Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pediatra a chemička. Ministerstvo školství učí genderově korektní jazyk

  • 1251
Ženy nejsou v jazyce vidět. A to by se mělo změnit. Ministerstvo školství se rozhodlo nabídnout na svých stránkách příručku o genderově korektním jazyce. Podle ní bychom měli používat nejen výraz občan, ale i občanka, strážník a strážnice či chemik a chemička.

V příručce, která je určena jak školám, tak veřejnosti, se čtenář dozví, co je to gender, sexismus, genderové stereotypy či generické maskulinum. Je tam i celá řada příkladů, jak se diskriminaci v jazyce vyhnout. A také se v ní dočteme, jak se s genderově vyváženým vyjadřováním vypořádávají v Německu či anglicky mluvících zemích.

genderově korektní příručka

Přečtěte si, jak se projevuje diskriminace v jazyce a jak jí zabránit

"Velká část veřejnosti by letěla letadlem raději s pilotem než pilotkou, volí raději právníka než právničku, na jídelním lístku jim specialita šéfkuchaře zní lépe než specialita šéfkuchařky, firmy přijmou raději mladého perspektivního ekonoma než ekonomku," stojí v brožuře.

co je to gender?

Někdy se ztotožňuje s pojmem pohlaví. Gender je ale v současném odborném jazyce chápán jako naučený obraz o tom, jak člověk vnímá svou rodovou příslušnost a identitu. Tradičně je tento obraz zjednodušeně chápán jako označení dvou opačných skupin, žen a mužů. Gender je obraz rodovosti, který je naučený, nikoli vrozený.

Zdroj: Příručka MŠMT

Autorky manuálu nabízejí i řešení: "Ženské jazykové tvary se prosadí a ztratí svůj nižší status, až se budou důsledně používat. ‘Divně’ znějící názvy jsou jen otázkou zvyku. V 50. letech probíhala veřejná debata o tom, jak pojmenovat ženu v ministerské funkci. Nabízela se slova ministra, ministerka a ministryně. Dnes se nám na výrazu ministryně nezdá nic nápadné."

Z toho usuzují, že i na výrazy občanka, strážnice, vědkyně, psycholožka, pedagožka, chirurgyně, pediatra či chemička si zvykneme, budeme-li je používat.

Jako jeden z příkladů genderových stereotypů se v brožuře uvádí slova mužnost a zbabělost. Kdy mužnost (od slova muž) rovná se odvaha, zatímco zbabělost (od slova baba) znamená bojácnost, která má přídech nečestnosti. Opravdu si myslíme, že muži jsou obecně mužní (odvážní) a ženy obecně zbabělé?, ptají se autorky.

To, jestli učitelé příručky využijí při výuce, je podle ministerstva čistě na nich. "Ve vztahu ke školám jde o doporučení ministerstva, nikoli příkaz," řekla Právu mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Příručka s názvem Kultura genderově vyváženého vyjadřování je ke stažení na webu ministerstva školství.

Desatero genderové korektnosti

od neziskové organizace Žába na prameni

Desatero svědčí podle autorek příručky o tom, že "zájem o změnu vyjadřování vychází nejen od lingvistek a ostatních vědkyň, nýbrž především od lidí a institucí kritizujících genderově stereotypní způsob myšlení".

1. Vyhýbejme se genderově stereotypnímu uvažování o mužích a o ženách.
2. Nezesměšňujme ženy nebo muže, které/kteří se chovají genderově nestereotypně.
3. Neoznačujme jako výjimky ženy/muže, které/kteří působí v méně typických rolích.
4. Neospravedlňujme genderové stereotypy pořekadly a příslovími, odkazy na přírodu či na vědecké autority.
5. Nehodnoťme rozdílně tentýž projev chování u žen a u mužů.
6. Všímejme si, jak je ženské tělo zneužíváno jako zkrášlující a sexuálně stimulující objekt v reklamě, apod.
7. Používejme tvary obojího rodu tam, kde mají označovat ženy i muže.
8. Užívejme ženské tvary názvů profesí, zejména tam, kde se jedná o konkrétní ženu.
9. Všímejme si rozmanitosti, která existuje mezi ženami. Všímejme si rozmanitosti, která je mezi muži.
10. Přemýšlejme, čemu se smějeme.

Považujete za diskriminaci, když se výrazy jako chirurg či chemik označují i ženy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 15. února 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 9456
ANO
ANO 571

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video