Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

  13:36aktualizováno  13:36
Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj spěchající řidiči vytvářejí zmatek, porušují dopravní předpisy a ohrožují děti, které se kvůli tomu před školou bojí pohybovat. Sdružení zahájilo kampaň, ve které zapojené školy vyzvou rodiče a děti, aby chodili pěšky.

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do školy a pospíchají, často proto vznikají nebezpečné dopravní situace. | foto: Archiv Pražských matek

„Všimly jsme si, že čím dál víc dětí jezdí do školy autem. Jedná se zhruba o čtvrtinu pražských dětí, na některých školách je to ale až 40 % a pětina z nich přitom bydlí do jednoho kilometru od školy,“ upozornila Blanka Klimešová ze sdružení Pražské matky. 

Fotogalerie

Před školami se kvůli tomu potkává spousta aut a mohou vznikat nebezpečné situace. Děti ohrožuje zmatek, který ráno před školami panuje, ale i řidiči, kteří ve spěchu nerespektují dopravní předpisy. Až 44 % dětí podle dotazníkových šetření Pražských matek proto za nebezpečné místo ve svém okolí označilo právě prostor před školou.

„Rodiče parkují, kde se dá, klidně i na přechodu nebo na chodníku. Děti, které jdou pěšky, nejsou přes zaparkovaná nebo couvající auta vidět a ani ony samy dobře nevidí, když proti nim jede auto. Pěšky do školy může být dobrý odrazový můstek pro efektivní dopravní výchovu a postupné osamostatnění dítěte,“ uvedla Klimešová.

Školy proto v rámci kampaně Pěšky do školy vyzvou rodiče s dětmi, aby zanechali auto doma a šli společně pěšky nebo třeba přijeli na kole. Děti se tak podle sdružení naučí, jak se chovat v provozu, ale také začnou vnímat okolí, ve kterém žijí, a budou se více stýkat s vrstevníky. 

Podle speciální pedagožky Aleny Sobotové je důležité, že rodiče během chůze s dětmi mohou zjistit, jak se jejich potomek v běžném provozu chová, jak reaguje na podněty nebo jestli dokáže rozpoznat případné hrozící nebezpečí.

„Dítě v pozici pasivního přihlížejícího, kterým je, když se veze autem, zažívá před vstupem do školy stres. Rodiče jsou často za volantem agresivní, nadávají na jiné řidiče a vytvoří negativní atmosféru, kterou si jejich děti odnáší do školy. Auto může být ale také součástí šikany. Děti se hádají, kdo má lepší auto, posmívají se tomu, kdo jezdí horším autem,“ uvedla Sobotová.

Vozíte děti do školy autem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 20. září 2018. Anketa je uzavřena.

NE 1900
ANO 780

Škola „došla“ až do Turína

Jednou ze škol, která se do kampaně zapojila, je Církevní základní škola logopedická Don Bosco z Prahy 8. Tamní ředitelce Daniele Špinkové vadilo, že děti mají nedostatek pohybu a jen zhruba třetina z nich pravidelně sportuje.

„Děti ráno vystoupí z auta, rodiče jim vezmou tašku, donesou ji ke dveřím a někdy s ní dokonce chtějí dojít až do třídy. Tělocvik přestal být oblíbeným předmětem. Děti se na něj netěší, přestaly mít radost z pohybu. Na mimoškolních akcích zjišťujeme, že dítě chůzi používá jen v nejnutnějších případech,“ uvedla Špinková.

Škola si proto vymyslela příběh, aby děti motivovala k pohybu. Dala si za cíl pomyslně dojít do italského Turína, vzdáleného přibližně necelých tisíc kilometrů od Prahy.

Vytvořte si rozvrh hodin s fotkou vašeho školáka

„Překvapily nás reakce rodičů, kteří to vzali s humorem a zkusili celý týden chodit část cesty s dětmi pěšky. Starší děti začaly stahovat aplikace s počítáním kroků, nosily krokoměry. Třídy mezi sebou soutěžily, která nachodí víc. Nakonec jsme společně nachodili o 300 kilometrů víc, než jsme plánovali a některé děti se rozhodly, že v tom budou pokračovat,“ říká ředitelka.

Tomáš Hajzler bere doprovázení svých dcer do školy v Modřanech jako utužování pouta mezi rodičem a dětmi.

„Do školy chodí stovky dětí, přitom je tam jen pár držáků na kolo. Překvapuje mě, kolik aut denně před školou potkám. Stali jsme se osobními asistenty našich dětí. Děti už neběhají samy venku, přitom je důležité žít tam, kde bydlíme. Děti kopírují naše chování, ať už jsme na mobilu, jezdíme na kole nebo jdeme pěšky. Je důležité je k tomu povzbuzovat,“ uvedl Hajzler.

Do kampaně se zatím zapojilo šestnáct škol. Sdružení se nyní snaží oslovit ministerstvo školství, aby ji posvětili i politici a získala větší podporu. Kampaň „Walk to school“ se každoročně koná ve Velké Británii, Nizozemsku, Německu, Švýcarsku, USA, Kanadě či Austrálii. Sdružení se snaží zavést podobnou tradici i v České republice, další kampaň plánuje na květen příštího roku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Zeman mi naznačoval: dám vám funkci, vy mně rozhodnutí, prohlásil Baxa

Odstupující předseda nejvyššího správního soudu (17. září 2018)

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ústavní soudce Vojtěch Šimíček na jednání sněmovního podvýboru pro...

Celodenní mrazy vydrží do pátku, o víkendu teploty lehce překročí nulu

Přívaly sněhu na Pustevnách v Beskydech.

Tuhé mrazy vydrží na našem území až do začátku víkendu. Od soboty se začne zejména v Čechách mírně oteplovat, přes den...

Stát chystá změny v dávkách na topení pro chudé, zvýhodní ekologická paliva

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Ministerstvo životního prostředí spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí zvažují změnu dávky na bydlení, kterou...

Najdete na iDNES.cz