Šéfové vlád Británie, Německa, Polska, Itálie, Španělska, Nizozemska a Dánska mají v Paříži jednat o situaci kolem Ukrajiny poté, co americká administrativa dala najevo, že chystá jednání o příměří přímo s Ruskem bez účasti Evropanů. Přítomni budou kromě Macrona také šéfka EK Ursula von der Leyenová, předseda Evropské rady António Costa a generální tajemník NATO Mark Rutte.
„Další neformální diskuse, navíc týden po Evropské radě a pár dní před německými volbami, nikam nevedou a Evropa po další večeři vážněji brána nebude. Je třeba začít konat. V první řade revidovat Green Deal ve prospěch posílení konkurenceschopnosti, zásadně omezit byrokracii, důsledně vyhošťovat migranty, kteří se provinili proti našim zákonům, a investovat do naší obrany a bezpečnosti. Je třeba neztrácet čas a přistoupit k činům,“ uvedl premiér.
KOMENTÁŘ: Macron přebírá iniciativu. I kdyby z toho nic nebylo, tleskejme mu za to |
Vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar řekl, že Česko by mělo při pomoci Ukrajině pokračovat v tom, co dělá poslední tři roky, není třeba vymýšlet nic nového. Pojar řekl, že po Mnichovské bezpečnostní konferenci z konce minulého týdne je ještě zřetelnější, že pokud chce být Evropa brána vážně svými přáteli, soupeři i nepřáteli a uchovat si svoji svobodu a prosperitu, musí daleko víc investovat do obrany. Co se týče Ukrajiny, ČR by podle něj měla pokračovat v tom, co dělá poslední tři roky. „Dělat to, co funguje. Není třeba vymýšlet nic nového,“ uvedl.
Ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan (STAN) v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že by z nepozvání Česka na konferenci ve Francii nebyl nervózní. „Bylo pozváno Polsko, podle mých informací je to s polskou delegací rovněž konzultováno a náš pohled na podporu Ukrajiny, na to, že se prostě oběť podporovat musí a agresor se nemůže nechat jen tak jednoduše vyhrát, aby naplnil všechny svoje cíle, tak tu máme s Polskem dlouhodobě stejnou. Nebral bych to nějak osobně,“ uvedl.
Neúčast Česka jako důsledek vládní servility zkritizoval bývalý premiér a předseda opozičního ANO Andrej Babiš. „Vsadili na politiku podlézání a klanění se a za všemi běhali v předklonu. Proto je nikdo nebere vážně, proto se dnes v Paříži jedná bez České republiky,“ napsal na síti X.
Proč budovat evropskou armádu? Dotáhněme evropský pilíř NATO, vyzval Pavel![]() |
Schůzka evropských lídrů se bude konat poté, co zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg šokoval Evropu prohlášením, že nebude mít místo u jednacího stolu pro rozhovory o ukončení rusko-ukrajinské války.
Kellogg dodal, že Ukrajina se bude vyjednávání účastnit a s Evropou se bude konzultovat. Evropské státy, které Kyjev zbrojně i finančně podporují, jsou šokovány, že přizvány nebyly. Také Ukrajina se obává toho, zda nebude její hlas upozaděn.
Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares k obsahu dnešního jednání podle Reuters řekl, že debata bude o tom, jak zabránit tomu, aby rozhovory o Ukrajině skončily odměněním ruské agrese. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó obvinil evropské lídry, že chtějí zabránit dohodě o konci války na Ukrajině.
Během návštěvy Kazachstánu naopak přivítal jednání mezi Spojenými státy a Ruskem. V Paříži se podle šéfa maďarské diplomacie sejdou „ti, kdo neustále přilévají oleje do ohně“. Jde podle něho o „frustrované evropské lídry, kteří v uplynulých třech letech vedli chybnou strategii, jež nás přivedla do nebezpečí eskalace“.