Do penze míří nejšťastnější generace. Šedesátníci jsou spokojenější

  0:01aktualizováno  0:01
Lidé na prahu šedesátky a takzvaní mladí důchodci jsou v Česku se životem celkově spokojenější než jejich předchůdci. Sociologové z Medianu vyzpovídali s odstupem deseti let bezmála tři tisíce lidí ve věku mezi 55 až 65 lety. A nyní mají v ruce pozitivní zprávu. Starší lidé chtějí mít volný čas, vzdělávat se a cestovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ukazuje se například, že současní reprezentanti uvedené věkové skupiny jsou osvícenější a aktivnější než jejich předchůdci v roce 2008.

Největší rozdíl se projevil v přístupu ke zdraví, jehož si současníci hledí mnohem více a častěji chodí na pravidelné preventivní kontroly, i když nemají potíže. Loni to potvrdilo 52 procent oslovených, zatímco v roce 2008 jen 38 procent.

Zdá se, že jsou lidé v předdůchodovém věku společenštější. Neradi se uzavírají ve stěnách svých obydlí a méně často upřednostňují klidný večer doma před chozením do společnosti (59 procent versus 71 procent). O něco méně lidí se vyjádřilo, že ve volném čase často sledují televizi (59 procent).

Stále spokojenější senioři

Stále spokojenější

Podle analytika Medianu Matěje Ehrlicha žijí i aktivněji než jejich předchůdci. „Zajímavý je posun k individuálnímu trávení volného času. Lidé například častěji cestují sami, případně s partnerem, než s rodinou. Vidíme u nich také posun k nemateriálním hodnotám. Stoupl zájem o bohatý duševní život, o kulturu, umění, častěji mají potřebu být užiteční pro druhé. Naopak méně lidí už touží po tom, aby se dožili vysokého věku,“ popisuje Matěj Ehrlich.

Napříč těmito daty se ukazuje, že větší uspěchanost současné doby postihuje i tuto generaci. Méně se vyhýbá stresu a nervozitě, pociťuje také větší nedostatek volného času.

Zástupci této věkové skupiny kladou větší důraz na vzdělání, které je vnímáno jako důležitější faktor než před deseti lety. Zato oslabilo úsilí vyniknout a prosadit se. Mírně poklesl také význam peněz a majetku. Markantně spokojenější – až o 20 procent na dnešních 49 procent – jsou současní „mladí“ senioři se svou životní úrovní.

Podle socioložky z Masarykovy univerzity Lucie Vidovićové jim přináší nejvíce radosti prarodičovská role, role zaměstnance naopak nejvíce stresu. „Pokud je člověk relativně zdráv, může to být velmi příjemné životní období,“ míní socioložka.

Nejspokojenější je starší generace s rodinnými vztahy a tyto pocity spokojenosti za deset let ještě lehce posílily. Podle průzkumu Medianu až téměř na 77 procent, což je jedna z nejvyšších dosažených hodnot.

Podle Matěje Ehrlicha však ani rozvod nemusí být nutně krokem k nespokojenosti, možná spíše naopak. „Mnozí lidé nechtějí být uzavřeni v nefunkčním manželství a rozvod je pro ně vlastně cestou k větší spokojenosti. Rodina, mám na mysli děti a vnoučata, jim tím momentem ze života nezmizí,“ míní sociolog Ehrlich. Počet rozvodů od doby před deseti lety lehce poklesl, nejvíce v posledních čtyřech letech.

„Rozvodovost stoupala v době ekonomické krize – mimo jiné i kvůli exekucím, které dopadaly na manžele. Byl vidět nárůst zejména v chudších regionech a mezi méně vzdělanými lidmi. Je ale třeba zdůraznit, že většina manželství se rozvede dříve než mezi 55 až 65 lety,“ podotýká sociolog Daniel Prokop, který s Medianem spolupracuje.

