Vietnamská žena s dítětem - Vietnamská žena s dítětem | foto: David Neff, MF DNES

Pětina obyvatel Chebu jsou Vietnamci

  • 88
Vietnamci tvoří již dvacet procent z dvaatřiceti tisíc obyvatel Chebu. Tuto informaci obdržela chebská radnice od rady vietnamského velvyslanectví v Praze Pham Cong Thanha. Ve městě se tak možná už brzy budou muset objevit dvoujazyčné nápisy.

"Pokud se už deset procent občanů města přihlásí k jiné národnosti, jsme podle zákona povinni vytvořit výbor pro národnostní menšiny a případně i zavést ve městě dvoujazyčné nápisy," reagoval tajemník chebské radnice Václav Sýkora.

"Tito občané by ale museli mít v Chebu povolen trvalý pobyt, což zatím splněno není," vysvětlil Sýkora.

Chebští radní si v dubnu u místní pobočky Ekonomické fakulty objednali další výzkum v místní vietnamské komunitě. "Tentokrát jde o to, jaké jsou osobní a pracovní strategie Vietnamců po vstupu naší země do Evropské unie," informovala mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Posledního podobného výzkumu v roce 2001 se zúčastnila stovka vietnamských respondentů. Třetina z nich tehdy vyslovila obavy ze vstupu Česka do EU. Bezmála osmdesát procent plánovalo přesun z tržnic do jiné oblasti podnikání nebo alespoň přestěhování ze stánku do kamenného obchodu či otevření restaurace.

V centru Chebu od té doby skutečně přibylo vietnamských jídelen a elektronických heren s celonočním provozem. Stejně razantně se přímo na hlavním chebském bulváru Svobody zaplnily obchodní provozovny vietnamskými obchodníky s laciným textilem, obuví a spotřební elektronikou.

Tržnice Dragoun láká Němce
Na podzim čeká chebské zastupitelstvo rozhodnutí, zda prodlouží Vietnamcům letos končící pětiletou smlouvu na pronájem jejich tradičního obřího areálu Dragoun, nebo zda stovky rodin závislých na této tržnici připraví o obživu. Vyhlášeno je výběrové řízení na další využití Dragounu a vietnamští bossové se netají svým zájmem pojistit si areál navždy jeho odkoupením.

Radní se však ohlížejí i po jiných zájemcích. Ve hře jsou otevření a propojení Dragounu s okolím, výstavba řemeslnického hypermarketu i kompromis v podobě kombinace obojího s částečným pokračováním tržnice.

Pro ten lobbují čeští podnikatelé v okolí závislí na pravidelném přísunu tisíců německých zákazníků do Dragounu. "Se zrušením tržnice v Dragounu nesouhlasí v Chebu ani většina Čechů, protože město potřebuje německé zákazníky," míní představitel chebské pobočky Svazu Vietnamců v ČR Mac Van Nhat.

"Pro město může navíc Dragoun být nadále významným finančním přínosem v podobě desítek milionů ročně,“ upozornil Mac. Zrušení obří tržnice by podle něho vyvolalo ve vietnamské menšině velký sociální otřes, protože každé tržiště představuje svébytnou a uzavřenou krajanskou pospolitost z jiné vietnamské provincie, a trhovce z Dragounu by proto jinde mezi sebe nepřijali.

"Obavy z prodeje falešného zboží jsou do budoucna zbytečné, již dnes jde spíše o výjimky," tvrdí Mac.

Mladí do stánků nechtějí
Obchodování v tržnicích Vietnamci podle něho zcela jistě opustí po nástupu své nové generace, která nyní vesměs úspěšně studuje české i zahraniční školy a snadněji se integruje do české a evropské společnosti.

Deset mladých Vietnamců z Chebu již podle něho studuje na Vysoké škole ekonomické, ČVUT a právnické fakultě v Praze. Z tržiště ve Vojtanově studuje jeden mladík v USA.

"Předpokládám, že nastupující generace našich dětí již nepočítá s návratem do Vietnamu, jako někteří jejich rodiče, a zcela jistě ani s podnikáním v tržnicích. Jsou jinde, myslí jinak a v Evropské unii je pro ně tolik jiných možností," vysvětlil Mac.

Společné aktivity Čechů a Vietnamců v Chebu

Pobočka Česko-vietnamské společnosti
* přednášky v městské knihovně
* ochutnávky tradičních jídel
* oslavy nového lunárního roku Galerie Růžový kopeček
* výstavy vietnamských výtvarníků Pronájem městského areálu Dragoun vietnamským majitelům společnosti Lanzaro
* provoz stánků obchodů a restaurací
* opravy areálu Sponzorská podpora vietnamských podnikatelů školským a předškolním zařízením Svaz Vietnamců v ČR
* zastupování vietnamské menšiny při jednání s českými úřady

Největší centra Vietnamců v Chebu
* tržnice Dragoun v centru města
* tržnice Asia Dragon na hraničním přechodu Svatý Kříž
* tržnice Top Market na křižovatce Evropské a Pivovarské ulice
* areál tržnice v Ašské ulici