Výzkumu se zúčastnilo přes tisíc respondentů.
Přesně 32 procent z nich si myslí, že poměry, které nyní panují v České republice, jsou lepší než předlistopadové. Opačného názoru je 20 procent lidí.
Největší část respondentů, 38 procent, odpověděla, že je to tak napůl. A desetina nevěděla.
Ve skupině, které se lépe žilo za komunistů, jsou hlavně lidé starší pětačtyřiceti let, s nižším vzděláním i životní úrovní, nepracující důchodci a voliči KSČM.
Spokojenější jsou naopak mladší lidé do 44 let, kteří mají vyšší vzdělání, příjmy i životní úroveň. Aktivně se zajímají o politiku a volí ODS.
Nejvíc vadí nezaměstnanost
Co lidem v současných poměrech nejvíc vadí? Téměř čtvrtina respondentů uvedla nezaměstnanost. Na druhém místě "problémového" žebříčku skončila hospodářská kriminalita, korupce a tunelování a na třetím mezilidské vztahy, tedy závist, chamtivost a netolerance.
Těsně pod "stupněm vítězů" zůstalo chování politiků - lži, podvody a arogance, zneužívání imunity, vysoké platy a nezájem o běžné občany. Naopak slabou ekonomiku a nízké platy a sociální dávky považují za největší problém současnosti pouhá dvě procenta občanů.
Na závěr výzkumu položili sociologové respondentům dotaz, zda změna společenského systému, k níž došlo v roce 1989, stála za to. Šest z deseti lidí odpovědělo, že ano nebo spíše ano. Opačný názor zastává čtvrtina Čechů.