Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Z resortů odcházejí koaliční náměstci. S novou vládou nechtějí nic mít

  16:04aktualizováno  17:46
Den před jmenováním vlády je jasné, že jedním z ministerstev, které čekají větší personální změny, bude resort zahraničních věcí. Portálu iDNES.cz to nastínil budoucí ministr Jan Kohout. Dobrovolně odcházejí také náměstci na ministerstvu spravedlnosti či zdravotnictví.

Jedním z odcházejících náměstků je i Marek Ženíšek (TOP 09) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Z postu prvního náměstka ministra zdravotnictví odchází Marek Ženíšek, místopředseda TOP 09. "Nedělá mi problém s Leošem Hegerem odejít a považuji to v mém případě za správné," uvedl Ženíšek.

Hegera v úřadu vystřídá současný zástupce ředitele největší české nemocnice Martin Holcát. "Jsem s ním domluvený, že rezignuji k 1. srpnu. Do té doby budu čerpat dovolenou," informoval Ženíšek.

Holcát iDNES.cz řekl, že on žádné velké personální změny v úřadu iniciovat nechce. "Nevím, jak dlouhý bude můj mandát, takže nepočítám s nějakými zásadními personálními změnami," uvedl budoucí ministr. Nevyloučil, že Ženíšek by mohl na ministerstvu pokračovat dál v jiné funkci. "Umím se s ním domluvit, ale vše bude záležet na vzájemné dohodě," doplnil.

Odchody náměstků a odstupné

Odvolání z funkce náměstka (ta vzniká jmenováním) znamená, že dotyčný se stává řadovým zaměstnancem ministerstva. To mu následně může nabídnout jinou funkci, nebo mu dát výpověď. V takovém případě běží nejméně dvouměsíční výpovědní lhůta a dostane odstupné podle zákoníku práce (podle odpracovaných let je to nejméně jeden průměrný plat, případě jeho dvoj- či trojnásobek). Výpověď může dát i bývalý náměstek, v takovém případě na odstupné nemá nárok.

Například Jaroslav Hruška loni bral ve funkci prvního náměstka ministra měsíčně 85 tisíc korun hrubého, za rok pak dostal 300 tisíc odměn. Předchůdce Pavla Koláře, Robert Ledvinka bral loni 80 080 měsíčně.

Náměstek Radomír Daňhel bral podle Lidových novin 94 tisíc měsíčně, loni měl za celý rok 60 tisíc korun na odměnách.

Kolik bral Marek Ženíšek není veřejně dostupné, v době, když byl u ministryně Daniely Kovářové, měl i více než 260 tisíc korun za měsíc. 

Odvolaní náměstci mají nárok na odstupné

Změny se dotýkají i ministerstva vnitra. Tamější dva náměstci Jaroslav Hruška a Pavel Kolář požádali ministra Jana Kubiceho, aby je ihned odvolal.

"Vždycky jsem chtěl dělat práci, která má smysl a které věřím. Víc bych k to nekomentoval," řekl iDNES.cz Hruška s tím, že nyní ho čeká práce na jeho ekofarmě na Plzeňsku, kde mimo jiné vyrábí mošty nebo chovají kozy. "Až nasuším plný seník, tak se uvidí, co bude dál," přemítá o své budoucnosti končící náměstek.

V úterý oznámili odchod z ministerstva spravedlnosti dva politici ODS. Podle tiskové zprávy končí náměstek Radomír Daňhel a šéfka kabinetu stávajícího ministra Pavla Blažka Petra Havlínová.

"Úřednická vláda má být až krajním řešením, proto nemohu být její součástí, a to i s ohledem na fakt, že kabinet sestavovaný premiérem Rusnokem nemá podporu ani poslaneckého klubu ODS, ani vedení strany, které jsem členem," sdělil v tiskovém prohlášení Daňhel. "Nemohu se svým dalším působením v čele kabinetu ministra vlády, která nemá podporu ODS a jejíž vznik popírá ústavní zvyklosti parlamentní demokracie, podílet na její činnosti," doplnila Havlínová.

Kohout naznačil, že obsazení úřadu změní

Větší personální změny zcela jistě nastanou na ministerstvu zahraničních věcí, v jehož čele je Karel Schwarzenberg, politický soupeř Miloše Zemana z přímé volby prezidenta. A také člověk, který Zemanovi blokoval například vyslání Livie Klausové na Slovensko coby velvyslankyně.

"Budu spolupracovat především s lidmi, kteří jsou či byli aktivní v diplomacii či obchodně-ekonomických aktivitách se zahraničním," naznačil představu o spolupracovnících budoucí ministr zahraničí Jan Kohout. Konkrétní jména zatím nechtěl prozradit.

Rusnokova vláda

Jan Fischer - ministr financí a místopředseda vlády

Martin Pecina - ministr vnitra a místopředseda vlády

Jan Kohout - ministr zahraničních věcí

Marie Benešová - ministryně spravedlnosti

Vlastimil Picek - ministr obrany

Martin Holcát - ministr zdravotnictví

Dalibor Štys - ministr školství

František Koníček - ministr práce a sociálních věcí

Jiří Balvín - ministr kultury

Jiří Cienciala - ministr průmyslu a obchodu

Zdeněk Žák - ministr dopravy

Miroslav Toman - ministr zemědělství

Tomáš Podivínský - ministr životního prostředí

František Lukl - ministr pro místní rozvoj

"Po nástupu pana ministra se setkáme a do té doby to nebudu komentovat," odpověděl na otázku, zda setrvá, či odejde, současný první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider. Zrovna on by však Kohoutovým požadavkům mohl vyhovět, neboť v minulosti byl velvyslancem v Izraeli a zastává funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti ČR.

Na školství končí Nantl, náměstek Jankovského zřejmě zůstane

Budoucí ministr školství Dalibor Štys iDNES.cz řekl, že žádné velké změny neplánuje. "Pokud bude možné zachovat tým pana profesora Fialy, tak to udělám. Budu hledat jen v případech, kdy se mi to nepodaří," uvedl Štys. Náhradu bude muset hledat například v případě současného prvního náměstka Jiřího Nantla. Ten rezignoval na funkci 2. července s tím, že další pokračování ve funkci by bylo v rozporu s jeho "občanským přesvědčením". Kdo ho nahradí, zatím Štys nechtěl upřesnit. "Budu to řešit, až nastoupím do funkce," uvedl budoucí ministr.

Žádné velké změny nepřipouští ani budoucí ministr životního prostředí Tomáš Podivínský. "Jelikož vždy používám obousměrné silnice, tak jistě záleží také na kolezích, zda budou chtít spolupracovat se mnou, ale předpokládám, že si většinově bez velkých změn  ještě trochu víc povyrhneme rukávy a budeme pilně pokračovat v díle," tvrdí současný náměstek ministra životního prostředí.

Jiří Cienciala pak vzkázal, že na otázku k personáliím ještě nemůže odopvědět, protože tým na ministerstvu průmyslu a obchodu zatím nezná.

Opatrný je zatím také nový ministr pro místní rozvoj František Lukl. "Velké změny neplánuji z jednoho prostého důvodu: spolupracovníky současného ministra zatím neznám, takže nevím, jak kvalitní práci odvádějí. Výjimkou je první náměstek Daniel Braun, kterého považuji za profesionála a věřím, že spolu vytvoříme silný tým," řekl iDNES.cz Lukl.

Už v podnělí deník Insider zveřejnil informaci, že šéfem kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka se stane Karel Štogl, advokát spojený se sociální demokracií. Povede úřad, který za Petra Nečase zastávala nyní vazebně stíhaná Jana Nagyová.

Nová ministryně Marie Benešová by si jako svého náměstka dokázala představit současného ministra bez portfeje Petra Mlsnu. V Rádiu Impuls uvedla, že by ve funkci náměstka mohl dál vést legislativní radu vlády. Naopak se Benešová nejspíš zbaví poradce Zdeňka Koudelky, o němž se spekuluje jako o spoluautorovi lednové amnestie. Podle ministryně je nyní veden jako zaměstnanec Nejvyššího státního zastupitelství. "Asi ho (Koudelku) vrátím do jeho domovské stanice. Pokud stál o post státního zástupce, měl by jej také vykonávat," řekla rádiu Benešová.

Zatím na úrovni spekulací jsou novinky v personálním obsazení postů na ministerstvu financí. Podle nich by náměstkem v tomto úřadě mohl být bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka. "Žádnou nabídku jsem nedostal, takže náměstkem nemůžu být," řekl iDNES.cz Slamečka. Budoucí ministr Jan Fischer na otázku, zda chce Slamečku v úřadě, nereagoval. Spekulace přiživuje fakt, že na Fischerově kampani se podílel bývalý šéf Úřadu vlády ČR Jan Novák, právě s ním Slamečka podle serveru iHNed.cz žije. Slamečka to však nikdy oficiálně nepotvrdil. "To jsou soukromé věci, o kterých bych nerad mluvil. Můžu říct jenom to, že se s ním znám déle než deset let," řekl o Novákovi Slamečka MF DNES v dubnu 2010 (rozhovor čtěte zde).

Prezident Miloš Zeman nové ministry jmenuje ve středu dopoledne. Premiér Jiří Rusnok, který má vést kabinet do voleb, je hledal necelé dva týdny.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Ukrajina oznámila, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na jižním toku Dněpru. Podle armády tak...

Ukrajinská protiofenziva začala? Kyjev mlží, tanky se u Záporoží valí do boje

Sledujeme online Ukrajinská protiofenziva začala, tvrdí americká média s odvoláním na armádní zdroje z Kyjeva. Kabinet prezidenta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žralok zabil Rusa u pláže v Hurghadě, boj o život natočili přihlížející

Turisté v egyptské Hurghadě, oblíbeném letovisku podél pobřeží Rudého moře, zažili ve čtvrtek šokující podívanou....

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko je lepší. Spolužáci poplivali ukrajinskou dívku, chování odsoudil i Rakušan

„Ukrajina je ku*va. Ukrajina je blbá. Rusko je lepší. Rusko je silnější.“ To jsou slova, která míří na ukrajinskou...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

STALO SE DNES: Ukrajinské tanky jsou v pohybu? Je to válka, říká už i Putin

Ukrajinská protiofenziva začala, tvrdí americká média. Je to válka, říká už i Putin a porušuje vlastní pravidla. Soud...

V létě posílí konzuláty v oblíbených destinacích. Drozd bude na mobilech

Česko v letošní letní sezoně posílí konzulát v Barceloně a zřídí konzulární jednatelství v bulharském Burgasu a...

Hodina sem, hodina tam. Vyhledávače mají údaje o otevírací době často špatně

Výletník chce pozdě odpoledne navštívit Turistické informační centrum ve Staroměstské radnici v Praze. Mrkne na Seznam...

Nejrychlejší trasy k Jadranu i Baltu. Kudy naplánovat cestu k moři

Premium Přes hranice do Chorvatska se jezdí rychleji, zmizely hraniční kontroly. Směrem na sever Polsko dokončilo stavbu...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...