Proč jste závod Procházka prodával?
Byli jsme třetí či čtvrtý největší výrobce masa a masných výrobků v zemi. Pak přišlo období, kdy jsem se dostal do důchodového věku, synové mají i jiné povinnosti, takže firmu nemohli vést sami. Bez mého zapojení jsme si nedovedli představit, jak by mohla dál prosperovat. Tehdy jsem dostal tři čtyři nabídky a z nich jsem si vybral pana Babiše.
Pavel EliasNarodil se před šedesáti lety v Ústí nad Labem, je absolventem vysoké ekonomické školy. Už 40 let let žije v Roudnici, kde od svých pětadvaceti řídil tamní masokombinát. Od 90. let z něj postupně vytvořil úspěšnou firmu Procházka, která patřila k největším producentům masných výrobků v Česku a měla roční obrat asi 3,5 miliardy korun. Dnes společnost patří do skupiny Agrofert Andreje Babiše. Pavel Elias je ženatý, má dva syny, k jeho velkým zálibám patří sport, hlavně lyžování, plavání či potápění. |
Proč právě jeho?
Už se známe několik let, je slušný, solidní, něco dokázal. Měl jsem třeba nabídku z Německa, ale ti to okamžitě chtěli celé zavřít a mít jen obrat v našich obchodech. Vybral jsem si pana Babiše s tím, že on zajistí nějakým způsobem kontinuitu.
Nějaké dopady ale prodej firmy přece jen měl...
Skončila tu masná výroba, bourárna, porážka. Nicméně moje snaha byla, aby se fabrika zajistila a lidé měli práci. Proto se dál rozvíjí lahůdkárna. V prostorách bývalé masné výroby vznikne zpracování vajíček, kde se budou dělat majonézy, sušená vejce, aby se vše znovu zpracovávalo na lahůdkárně.
A jak je to se zaměstnanci?
V první fázi se počty snížily. Mívali jsme 550 lidí, zůstalo jich 220. Ale bude se znovu nabírat. V rámci rozvoje lahůdkářské výroby a zpracování vajec vznikne asi 150 míst. Nevrátí se to úplně do původního stavu, ale chceme se mu přiblížit. Investice už je schválená, pan Babiš ji podepsal.
Jakou část firmy tvořily její obchody? V nich se také propouštělo?
Dohromady měla firma 1 700 zaměstnanců a většina byla v prodejnách, bylo 120 obchodů a v každém musí být 8 až 10 lidí. Prodejen se propouštění nedotklo, naopak se nyní rozšiřují. To je i cíl pana Babiše, ví, jaká je výhoda odbytu přes vlastní síť. S řetězci je strašně těžká komunikace.
Nebylo to postavené tak, že Babiš řekl: Já to od vás koupím a vy mi pomůžete s politikou?
Ne, tak to nebylo. O prodeji firmy jsme se dohadovali od roku 2007, k dohodě došlo někdy v roce 2010, a to ještě pan Babiš netušil, že do politiky půjde. Výzva ANO je z roku 2011. Je to celé obráceně. Firmu jsem předal mladším, a naopak jsem chtěl spíš panu Babišovi pomoci.
Jakou pozici máte v hnutí ANO 2011?
Pomáhám tady v okrese díky svým kontaktům sehnat kvalitní lidi, kteří jsou obětaví a nechtějí z komunálního něco vytahovat. Chtějí poctivě pracovat, podnikat a mít prostředí, aby je to bavilo. Aby necítili, že si to, co odvádí státu, někdo odnáší do Toskánska nebo si za to kupuje lodě. To je pro ně frustrující.
Není to moc uspěchané, když chcete rovnou proniknout do parlamentu?
Česko je v situaci, která podle nás chce řešení rychlé a razantní. Státní dluh roste každý rok o dalších 100 miliard. Jsme přesvědčeni, že kdyby se všechno dělalo poctivě a nerozkrádaly se prostředky státu, tak je státní kasa vyrovnaná. Čekat na další volební období, to jsou další čtyři roky, a to už není republika schopná unést.
Jak toho chcete dosáhnout?
Základní věc je personální vybavenost strany. Když jsem šéfem na Litoměřicku, musím za ty lidi ručit. Takže přijmu jen ty, které znám dlouho a kterým důvěřuji.