Peake sondovala u Michálka, zda by chtěl do Výboru pro boj s korupcí

  16:58aktualizováno  16:58
Místopředsedkyně VV Karolína Peake se ve středu oficiálně stane vicepremiérkou pro boj s korupcí. Její úřad bude mít kromě 13 nových tabulkových míst také na dvě desítky externistů. Mezi nimi by ráda Peake viděla i Libora Michálka. Ten opětování jejího zájmu zvažuje.

Libor Michálek a Karolina Peake | foto: MF DNES

Karolína Peake se s bývalým šéfem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem sešla tento týden. "Nějaká míra zájmu projevena byla, zatím ale nemá konkretizovanou podobu," řekl iDNES.cz Michálek.

"Byla jsem na pana Michálka neustále dotazována, proto jsem se s ním rozhodla setkat. Mluvili jsme o mých a jeho pracovních plánech. Nijak jsme je ale neprolnuli. Nic víc, nic míň," sdělila Peake.

Michálek by mohl pro úřad pracovat externě spolu s dalšími zhruba 20 lidmi. Kromě nich dostal Výboru pro boj s korupcí od Úřadu vlády i 13 tabulkových míst. Letos na fungování Výboru půjde z rozpočtu státu 21,5 milionu.

To, zda se Michálek a Peak dohodnou, se bude odvíjet od statusu úřadu. V Michálkově rozhodování bude hrál roli například čas a náročnost, kterou by práci pro výbor musel věnovat.

"Pokud by si paní vicepremiérka určovala mantinely materiálů a scházeli bychom se jednou za měsíc nebo 14 dnů, tak by to nebylo časově náročné. V okamžiku, kdy by si samotná rada měla zpracovávat koncepční dokumenty, pak je to na zvážení," vysvětlil.

Rozhodnutí o případné spolupráci Michálka a Peake by mohlo padnout v srpnu.

Kauza Drobil

Poradce tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila Martin Knetig a náměstek Stáního fondu  životního prostředí (SFŽP) Dušan Fibingr údajně připravovali manipulaci výběrových řízení. Tvrdí to bývalý šéf SFŽP Libor Michálek. Ten si pořídil zvukové nahrávky schůzek s Knetigem. Když o nich informoval ministra, chtěl podle Michálka po něm, aby důkazy zničil.

Drobil kvůli podezřením spojeným se SFŽP z funkce ministra odstoupil loni v prosinci. "Nejsem si vědom, že bych kdy kohokoli chtěl jakýmkoliv způsobem uplácet," zopakoval i po odložení části vyšetřování.

Peake zčásti kopíruje kroky předsedy VV Radka Johna, který se měl funkce vicepremiéra pro boj s korupcí původně ujmout. I John Michálka, který stál na počátku kauzy Drobil, do týmu lákal. Ze spolupráce ale sešlo, protože John na funkci rezignoval a z vlády odešel.

Místopředsedkyně VV ale již dříve naznačila, že si do týmu nepřivede Michala Moroze, který působil jako náměstek ministra vnitra Radka Johna. Šéf VV čelil kvůli Morozovi kritice, protože jeho náměstek v minulosti podnikal v byznysu soukromých bezpečnostních agentur.

Opozice dříve vznik Výboru pro boj s korupcí kritizovala s tím, že je trafikou pro politiky VV. "Pro to, aby tomu tak nebylo, musí být alespoň některá rozhodnutí výboru pro ministerstva závazná," míní Michálek.

Libor Michálek nyní formálně pracuje na Státním fondu životního prostředí, který v minulosti řídil. Když poukázal několika nahrávkami na okolnosti kolem státních zakázek, ve funkci skončil. Zůstala mu pracovní smlouva řadového zaměstnance a úvaha, že se přihlásí do výběrového řízení. To zatím ministerstvo životního prostředí nevypsalo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz