení DPH. Aféry ministrů podle něj ohrožují důvěryhodnost vlády.

Poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a STAN) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Chodí vám také anonymní výhrůžky jako některým jiným poslancům kvůli tomu, že se chystá zákon o uznání protikomunistického odboje?
Chodí už dokonce nejen mně, ale i mojí ženě. A nechodí jen anonymně, někteří lidé se pod to i podepíší. Nebojím se jich. Tento národ se potřebuje vyrovnat s komunistickou minulostí a třeba to, kolik těch výhrůžek chodí, svědčí o tom, že mnozí cítí vinu a mají strach. Naším cílem bylo prosadit zákon o morálním vyrovnání, při té příležitosti vznikla v koalici debata, zda nejít polskou cestou, aby vyrovnání bylo i finanční. A k tomu se přidává ještě zákaz komunistické strany, který leží na vládě od senátorů už asi rok.

Vy byste byl pro to, aby byla komunistická strana zakázána?
Určitě bych byl pro. Ještě bych se vrátil k připravovanému zákonu. Panuje shoda, že finanční vyrovnání by nemělo být teď součástí zákona o morálním uznání protikomunistického odboje, protože kdyby to se to dostalo před Ústavní soud a on by to zrušil, zrušil by i morální vyrovnání. A to bychom neradi. Půjdeme tedy pravděpodobně cestou dvou zákonů. Co by tomu ale mělo být předřazeno, je po projevech pana Grebeníčka a paní Semelové ve Sněmovně zákaz komunistické strany. Mnozí pochopili, že tu věc je třeba řešit a to celkem neprodleně.

Slíbili vám ministři za TOP 09, že budou iniciativu k zákazu KSČM podporovat?
Tento týden se předsednictvo TOP 09 jednomyslně shodlo, že naši ministři mají ve vládě iniciovat projednání návrhu na zákaz komunistické strany a jeho předložení Nejvyššímu správnímu soudu. Je také třeba říci proč. V této zemi existuje zákon o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu. Kdyby chtěl někdo fašistickou stranu, nikdo ji nezaregistruje. Teď tu ale máme stranu, která nese název jiné zločinné ideologie, a já se domnívám, že to není v pořádku a strana s takovým názvem tu nemůže existovat.

Poslanec Petr Gazdík při rozhovoru pro iDNES.cz.

Myslím, že ministr Kalousek zmínil, že usiluje o zrušení superhrubé mzdy

Pojďme pryč od komunistů. Šéfové poslaneckých klubů vládních stran, tedy včetně vás, vyzvali v prosinci ministry, aby vládní poslanci ze všech klubů dostali od ministrů nejpozději na přelomu února a března návrhy reformních zákonů. Důchodová reforma je na stole, takže ministr Drábek úkol splnil. Co ostatní?
Nejen pan Drábek. Splnili to všichni ministři, každý z nich nám napsal dopis, které zákony považují za prioritní. Někteří ministři navštěvují i poslanecké kluby ostatních stran.

Máte už ale například návrh daňové reformy od ministra financí Miroslava Kalouska?
Představil nám svou vizi osobně. Popsal, jak si to představuje, bavili jsme se o rozpočtovém určení daní, o loterijním zákonu, o dani z příjmu. To samé udělali na klubu ministři Drábek i Heger.

Ministr Kalousek zatím své plány veřejně neprezentoval. Řekl vám třeba, jestli se budou daně dál platit z takzvané superhrubé mzdy?
Myslím, že zrovna tuto otázku zmínil, že usiluje o zrušení superhrubé mzdy nebo o úplnou změnu daně z příjmů, která bude opravdu revoluční a povede k odstranění daňových výjimek. Ale nešli jsme až do takových podrobností.

Když přijedete domů na Moravu, do vesnice Suchá Loz, kde jste zároveň stále místostarostou, neptají se vás třeba vaši sousedé, jak souvisí důchodová reforma s tím, že mají zdražit rohlíky a máslo, zatímco chléb a mléko ne?
Čelím podobným otázkám, ale možná vás překvapí, když vám povím, že mi říkají - to je dobře, že s tím konečně začínáte něco dělat, vždyť já mám strach, že už mi příští měsíc důchod nepřijde, přece není možné, aby to ten stát utáhl. Takže oni svým selským rozumem vnímají, že nelze donekonečna žít na dluh.

Považujete za správné, že se na část budoucí penze nebude ve fondech spořit povinně, ale dobrovolně?
My jsme měli v programu dobrovolné spoření. Nelze říci černobíle, co je správně a co je špatně. Každý z těch penzijních systémů má své výhody i nevýhody. Mám strach, že když to spoření nebude povinné, řada lidí to dělat nebude.

Petr Gazdík v poslanecké ubytovně v pražské Nerudově ulici.

Když se zvýší DPH u knih, může to vést k tomu, že národ zblbne

Čtete rád knížky nebo noviny? Určitě chodíte rád na kulturní akce nebo na sport. Nevadí vám, že Česká republika bude v Evropě anomálií kvůli daňovému zatížení knih?
Vadí. Opakovaně jsem říkal, že u potravin bych nechtěl žádnou výjimku. Ten seznam mi přijde nelogický. Výjimku bych ale udělal u knih a tištěných médií. Jako učitel vím, že národ hloupne, protože mládež nečte. A pokud tam bude dvacetiprocentní DPH, což skutečně nikde v Evropě nemá obdobu, mám strach, že se situace ještě zhorší. Může to vést k tomu, že národ zblbne.

Očekáváte, že než změny DPH spolu s důchodovou reformou schválíte v parlamentu, bude se ještě diskutovat o konečné podobě seznamu s výjimkami, na které se bude vztahovat nižší sazba daně z přidané hodnoty?
Rozhodně se ta diskuse povede. Reforma byla nějakým způsobem představena, ale zatím se neprojednala na koaliční devítce, neřešily ji poslanecké kluby. Možná byla chyba, že byla představena ještě jako ne úplně ucelená. Teď bude muset koalice ještě také přesvědčit občany, že právě tohle je kompromisní řešení problému.

Aféry ministrů mohou ohrozit důvěryhodnost koalice i reformy

Při pohledu na stav vládní koalice to vypadá, že vás stíhá jedna aféra za druhou. V médiích čelí kritice ministři Vondra i Dobeš. Myslíte si, že u některého z nich je to už na rezignaci?
To, že kauzy byly a budou, s tím se musíme smířit. Nechodíme po světě, kde jsou samí andělé. Závažnější je, pokud se někde krade. Neumím říci, jestli ten či onen má odstoupit, to by měl zvážit on sám a jeho strana. Plané výkřiky "odstupte!" to není můj styl. Všichni páni ministři jsou inteligentní lidé a měli by vědět, kdy jsou ještě důvěryhodní a kdy už ne.

Budete se na koaličním jednání bavit, jestli třeba právě tito dva ministři jsou ještě důvěryhodní?
Budeme se bavit o tom, jestli některé věci snižují důvěryhodnost koalice. Vy sám jste zmínil, že jsem stále v kontaktu s lidmi v obci Suchá Loz, kde jsem neplaceným místostarostou. Lidé dokáží pochopit, že si mají utahovat opasky, že se snížily platy ve státní správě, že se zvýší DPH. Nejsou ale schopni pochopit, že se na jednu stranu musí hledat, jestli se dá půl miliardy navíc doktorům a přitom se v kauze ProMoPro prošustrovaly stovky milionů nějakým nesmyslným způsobem. Já nejsem samozřejmě orgán činný v trestním řízení a nevím ani, jestli se na nějakém ministerstvu nevyplácely nesmyslně velké odměny, ale úředníka, kterému snížili plat a teď mu ještě zvýší DPH, to musí zákonitě naštvat. Měli bychom si asi v koalici říci, že tudy cesta nevede a že to může ohrozit důvěryhodnost koalice i její reformy.

Přál bych si na Hradě Schwarzenberga, ale chápu, že někdo nemusí toužit po každé funkci

Jak daleko nebo blízko jsou strany vládní koalice k dohodě s ČSSD o přímé volbě prezidenta?
O posledním jednání mě informoval kolega Polčák a hýřil po schůzce se zástupci sociální demokracie nadšením. Takové ty fámy, že velké strany ODS a ČSSD přímou volbu nechtějí, jsou opravdu jen fámy. Všechny hlavní demokratické strany ve státě uznávají, že přímá volba prezidenta má být. Nejsou sice zatím dohodnuté detaily, ale vůle tam je.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg podepsali smlouvu o spolupráci (9.července 2009)

Má být přímá volba prezidenta dvoukolová jako u senátních voleb a spojená už příští rok na podzim s krajskými volbami?
My preferujeme stále dvoukolový model, jako je to u Senátu a jak to bylo ve volebním programu TOP 09. Nesouhlasím ale s tím, aby byla přímá volba prezidenta společně s krajskými volbami.

Podařilo se vám už přesvědčit Karla Schwarzenberga, aby kandidoval na prezidenta?
Pan předseda od nás prosbu, aby zvážil svou kandidaturu, slyšel. Řekl nám, že se rozhodne poté, až bude jasné, jakým způsobem se prezident bude volit. Jeho rozhodnutí respektuji a byť bych si strašně přál, aby pan Schwarzenberg byl prezidentem České republiky, chápu, že každý nemusí toužit po každé funkci. Já sám si dovedu představit krásnější stáří než v jakékoli veřejné funkci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

Slíbené závory na přejezdech chybí. A Češi po střetech s vlaky dál umírají

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

Přejezd přes železnici v Černožicích u Hradce Králové byl už v srpnu 2016 na seznamu sedmdesáti nejnebezpečnějších...

Ve Sněmovně nevíte, co bude zítra, říká vracející se politik Bendl

Staronový poslanec ODS Petr Bendl (12. července 2019)

Po propočtení hlasů nejdříve Petr Bendl ze Sněmovny vypadl. „Odchod z politiky byl těžký. Vyzkoušel jsem si, co to je,...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz