Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

  14:13aktualizováno  14:57
Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí možnost, že by byly slevy na jízdné ve vlacích jen pro důchodce nad 70 let. Chtějí se bavit i o možné sektorové dani či vyšší dani z dividend, řekli předseda ČSSD Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

To, že slevy jízdného ve vlacích a autobusech, na které získali loni právo důchodci a studenti, nejsou dogma, připustili Maláčová i Hamáček při příchodu na jednání vlády. Jako první tuto možnost zmínil v neděli v České televizi místopředseda sociální demokracie Roman Onderka.

„Je to námět do diskuse. Z mého pohledu jde o to, abychom vyvážili náš přístup k seniorům. To znamená valorizaci důchodů, popřípadě ty další benefity,“ uvedl Hamáček. „Jde o to, jak to nastavit, aby to bylo pro naše seniory výhodné,“ řekl předseda ČSSD. „Nebráním se diskusi, přece jen ta věc funguje relativně krátkou dobu. Je třeba vyhodnotit, zda to splnilo očekávání jak z hlediska seniorů, tak státu,“ řekl Hamáček o slevě na jízdném pro důchodce a studenty ve výši 75 procent. 

„Je to jedna z možností, tak jak to zmínil pan místopředseda Onderka,“ řekla Maláčová. „O co se snaží sociální demokracie, je nalézt finanční prostředky na navýšení důchodů,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí, která minulý týden prozradila, že navrhne pro příští rok růst penzí o devět stovek. 

Babiš o víkendu řekl, že ministryně financí Alena Schillerová mluví o sedmi stovkách na růst penzí. „Senioři si těch devět stovek zaslouží,“ řekla Maláčová.

ČSSD vrací do hry sektorovou daň či vyšší daň z dividend

„Senioři mají stále velmi nízké důchody. Pojďme se bavit o více možnostech. Já třeba za sebe si myslím, že možnosti jsou ve zvýšení daní nadnárodních korporací. Ročně z České republiky odtéká 300 miliard korun na dividendách. Když jsme se podívali, jak zdaňují dividendy okolní země, tak všechny zdaňují vyššími sazbami než Česká republika,“ řekla Maláčová.

Možností je tak i vyšší daň z dividend nebo sektorová daň, kterou požadují i komunisté, ale hnutí ANO ji odmítá. ČSSD a ANO se o tom podle ní budou bavit na jednání koaliční rady. „My jsme jasně řekli, že si dovedeme představit sektorovou nebo bankovní daň, hnutí ANO to zatím odmítalo,“ řekl Hamáček.

Místopředseda ČSSD Roman Onderka připustil korekci slev u jízdného v nedělních Otázkách Václava Moravce poté, kdy šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura vládě začal radit, kde může ušetřit. „Zbytečných šest miliard na slevy na jízdném, které, které se raději mají použít na ty důchody,“ řekl Stanjura. „Já se přiznám, že jsem na blízké cestě kolegovi Stanjurovi dát za pravdu,“ reagoval sociální demokrat, stranický expert pro oblast dopravy Onderka.

Pro studenty do 26 let a důchodce nad 65 let platí výrazné slevy z jízdného ve vlacích a autobusech od loňského září. Platí jen čtvrtinu z běžného jízdného. Onderka navrhl ušetřit na penze tím, že by s výraznou slevou 75 procent jezdili jen důchodci nad 70 let věku.

Ministr dopravy za ANO Ťok slevy u jízdného hájí

Ministr dopravy Dan Ťok, který je ve vládě za ANO, zatím slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce měnit nechce. „Nemyslím si, že by bylo vhodné rok po zavedení provádět v systému slev nějakou zásadní změnu. Takové věci se nedělají na jeden rok a není žádný negativní vliv, proč by to nemělo fungovat. Funguje to dobře,“ prohlásil Ťok.

Slevy podle nějpomohly více naplnit spoje i v časech mimo špičku. „Zejména senioři ve špičkách tolik nejezdí, dopravu využívají spíše v dobách, kdy vlaky nebo autobusy byly více prázdné. Pomáhají tak rozvrstvit dopravu přes celý den, což je dobře,“ řekl ministr dopravy.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Šichta silničářů začíná o hodinu a půl později, než by mohla. A kdy končí

Ilustrační snímek

Na českých dálnicích probíhají rekordní opravy. Jak taková práce dělníků vypadá? Redakce MF DNES nyní měsíc sledovala...

Klíšťata jsou po deštích agresivní. Navštívit přírodu bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Stačí vložit novou chlopeň. A vada je odstraněna bez operace, říká kardiolog

MUDr. Michael Želízko od roku 1992 vede oddělení Intervenční kardiologie na...

Měl jsem štěstí zažít obrovský technologický pokrok v našem oboru, říká kardiolog Michael Želízko z pražského IKEM. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz