Červíček skončil ve funkci šéfa policie, povede ji opět Lessy

  14:44aktualizováno  23:10
Ministr Martin Pecina odvolal policejního prezidenta Martina Červíčka. Odůvodnil to rozhodnutím své poradní komise, která v pondělí dospěla k názoru, že Červíček byl v srpnu 2012 jmenován neoprávněně. Skončilo tak dvojvládí v čele policie. Pravděpodobný nástupce Peciny však Petra Lessyho ve funkci zřejmě neponechá.

"Jediným právoplatným policejním prezidentem je nyní Petr Lessy. Martin Červíček se vrátí na pozici jeho náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování," uvedl v úterý na tiskové konferenci ministr Pecina. Bezprostředně poté jel Červíčkovi oznámit své rozhodnutí přímo na policejní prezídium.

Ministr vnitra po krátkém setkání pouze uvedl, že si s Marinem Červíčkem podali ruce a tímto krokem pro něj celá kauza končí. Případný rozklad proti rozhodnutí navrátit Lessyho do čela policie podle něj bude řešit jeho nástupce. Sám přitom nepovažuje takový postup za špatný a je přesvědčen, že svému nástupci tím nijak situaci nezhoršuje, ba naopak, řekl večer v Událostech-komentářích na ČT.

Červíček se k aktuálnímu dění nevyjádřil, odkázal jen na svého advokáta Josefa Kopřivu. Ten už v pondělí po rozhodnutí poradní komise uvedl, že rozklad podají (více o závěru komise zde). Tento záměr také v ČT potvrdil. "Já se domnávám, že postup pana ministra je zcela nestandardní," řekl.

Odejdu, když si to bude ministr přát, slíbil Lessy

Nynější a jediný policejní prezident Petr Lessy úřad převezme ve středu. Slíbil, že nebude dělat zásadní rozhodnutí. "Jsem připraven v okamžiku jmenování nové vlády předat novému ministrovi vnitra rezignaci a opustit funkci policejního prezidenta, pokud to on sám bude chtít," dodal Lessy.

V nejbližších dnech chce Lessy řešit situaci, která nastala návratem Červíčka do funkce náměstka. V tuto chvíle jsou totiž náměstci pro službu kriminální policie a vyšetřování dva, stejně jako před tím byli dva policejní prezidenti. Šéf policie doufá, že situaci vyřeší dohodou jak s Červíčkem, tak dosavadním náměstkem Václavem Kučerou. Pokud ne, pak obnoví řízení o dosazení Kučery do funkce.

Jenže výběrové řízení plánuje zřejmě i pravděpodobný budoucí ministr vnitra Milan Chovanec za ČSSD. Večer v ČT uvedl, že Lessyho nabídky pravděpodobně využije a nechá oba muže znovu se účastnit standardního výběru kandidáta. "Vzhledem k tomu, že existují určité pochybnosti o jmenování pana policejního prezidenta Lessyho na začátku, tak si myslím že nejlepší bude, když se pokusíme o nový výběr policejního prezidenta," řekl doslova Chovanec.

"Pokud se stanu ministrem vnitra, tak se s tím budu muset vypořádat. Podíváme se do spisu, jaké jsou tam informace, vyhodnotíme je a podle toho rozhodneme," řekl s tím, že poslední, co policie potřebuje, je, aby se ministr vnitra dohadoval přes média s advokátem policejního prezidenta.

Chovanec žádá Lessyho, aby odešel nejdřív v únoru

Už v úterý Chovanec uvedl, že ze schůzek s Pecinou a Lessym vyrozuměl, že setrvání Lessyho ve funkci policejního prezidenta je jen dočasné a v řádech měsíců na ni sám rezignuje.

Fotogalerie

"Bylo mi oběma naznačeno, že angažmá pana Lessyho nebude dlouhodobé. To znamená, že pan Lessy funkci uvolní. Říkal, že jde stabilizovat situaci Policie ČR a že to angažmá nevidí na dlouho a že chce jen pomoci situaci, která vznikla," řekl iDNES.cz Chovanec.

"Pokud pan Lessy skutečně rezignuje, požádal jsem ho prostřednictvím pana Peciny, aby to udělal minimálně měsíc po nástupu politického ministra, ať jím bude kdokoliv," dodal Chovanec. Podle něj se tak předejde situaci, kdy by prezidium vedl náměstek Pavel Osvald.

"Je možné, že soud vrátí pana Červíčka do funkce. A do té doby, než soud rozhodne, není možné odvolat jakéhokoliv policejního prezidenta," domnívá se pravděpodobný budoucí ministr vnitra.

Chovanec také řekl, že pokud by Lessy nerezignoval, on sám jej odvolávat nebude. "Pokud se stanu ministrem, nemám ambici nějak aktivně do dění zasahovat a odvolávat policejního prezidenta, pokud bude dobře plnit svoji roli. Policie už je dost destabilizovaná a je potřeba teď období stability," doplnil politik.

Dvojvládní v policii je od začátku prosince

Zásadní krok k ukončení dvojvládí u policie udělala v pondělí ministrova poradní komise. Ta třemi ze čtyř hlasů rozhodla, že v roce 2012 neměl Červíčka z funkce náměstka odvolat tehdejší ministr Jan Kubice, ale další policejní náměstek Pavel Osvald. Proto podle komise neplatí ani následné Červíčkovo jmenování policejním prezidentem (více o rozhodnutí komise zde).

Česká republika měla dva policejní prezidenty od 3. prosince, kdy ministr vrátil do služebního poměru Petra Lessyho. Ten byl odvolán z funkce policejního prezidenta loni v létě ministrem Jan Kubicem. Místo něj nastoupil právě Martin Červíček. Ministr Pecina doufal, že se Červíček funkce sám vzdá, ale ten se vzepřel a odstoupit odmítl (více o vzniku dvojvládí u policie zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Najdete na iDNES.cz