Padl další rozsudek v kauze, která se týká fotbalového exšéfa Pelty

  16:41aktualizováno  16:41
Soud vynesl další rozsudek v kauzách kolem bývalého fotbalového šéfa Miroslava Pelty. Před soudem stanul Martin Synecký, bývalý bezpečnostní manažer reprezentace, který měl podle policie prozradit Peltovi, že má v kanceláři odposlouchávací zařízení.

Bezpečnostní manažer fotbalové asociace Martin Synecký | foto: Profimedia.cz

Podle čtvrtečního nepravomocného rozhodnutí soudu Synecký nespáchal trestný čin a případ postoupil Národnímu bezpečnostnímu úřadu, který má rozhodnout o tom, zda se Synecký dopustil přestupku.

Na vyzrazení informace upozornil policisty jiný odposlech. Záznam pořízený v bytě využívaném Peltou na Senovážném náměstí. Tady informovoval bývalou náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou o tom, že je odposloucháván a že i ví, kdo mu zařízení do kanceláře dal. Podle Pelty mu to prozradil jeho bezpečnostní manažer. „Když mu dávám 100 tisíc měsíčně, aby mi to neřekl,“ uvedl Pelta.

Synecký je bývalý policista a byl požádán policií o spolupráci. Na základě povolení státního zastupitelství měl umístit odposlech u Pelty v kanceláři. „Policie ho poučila o tom, že se jedná o utajované skutečnosti,“ řekl včera u soudu státní zástupce Jan Krestýn.

Syneckého viní obžaloba z ohrožení utajované informace, za což mu v případě odsouzení hrozí až osmileté vězení. Národnímu bezpečnostnímu úřad (NBÚ) mu může udělit až pětimilionovou pokutu. Podle soudkyně Heleny Kutzlerové Synecký o zařízení Peltovi pravděpodobně opravdu řekl.

„Informace, které měl Pelta nemohl získat od nikoho jiného,“ uvedla soudkyně. Věděli to jen policisté a on. Nemělo to však podle ní takový dopad, aby ho bylo možné odsoudit za zločin. „Soud musel v dané věci uvážit charakter, význam, smysl a stupeň utajení uvedené informace,“ uvedla. Podle soudkyně by odsouzení Syneckého mohlo vést k absurdní situaci. Peltovi, kterého policie odposlouchávala hrozí maximálně pětiletý trest, Syneckému osmiletý. Za přestupek mu hrozí pokuta až 5 milionů.

Státní zástupce Jan Krestýn s rozhodnutím Kutzlerové nesouhlasí. Podal proti němu stížnost, kterou se bude zabývat pražský vrchní soud. „My považujeme jednání za trestný čin, nikoli za přestupek,“ řekl po skončení jednání novinářům. V závěrečné řeči navrhoval potrestat Syneckého dvouletým podmíněným trestem s tříletým odkladem.

U soudu včera vypovídal druhý muž českého fotbalu Roman Berbr. Narozdíl od bývalého předsedy Pelty, výpověď neodmítl. Ve výpovědi přiznal, že v kanceláři zařízení hledal a že mu Pelta řekl, že Syneckého podezřívá, že spolupracuje s policií. „Šel jsem za Syneckým a ptal jsem se ho na to.“

Soud odblokoval majetek stíhanému Janstovi, Peltův zůstal zajištěný

Bližší podrobnosti si prý už nepamatuje. „Byla to marginálie. Je normální si rok a půl staré záležitosti nepamatovat,“ řekl Berbr. Nalezené zařízení prý nechali ležet v kanceláři. S tím, že je nahráván kalkuloval Berbr podle výpovědi od začátku. „S tím v tomto státě počítáte od prvního dne. Chtěli slyšel něco, co by pro ně bylo zajímavé, ale byla to běžná porada,“ uvedl Berbr.

První rozsudek padl už v květnu. Nejvyšší správní soud potrestal soudkyni Sylvu Mašínovou snížením platu na rok o 30 procent za to, že rozhodovala spor Berbra a bývalého rozhodčího Tomáše Kovaříka. Z případu se nevyloučila, i když měla dříve důvěrný vztah s Peltou.

Všechny případy souvisí s dosud neuzavřenou kauzou sportovních dotací. Policie v ní stíhá kromě bývalého předsedy fotbalové asociace Pelty a Kratochvílové také někdejšího ředitele odboru ministerstva školství Zdeňka Břízu, předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu a generálního sekretáře ČUS Jana Boháče. Obviněny jsou i Fotbalová asociace ČR a Česká unie sportu. Pelta strávil měsíc ve vazbě, odkud byl propuštěn na začátku června, a je vyšetřován na svobodě. Ve vazbě rezignoval na funkci předsedy FAČR.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Lennonovu zeď v Praze znovu přemalovali, tentokrát kvůli výročí „sametu“

Zahájení oslav 30 let svobody v České republice. Dvě desítky českých a...

Slavnou malostranskou Lennonovu zeď v Praze pomalovalo novými obrázky a nápisy několik umělců z Česka i zahraničí....

Babiš je pro růst penzí o devět stovek, ale ministři na to musí ušetřit

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (13. března 2019)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se ohradil proti tomu, že ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD...

Najdete na iDNES.cz