Pernes tajil studia marxismu-leninismu, radní ústavu pro totalitu to chtějí řešit

  16:36aktualizováno  16:36
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů se na svém příštím zasedání 2. března bude zřejmě zajímat o minulost nového šéfa ústavu Jiřího Pernese. Ten totiž radě zamlčel, že studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu, takzvaný VUML.

Jiří Pernes | foto: ÚSTR

Právě fakt, že Pernes o studiu na této škole neřekl, vadí radním nejvíc. Někteří, například předsedkyně rady Naděžda Kavalírová a šéfka Konfederace politických vězňů ČR, už proto řekli, že by nebyli proti případnému novému výběrovému řízení.

"Když se rada usnese, že by mělo být nové výběrové řízení, tak samozřejmě nebudu proti," řekla Kavalírová, která minulý týden hlasovala, aby v čele Ústavu zůstal dosavadní šéf Pavel Žáček.

Místopředseda rady Patrik Benda řekl, že se na blížícím se jednání rady měly probírat běžné věci, po zveřejnění informací o Pernesově studiu, se ale bude zcela jistě hovořit i o této věci. "O této otázce se asi bavit budeme. Kromě toho, že nám pan Pernes tuto informaci zamlčel, mě vadí i to, jakým způsobem své studium omlouvá a relativizuje," řekl Benda.

Pernes totiž označuje své působení na VUML za prkotinu. "Na VUML jsem začal chodit až v roce 1988. Pak přišel listopad, takže jsem ho ani nemusel dodělat," řekl Pernes on-line deníku Týden, který na zamlčenou informaci upozornil.

Někteří radní, kteří Pernese minulý týden volili, ale oproti Kavalírové nebo Bendovi už řekli, že jim studium nového šéfa ústavu na škole marxismu-leninismu nevadí.

Informace o zájmu StB o Pernese radním nevadily

Je možné, že pokud by Pernes minulý týden o svém studiu na VUML radě řekl, novým šéfem Ústavu pro studium totalitních režimů by se nestal. Na druhou stranu ale radě nevadil fakt, že Pernes byl veden komunistickou StB jako kandidát tajné spolupráce (StB tak označovala lidi, které sledovala a chtěla je případně naverbovat, ale kteří jí spolupráci nepodepsali, případně o zájmu tajné policie nemuseli vědět. V této kategorii byl veden například i šéf ČSSD Jiří Paroubek nebo exprezident Václav Havel).

"Rozdíl je v tom, že o této skutečnosti jsme při jednání rady věděli. Pro většinu, která pana Pernese zvolila ředitelem, to problém nebyl," podotkl Benda.

Historika Pernese zvolila 17. února sedmičlenná rada novým ředitelem po Pavlu Žáčkovi, který pozici neobhájil. "Je to morální problém budoucího pana ředitele a věcný nebo právní rébus pro radu," komentoval Žáček nové informace o Pernesově studiu.

Ústav pro studium totalitních režimů podle zákona spravuje všechny dokumenty vytvořené bývalou komunistickou Státní bezpečností. Vydává vědecké publikace a na svých internetových stránkách umožňuje přístup k historickým dokumentům. Ústav na jednom místě shromáždil všechny dokumenty StB a každý zájemce zde do nich může nahlédnout.

Autoři: ,

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Z pastvin mizí hmyz rozkládající trus dobytka. Brouky hubí antiparazitika

Svinka (Armadillidium)

Z pastvin v Beskydech mizí hmyz a další živočichové, kteří rozkládají trus hospodářských zvířat. Ten tam pak zůstává...

Schillerová navrhla přidat státním zaměstnancům 2 procenta, víc učitelům

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministryně financí Alena Schillerová představila odborům, o kolik procent chce vláda zvýšit mzdy zaměstnanců placených...

Mezi Prahou a Olomoucí srazil vlak člověka, provoz je obnovený

Ilustrační snímek

Vlak jedoucí z Prahy do Havířova srazil odpoledne člověka u Štěpánova na Olomoucku. Tragédie zastavila v místě nehody...

Najdete na iDNES.cz