Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Je pátek třináctého. Letos už naposledy, příští rok zase dvakrát

  12:13
Podruhé a naposledy připadá letos pátek na třináctý den v měsíci. Pro část populace je to důvod k ostražitosti před smůlou, která obchází kolem s obzvláštní vervou. Ale třeba pro hasiče se datum stalo příležitostí k připomenutí důležitosti prevence a pro zájemce z řad veřejnosti navštívit místní hasičské stanice a prohlédnout si požární výzbroj.

Proč je pátek třináctého symbolem neštěstí? Spojily se totiž hned dvě zažité pověry: první souvisí s pátkem jako takovým, druhá se váže k číslu třináct. 

Pověra o smolném pátku vychází z křesťanské tradice. Ještě staří Římané a Germáni považovali den za šťastný, zasvěcený bohyním lásky. Pátek byl však dnem, kdy byl podle věrouky ukřižován Kristus. Třináctka jako symbol neštěstí je pak vysvětlována počtem účastníků poslední večeře Páně – kolem stolu sedělo třináct lidí, přičemž tím třináctým byl zrádce Jidáš.

Pátky třináctého

2017: leden, říjen
2018: duben, červenec
2019: září, prosinec
2020: březen, listopad
2021: srpen
2022: květen
2023: leden, říjen
2024: září, prosinec
2025: červen
2026: únor, březen, listopad

Z toho bylo mimo jiné vyvozováno, že nikdy nemá být pozváno třináct hostů a stejný počet lidí nikdy nemá sedět u jednoho stolu.

Třináctka zavdává příčinu k obavám také podle pohanské tradice: ve Valhalle, sídle nejvyššího božstva severské mytologie, stolovalo dvanáct bohů a ve chvíli, kdy se k nim přidružil třináctý, vypukl svár.

Pátek může na třináctý den v měsíci vyjít jednou, dvakrát, ale i třikrát. To se naposledy stalo v roce 2009 a znovu se to stane v roce 2026.

Tři z deseti Čechů si dávají pozor

Jak zjistila v roce 2007 agentura Median, bezmála třetina Čechů pověru o smolném dnu připouští. V průzkumu se 28 procent dotázaných přiznalo, že se pátku třináctého bojí. Zhruba třetina lidí se děsí třeba i černých koček. Ženy jsou statisticky pověrčivější než muži.

„Myslel jsem si, že se k pověrčivosti přizná více lidí. Vezměte si, jak dobře se prodávají knihy o tajemnu,“ komentoval tehdy výsledek Přemysl Čech z Medianu. Výzkum agentury dále ukázal, že dvě třetiny lidí čtou horoskopy. Vynikají v tom ženy, věk rozhoduje méně. „Mnoho čtenářů však asi horoskopy čte pro zábavu, ne že by tomu nějak moc osudově věřili,“ dodal Čech.

Naopak za šťastné číslo většina Čechů označila sedmičku. Překvapivé však je, že třináctka se umístila na bronzové příčce i ve šťastných číslech. Sedmička je zase „stříbrným“ nešťastným číslem.

Jenomže pak je tu půlka lidí, kteří na magii čísel nevěří. I lidé, kteří nevěří v nadpřirozeno, připouštějí, že pověry tak trochu platí – ovlivňují totiž psychiku lidí. „Lidé, kteří jim věří, mohou znejistět a pak snadno udělají chybu,“ popisuje psycholog Jeroným Klimeš. Jsme sice ateistickým národem, avšak ateismus právě nahrává pověrám, myslí si psycholog. „Ti, kteří věří v jednoho Boha, bývají vůči pověrám imunní. Psychologicky dají na pověry lidé, kteří mají sklon k posedlostem – tedy ti, co třikrát chodí kontrolovat, jestli zamkli byt,“ dodává.

Otevřené zbrojnice hasičů

Pátek třináctého si vybrali hasiči jako Den požární bezpečnosti. Po celé republice budou upozorňovat na důležitost požární prevence. Datum přitom  není vybráno náhodně.

„Navzdory pověře o nešťastném dnu mají lidé svou bezpečnost především ve vlastních rukou. Pokud vědí, jak se správně chovat, dodržují základní pravidla a chovají se rozumně, významně se sníží riziko, že dojde k neštěstí a že budou potřebovat pomoc hasičů nebo jiných záchranářů,“ vysvětlila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Jednotlivé hasičské sbory připravují každoročně na Den požární bezpečnosti akce pro veřejnost. Otevírají například zbrojnice a umožňují tak zájemcům seznámit se blíže s technikou, používanou při potírání zdivočelého ohně.

„Dnes je lidstvo každodenně konfrontováno s různými nebezpečími většího či menšího rozsahu. Příroda nám dává stále jasněji najevo, že pánem planety ještě nějakou dobu zůstane. Naše civilizace a její vymoženosti také nejsou úplně bez nebezpečí. A proto je logické, že umět ochránit své zdraví, majetek a zejména život patří k základním lidským kompetencím. Abychom ale dokázali správně reagovat ve vypjatých a stresových situacích, je nutné mít dostatečně zvládnuté správné postupy,“ dodává Eleonóra Tilcerová, která se věnuje bezpečnostním instruktážím na školách.

Věříte, že pátek třináctého přináší smůlu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 1:00 sobota 14. října 2017. Anketa je uzavřena.

Ne 152
Ano 36
Autor:
  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horká se covidem nakazila schválně. Syn zesnulé zpěvačky spílá antivaxerům

Syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela s covidem ve věku 57 let, si vylil zlost na osobnostech, jež jsou známy svým...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Konec kauzy zavlečení na Krym. Posudky o zdraví Babiše mladšího nepřesvědčily

Státní zástupce potvrdil rozhodnutí policie odložit prověřování údajného zavlečení Babiše mladšího na Krym, stížnost...

Zažaluje Zeman svého mluvčího za klobásu a knedlíky? ptá se Stehlíková

Výroky právníka Hradu Marka Nespala o tom, že si psychiatrička Džamila Stehlíková dosud nevyzvedla dopis o předžalobní...

Karlovarští radní budou kvůli dodávkám tepla vypovídat na policii

K podání vysvětlení na téma budoucí dodávky tepla prostřednictvím Karlovarské teplárenské vyzvala policie všech devět...

Nejstarší manželé žijí na Brněnsku. Ženě je sto let, muži o dva roky víc

Manželům Bělíkovým z Doubravníku na Brněnsku je dohromady 202 let a jsou nejstarším manželským párem v Česku. Poznali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...