Hlídací prarodiče mizí

Období 3. věku se v sociální gerontologii označuje jako mladé stáří. K hlavní náplni v této etapě stále patří prarodičovská role. Podle socioložky z brněnské Masarykovy univerzity Lucie Vidovićové však trendy naznačují, že se seniorské generace takříkajíc modernizují a přibližují mladším ročníkům. I když si zachovávají svoje relativně jedinečné rysy.

„Používám pro to svůj oblíbený příměr – eskalátor. Generace se posouvají, což odpovídá našim studiím. Lidé se vezou na vlně módy aktivního stárnutí, které je hodně baví. Aktivnější mladí senioři mívají vyšší pocit štěstí i stresu, takový hořkosladký stres,“ popisuje socioložka.

Čechům se žije lépe a penze si užívají déle. S tím roste i důchodový věk

Změnu vidí v tom, jak tato generace přikládá stále menší důležitost práci, naopak větší důraz klade na volný čas. Zkrátka současné ideály aktivního stárnutí jsou podle odborníků hlavně o seberealizaci. Klasické hlídání vnoučat sice mladým seniorům skýtá významný zdroj spokojenosti, být hlídacím prarodičem na plný úvazek jim však už tolik nevyhovuje.

Vnoučata dnes pravidelně hlídá 53 procent seniorů, v mimořádných případech, když třeba dítě onemocní, je ochotno se o ně postarat 59 procent. „Naši respondenti často hovoří o stáří jako o svobodě, kdy nic nemusí, ale hodně toho mohou. Podle našeho výzkumu jim ale prarodičovská role pořád přináší nejvíce radosti,“ dodává Lucie Vidovićová.

Socioložka nesdílí optimismus ohledně následků rozvodů, že může být cestou k větší spokojenosti. Rozvody podle ní dopadají zejména na některé starší muže, pokud z původního partnerství neodcházejí kvůli nové rodině. Nezřídka tak ztrácejí sociální vazby s vnoučaty. Ukazuje se totiž, že dědečkové vykonávají svoji prarodičovskou roli spíše formou podpory babičky a rozvodem se toto pouto leckdy zpřetrhá.

Vnoučata vytlačuje studium

Takzvaní mladí senioři jsou podle Medianu spokojenější třeba i s prací. Abstraktní řečí čísel o 15 procent.

Značné rozdíly mezi současnými a dřívějšími mladými seniory v tomto směru pozoruje i Dana Steinová, zakladatelka Centra celoživotního vzdělávání a Klubu aktivního stáří, která se už 30 let věnuje seniorskému vzdělávání. „Dnešní důchodci ho berou jako samozřejmost. Oproti 80. či 90. letům se stalo běžnou součástí jejich života,“ konstatuje.

Češi jsou v důchodu průměrně 24 let. Doba penzí se prodlužuje

Markantní rozdíl je podle ní i v postoji k cestování. Od roku 1991 zorganizovala více než 50 výměnných pobytů, kdy se lidé, kteří nemohli 40 let cestovat, podívali kromě Evropy do USA, Austrálie, Jižní Afriky, na Nový Zéland.

Partnery k výměnám získávala snadno, protože Praha byla pro cizince velkou atrakcí.

„Dnešní senioři se ovšem už moc o nikoho starat nechtějí a raději si zaplatí, aby se někdo postaral o ně,“ dodává Dana Steinová s tím, že senioři místo výměnných pobytů dávají přednost klasickým zájezdům s cestovními kancelářemi.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Hamáček chce za Staňka ve vládě politika. Odmítl, aby změnu stopl Zeman

Ministr kultury Antonín Staněk (na snímku) odvolal ředitele Národní galerie...

Místo Antonína Staňka by se novým ministrem kultury podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka měl stát znovu politik. „Jsem...

Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší je nejvyšší v historii, zjistili vědci

Země z vesmíru (ilustrační snímek)

V sobotu 18. května se dostalo průměrné množství CO2 v atmosféře na hodnotu 409,73 počtu částic z milionu, což je...

Šéfka Čapkova památníku oznámila rezignaci. O funkci se chce ucházet znovu

Karel Čapek

Ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše Alice Seidlová v pondělí odpoledne oznámila svou rezignaci. Z postu...

Najdete na iDNES.cz