Stropnický přivedl na obranu tři náměstky. Nechci to tu zaplevelit, říká

  15:26aktualizováno  16:05
Martin Stropnický představil tým nejbližších spolupracovníků na ministerstvu obrany. Ve funkcích končí čtyři náměstci, jeden z nich, Daniel Koštoval, se stane státním tajemníkem v tomto resortu. Externě bude Stropnickému radit exnáčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Stropnický přivedl nové náměstky před zástupce médií pět dní po svém jmenování do úřadu. "Chtěl jsem nejdřív na ministerstvo přijít fyzicky, mít prostor pro setkání s bývalými náměstky, probrat s nimi jejich budoucnost důstojným, lidským způsobem," vysvětlil nový ministr obrany.

Ve funkcích končí náměstci Lenka Melicharová-Ptáčková, Libor Tejnil a Libor Karásek, které jmenoval předchozí ministr Vlastimil Picek. Jejich budoucnost Stropnický neupřesnil.

O původní post přijde i dosavadní první náměstek Daniel Koštoval, ten nicméně na obraně zůstane ve funkci státního tajemníka. Se zřízením tohoto postu počítá služební zákon. "Měl by být tím klíčovým úředníkem, který se postará o personální kontinuitu," naznačil známý herec a diplomat.

Prvním náměstkem ministra obrany se stane manažer Jiří Borovec, Stropnický mu svěřil prioritu hospodárnosti a efektivnosti úřadu. "Pan ministr mě pozval zejména díky mé manažerské minulosti. Budu zodpovědný za majetek," představil se Borovec. Pod palcem bude mít také finanční záležitosti a organizační strukturu. Zmínil, že hodlá odstranit duplicity v rámci ministerstva a generálního štábu.

Jakým bude ministrem?

Rozhovor Martina Stropnického pro iDNES.cz

Dalšími známými jmény náměstků jsou generál Bohuslav Dvořák, což souvisí se snahou Stropnického udržet těsný kontakt s armádou, a Tomáš Kuchta, působící dosud na ministerstvu zahraničních věcí. Budou mít na starost transparentnost armádních akvizic a podporu zbrojního průmyslu a exportu.

Čtvrtý náměstek zůstal neobsazen, blokují ho jednání mezi ČSSD a ANO o tom, jestli si mají strany na ministry vzájemně "dohlížet". Jednat o tom ještě budou předsedové stran Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. Lidovci podle Stropnického náměstka na ministerstvu nechtějí, bude je zastupovat nižší funkcionář.

Externím poradcem ministra bude bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, s nímž se Stropnický scházel už v minulých týdnech. Radit mu bude i šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka a rovněž tým bývalého policejního vyšetřovatele a nynějšího advokáta Václava Lásky.

Stropnický se vyjádřil též k vládnímu stažení zákona o vojácích z povolání ze Sněmovny. Prohlásil, že to nejhorší, co by vláda mohla udělat, by bylo schválení nedotažené předlohy a že se kabinet chce se zákonem ještě blíže seznámit. "Najdeme cestu, jak to udělat tak, aby se vojáci dostali k penězům, se kterými počítali," řekl ministr.

"Jsem rád, že žádný zákon nebyl torpédován a poslán ke dnu. Nová politická reprezentace rozdělila zákony na urgentní a na ty, které ještě mohou počkat. To, že si chce nechat nějaký čas, aby se s nimi seznámila, porovnala je se svými prioritami, to je v pořádku," řekl k tomu náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Výměna náměstků je podle Stropnického běžný dopad voleb. "Budu se snažit, aby ten tým byl štíhlý a rozhodně nehodlám navázat na praktiky povolebních situací a zaplevelit celé ministerstvo členy svého hnutí," uvedl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Letošní zima se podobá té v roce 2006, kdy Česko zasáhly povodně

Australský Queensland trápí rozsáhlé povodně.

Na každý metr čtvereční Česka teď připadá průměrně 45 litrů vody ve sněhu. Na českých a moravských horách leží okolo...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Najdete na iDNES.cz