Společnice, dary, kmotři? Nepamatuju se, říká bývalá dvojka ODS Čermák

  17:37aktualizováno  17:37
Byl výkonným místopředsedou ODS v 90. letech, ministrem vnitra i mužem označovaným za prvního "kmotra" občanských demokratů. Jmenuje se Petr Čermák - dnes už to jméno příliš známé není. Přesto bylo, lidé si ho spojovali s řadou kauz. Čermák je s odstupem popírá, případně se nepamatuje.

Bývalý politik Čermák na jedné straně připouští, že si jako každý Čech myslí, že by mohl do politiky přinést převratné objevy. "Ale, říkám nadneseně, od první chvíle, kdy jsem opustil politiku, děkuji Bohu za každý den, kdy jsem mimo. Do politiky už ne," zapřísahá se.

V čem spatřuje svůj přínos české politice? "Určitě jsem do ní vnesl prvky loajality, které tam teď zoufale chybí," řekl v rozhovoru Barbory Tachecí pro MF DNES.

Sám je nicméně známý kvůli aférám s ním spojeným. Vytýkali mu let policejním vrtulníkem do Bulharska na zápas libereckých volejbalistů, výlety do zahraničí v dívčí společnosti či třeba podivné machinace ve financování ODS. Čermák to ale nepřipouští, přičemž část afér výslovně popírá, na část si nepamatuje.

"Není na tom celkem nic pravdy, je to absolutně nefér popis," řekl například MF DNES na podotknutí, že Lidové noviny o Čermákovi píšou jako o prototypu prvního kmotra, který měl rád exotické cesty a dívčí společnost.

Jenže například podnikatel Petr Mach kdysi řekl, že někde nemohl být, protože byl s Čermákem a placenými společnicemi v zahraničí. Čermák to tehdy potvrdil.

"Já jsem prokazatelně s žádnou placenou společnicí nebyl," říká dnes Čermák. A na námitku, zda tehdy tedy křivě nevypovídal, reaguje: "To není křivá výpověď. Myslím, že to ani nebyla výpověď u soudu, protože…už je to tak dávno, opravdu už si to nepamatuju."

Čermák také odmítá, že by Petr Mach kdysi ODS napůjčoval miliony korun (aktuálně chce Mach peníze po straně zpět). "Já jsem od Petra Macha nikdy žádné peníze pro ODS nepřebíral, nedostal, neviděl. Není pravda, co říká, ale jak se mám proti tomu ohrazovat?" ptá se Čermák.

Opět dle MF DNES existuje svědectví, tentokrát rodinné, že peníze od Macha převzal. Za Machem do Weidenu jel ve společnosti jeho sestry, bratra a právníka Josefa Lžičaře.

"Tak já… je to už hrozně dávno. Asi jsme ve Weidenu za Petrem byli, protože jsme se dost často stýkali, když byl v Německu. Ale odmítám zcela, že bychom tam jeli kvůli penězům," říká Čermák.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz