Představitelé opozičních stran ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN iniciovali mimořádnou schůzi Sněmovny. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Pět opozičních stran společně vyzvalo Zemana, ať přehodnotí abolici Babišovi

  • 364
Představitelé pěti opozičních stran ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vyzvali společně prezidenta Miloše Zemana, aby přehodnotil slova o možné abolici pro premiéra Andreje Babiše. Ocenili Babišův příslib, že by Zemanovu abolici nepřijal.

„Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice,“ řekl v pořadu Týden s prezidentem v TV Barrandov prezident Miloš Zeman.

Reagoval tak na rozhodnutí pražských státních zástupců Jaroslava Šarocha a Martina Erazíma zastavit stíhání Babiše i jeho blízkých v kauze Čapí hnízdo. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ uvedl.

Politiky pěti opozičních stran to přimělo ke společné akci. „Obracíme se na prezidenta republiky Miloše Zemana, aby ještě jednou zvážil a přehodnotil svou úvahu o rozhodnutí nepokračovat v trestním řízení vůči předsedovi vlády v takovém případě, pokud by nejvyšší státní zástupce rozhodl obžalovat předsedu vlády ČR. Jsme přesvědčeni, že v tomto konkrétním případě již samotné úvahy poškozují důvěru veřejnosti v rovnost občanů před zákonem,“ citoval šéf ODS Petr Fiala ze společného prohlášení jeho strany, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN.

Pětice opozičních stran uvítala Babišův slib, že by Zemanovo rozhodnutí o abolici nepotvrdil svým podpisem, ani by ke kontrasignaci prezidentova kroku nezmocnil žádného jiného člena vlády. „Nastolování úvah o abolici ve chvíli, kdy existuje pravomocné rozhodnutí příslušného státního zastupitelství, je nesmyslné právně i politicky. Jen podněcuje napětí ve společnosti a pocity občanů, že je zpochybňován právní řád a rozhodnutí institucí právního státu. Že bych abolici nepřijal, jsem řekl již v minulosti,“ uvedl Babiš.

„Vyzýváme prezidenta republiky a předsedu vlády, aby se od nynějška a v dalších týdnech a měsících vyvarovali při veřejném vystupování komentování práce a rozhodnutí státních orgánů vůči předsedovi vlády,“ shodla se pětice opozičních stran, jejichž prohlášení ve Sněmovně prezentovali Fiala, šéf Pirátů Ivan Bartoš, lídr lidovců Marek Výborný, první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda STAN Vít Rakušan.

Šéf Městského státního zastupitelství Martin Erazím sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala. Ztotožnil se závěry dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha ohledně zastavení stíhání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Propojení Čapího hnízda s Agrofertem podle Erazíma nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly, ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. Babiš dlouhodobě odmítal, že se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Stíhání kromě něj čelili i jeho blízcí a bývalí představitelé společnosti Farma Čapí hnízdo.

Reakce premiéra Andreje Babiše /ANO/: 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video