Prezident Petr Pavel v sobotu vyznamenal celkem 62 osobností. Nejvyšším Řádem bílého lva například právníka Petra Pitharta, zpěvačku Martu Kubišovou nebo bývalého předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.
PŘEHLEDNĚ: Štefánik, Mašínová i autor Čtyřlístku. Kdo dostal vyznamenání |
In memoriam prezident vyznamenal Karla Mareše, prvního velitele 311. československé bombardovací perutě RAF, který byl později perzekvován komunistickým režimem. Vyznamenáni byli také in memoriam československý voják a sokolský cvičitel František Pecháček, jenž byl členem odbojového hnutí Obec sokolská a popravený v koncentračním táboře Mauthausen, a slovenský politik a diplomat Milan Rastislav Štefánik.
Pithart, Rychetský a Schwarzenberg byli vyznamenáni za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky. Signatář Charty 77 Pithart byl předsedou i místopředsedou federálního kabinetu, několikrát byl též ve vedení horní parlamentní komory. Čestný předseda TOP 09 Schwarzenberg byl šéfem diplomacie, místopředsedou vlády, poslancem i senátorem.
Máme na to hrát ve světě první ligu, řekl Pavel před udílením vyznamenání |
Minulý týden senátní petiční výbor předal kancléřce Vohralíkové petici s více než 1000 podpisy za to, aby Pavel vyznamenal členy odbojové skupiny bratří Mašínů, které horní komora Parlamentu letos nominovala na medaili Za hrdinství.
Prezident už dříve uvedl, že by s oceněním Mašínů měl problém, vyznamenat ale hodlá jejich sestru Zdenu Mašínovou, na jejíž nominaci se Sněmovna a Senát shodly. Řád TGM udělil prezident Petr Pavel katolickému knězi a filozofovi Tomáši Halíkovi i právě Zdeně Mašínové.
Řád TGM v sobotu prezident Pavel udělil i zpěvačce Kubišové, in memoriam filozofu Sokolovi, spisovateli Uhdemu či lidskoprávní a politické aktivistce a signatářce Charty 77 Jarmile Stibicové.
Martu Kubišovou řád dojal. „Nemohla jsem uvěřit tomu, že jsem něčeho takového hodna. Jen lituji, že tady semnou nemohla být taky maminka, protože ta by to opravdu ocenila. Je to sice prima, ale zároveň cítím také velký závazek. Doufám, že se o to ještě dokážu s lidmi podělit,“ reagovala na ocenění.
Řád TGM druhé třídy obdrželi socioložka, bioložka a environmentalistka Hana Librová, občanský aktivista a dřívější vysokoškolský pedagog a politik Jan Šolc a zakladatel a dlouhodobý ředitel neziskové organizace Naděje Ilja Hradecký.
Medaili Za hrdinství při sobotním slavnostním ceremoniálu předal prezident Petr Pavel několika vojenským pilotům, například Jiřímu Pavlu Kafkovi, poslednímu žijícímu českému letci, který za druhé světové války působil v 311. československé bombardovací peruti RAF.
Pavel zasáhl vojáka praporem do hlavy. Příště s helmou, reaguje armáda |
Stejné vyznamenání obdrželi dva policisté, hasič a zachránce dvouleté holčičky, která vypadla z okna do řeky. Celkem Pavel ocenil medailí Za hrdinství osm osobností.
Medailí Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění vyznamenal Pavel například operní pěvkyni Magdalenu Koženou, zpěvačku Idu Kelarovou, ilustrátora Jaroslava Němečka nebo zpěváka a kytaristu Vladimíra Mišíka. Kelarová i Mišík v předchozích letech ocenění z rukou prezidenta Zemana odmítli.
Mezi 62 vyznamenanými bylo letos 16 žen, v minulých letech to běžně bývalo méně. Mužů čeští prezidenti vyznamenali od roku 1995 celkem 1 027, žen pouhých 177. Řád bílého lva udělily hlavy státu jen pěti z nich - britské královně Alžbětě II., americké političce Madeleine Albrightové, britské političce Margaret Tatcherové a dvěma Češkám, plukovnici Marii Ljalkové a herečce Jiřině Bohdalové.
Miloš Zeman v loňském roce, kdy ocenění předával naposledy, vyznamenal 78 lidí. Tím výrazně překročil svých běžných zhruba 40 rozdaných metálů. Absolutní rekord ale drží Václav Havel, ten v roce 1998 u příležitosti 80 let vzniku Československa udělil řády a medaile téměř 90 osobnostem.
Klaus sklidil potlesk za kritiku EU
Shromáždění před pražským Obecním domem uspořádal při příležitosti 105. výročí vzniku samostatné Československé republiky také bývalý prezident Václav Klaus. Akce se zúčasnili například politik Radek Vondráček, ekonom Miroslav Ševčík či moderátor Luboš Xaver Veselý.
„Potřebnou změnu bude těžké prosadit nejen z naší domácí nejednoty, ale bude to těžké i proto, že dnes u nás doma nejsme sami. Už je tu s námi se všemi svými viditelnými i neviditelnými emisary i jejími ochotnými domácími pomocníky i EU. My při jejím rozhodování o nás a za nás taháme za kratší konec provazu,“ pronesl například bývalý prezident a za svoji kritiku Evropské unie sklidil hlasitý potlesk.
Brusel je opak 28. října, kázal Klaus. Dorazili Vondráček, Ševčík i Xaver |
Po skončení oficiální části akce položil květiny k památeční desce a fotil se se svými příznivci. „Pan prezident mě osobně pozval, vážím si toho. Dopředu mi říkal, že to bude projev, nad kterým hodně přemýšlel, nezapomenutelný, takže jsem byl zvědavý. Lidé s ním mohou souhlasit, či nesouhlasit, ale vždy se od něj něco dozví,“ řekl iDNES.cz Radek Vondráček, proč přišel Klause podpořit.
Zeman se neúčastní, protože je zaneprázděný
Bývalý prezident už ve středu oznámil, že se nezúčastní předávání státních vyznamenání. „Když se mě ptali na nového prezidenta, řekl jsem, že dobře o něm mluvit nemohu a špatně o něm mluvit nechci,“ vysvětlil novinářům na plese Českého svazu Bojovníků za svobodu (ČSBS) důvod své absence.
Jednou z událostí, kterou má ve středu na programu, byl právě ples ČSBS. Akce si vybral, protože jsou mu jejich organizátoři sympatičtí.
Zeman během svého projevu při zahájení plesu uvedl, že Česko zažívá boj o liberální demokracii. „Je třeba bojovat proti cenzuře a zvednout svůj hlas,“ řekl dále Zeman a vyzval členy ČSBS, aby bojovali proti netoleranci a nálepkování.
Podle Zemana se často mluví o státu a málo o národě. „Přitom národ je daleko důležitější a daleko významnější než stát. A proto 28. říjen je jediným skutečně národním svátkem. Všechno ostatní jsou svátky státní,“ řekl.