Česká republika je díky svému silnému obrannému průmyslu připravená poskytnout Izraeli pomoc, řekl ve středu při návštěvě Izraele premiér Petr Fiala (ODS). Izrael má podle něj o určitou formu pomoci zájem, podrobnosti ale sdělovat nechtěl. Země podle něj oceňuje dlouhodobou historickou i současnou podporu České republiky.
Po středečním setkání s lidmi zasaženými přímo či nepřímo nedávným útokem palestinského radikálního hnutí Hamás Fiala uvedl, že ČR dlouhodobě stojí na správné straně.
Fiala řekl, že s premiérem Benjaminem Netanjahuem hovořil mimo jiné o konkrétních formách pomoci v dalších týdnech. „ČR už poslala některé komponenty pro balistickou ochranu jednotlivých osob, jsme připraveni pomoci i dalšími věcmi, které nám umožňuje silný obranný průmysl, který ČR má,“ uvedl Fiala. Na doplňující dotaz řekl, že Izrael o pomoc má zájem, podrobnosti však uvést nechtěl.
Fiala také jednal s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem.Tématy jednání Fialy s Herzogem byli podle mluvčího rukojmí, dále podpora Izraele a také česko-izraelské vztahy obecně.
Fiala později na sociální síti X uvedl, že mezinárodní společenství musí vyvíjet tlak na bezpodmínečné propuštění rukojmích. „I o tom budu mluvit na zítřejším (čtvrtečním) jednání Evropské rady. Izrael má plné právo na sebeobranu a Česká republika stojí po jeho boku,“ poznamenal.
Šéfové států a vlád zemí EU se v Bruselu sejdou ve čtvrtek a v pátek, konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás bude jedním z hlavních témat diskuse. Fiala připomněl, že dva dny po útocích měly v Praze společně zasedat česká a izraelská vláda.
Česko na straně Izraele
Český vládní speciál odstartoval ráno z Prahy. „Přijel jsem v této nesmírně složité době vyjádřit naši jednoznačnou solidaritu s Izraelem. 7. říjen byl pro Izrael a židovský národ nejtragičtějším za desítky let, teroristické útoky Hamásu jsou nevýslovně brutální a Izrael má plné právo na obranu,“ napsal později český premiér na sociální síti X.
Doplnil, že do Izraele přicestoval proto, „aby naše přátele ujistil, že Česká republika stojí na straně Izraele a bude při něm stát tak dlouho, jak to bude potřeba.“
Fiala ve středu navštíví Izrael, pojede s rakouským kancléřem, potvrdil úřad |
Po útocích Hamásu Izraeli vyjadřuje podporu řada západních zemí. V úterý Izrael navštívil francouzský prezident Emmanuel Macron, který kromě Netanjahua jednal i s šéfem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem v Ramállahu na okupovaném Západním břehu. Z Izraele pak odletěl do Jordánska.
V Izraeli už také byli například německý kancléř Olaf Scholz či britský premiér Rishi Sunak. Minulý týden do Izraele přijel americký prezident Joe Biden.
Krátce po teroristickém útoku Hamásu navštívil Izrael český ministr zahraničí Jan Lipavský. Přicestoval tam z ministerského zasedání Evropské unie v Ománu 10. října, jednal také s prezidentem Herzogem i se svým protějškem Elim Kohenem. Společně s Lipavským se prvním repatriačním letem do České republiky následně vrátilo 34 českých občanů.
Do Prahy dorazilo letadlo s Čechy z Izraele, přicestovali s Lipavským |
Agentura APA v úterý uvedla, že Rakousko a Česko patří k těm zemím EU, které současné odvetné akce izraelské armády považují za legitimní sebeobranu. Na druhé straně jsou státy jako Belgie, Irsko a Španělsko, které se na postup Izraele v Pásmu Gazy dívají kriticky a vzhledem k vysokému počtu obětí z řad civilistů požadují humanitární příměří.
Hamás v sobotu 7. října Izrael i svět zaskočil masivním útokem právě z Gazy na jih Izraele, kde podle tvrzení izraelských úřadů pozabíjel na 1400 lidí, většinou civilistů. Více než 220 lidí odvlekl do Gazy.