„My, níže podepsaní občané, se obracíme na vládu České republiky, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Parlament ČR s výzvou k zachování centrálního financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství. Jsme přesvědčeni, že návrh na převod financování těchto pracovníků do systému sdílených daní zřizovatelů (krajů a obcí) představuje závažné ohrožení kvality vzdělávacího systému, stability školních institucí a důstojných pracovních podmínek nepedagogických pracovníků,“ píše se v petici za zachování centrálního financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství.
Převod financování na zřizovatele může podle signatářů petice vést k zásadním rozdílům v úrovni financování mezi jednotlivými regiony.
„Obce a kraje s nižšími daňovými příjmy nebudou schopny zajistit odpovídající podmínky, což povede k nerovnosti podmínek pro práci škol a školských zařízení,“ upozorňují petenti.
Uvádějí, že nepedagogičtí pracovníci (školníci, kuchařky, administrativní pracovníci, uklízečky, IT technici a další) jsou nezbytnou součástí vzdělávacího systému. Změna financování může podle petice vést k poklesu jejich platů, nebo dokonce k rušení pracovních míst, což by negativně ovlivnilo chod škol, právní jistoty zaměstnanců i kvalitu poskytovaných služeb.
Koalice převod financování odsouvá, ale ani to zatím nedokázala ve Sněmovně prosadit
Vládní koalice chce prosadit převod financování nepedagogických pracovníků školství – tedy kuchařek, uklízeček či školníků – ze státu na obce a kraje od příštího roku. Původně to chtěla udělat už od září, ale po tlaku samospráv i škol datum posunula.
Zatím se k hlasování o změně zákona ve Sněmovně čtyřkoalice nedostala, opoziční hnutí ANO a SPD dosud dokázala hlasování o tom zabránit.
Rovněž opoziční Piráti připustili, že změna může mít jisté přínosy, ale chtějí ji posunout o rok, aby začala platit až od 1. září 2026. Připomněli, že změna bude mít dopad na 70 tisíc nepedagogických pracovníků.
Odložení zákona na leden 2026 podle Dobšíka nic neřeší. „Je to uspěchané, je tam spousta rizik a podle nás i nedostatek finančních prostředků,“ upozornil už dříve Dobšík.
Se změnou, kterou prosazuje koalice, kategoricky nesouhlasí také bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. Podle něj to jen současná vládní většina přehazuje na příští vládu, která vznikne po podzimních volbách.