Je pátek třináctého. Letos už naposledy, příští rok zase dvakrát

  12:13aktualizováno  12:13
Podruhé a naposledy připadá letos pátek na třináctý den v měsíci. Pro část populace je to důvod k ostražitosti před smůlou, která obchází kolem s obzvláštní vervou. Ale třeba pro hasiče se datum stalo příležitostí k připomenutí důležitosti prevence a pro zájemce z řad veřejnosti navštívit místní hasičské stanice a prohlédnout si požární výzbroj.

Proč je pátek třináctého symbolem neštěstí? Spojily se totiž hned dvě zažité pověry: první souvisí s pátkem jako takovým, druhá se váže k číslu třináct. 

Pověra o smolném pátku vychází z křesťanské tradice. Ještě staří Římané a Germáni považovali den za šťastný, zasvěcený bohyním lásky. Pátek byl však dnem, kdy byl podle věrouky ukřižován Kristus. Třináctka jako symbol neštěstí je pak vysvětlována počtem účastníků poslední večeře Páně – kolem stolu sedělo třináct lidí, přičemž tím třináctým byl zrádce Jidáš.

Pátky třináctého

2017: leden, říjen
2018: duben, červenec
2019: září, prosinec
2020: březen, listopad
2021: srpen
2022: květen
2023: leden, říjen
2024: září, prosinec
2025: červen
2026: únor, březen, listopad

Z toho bylo mimo jiné vyvozováno, že nikdy nemá být pozváno třináct hostů a stejný počet lidí nikdy nemá sedět u jednoho stolu.

Třináctka zavdává příčinu k obavám také podle pohanské tradice: ve Valhalle, sídle nejvyššího božstva severské mytologie, stolovalo dvanáct bohů a ve chvíli, kdy se k nim přidružil třináctý, vypukl svár.

Pátek může na třináctý den v měsíci vyjít jednou, dvakrát, ale i třikrát. To se naposledy stalo v roce 2009 a znovu se to stane v roce 2026.

Tři z deseti Čechů si dávají pozor

Jak zjistila v roce 2007 agentura Median, bezmála třetina Čechů pověru o smolném dnu připouští. V průzkumu se 28 procent dotázaných přiznalo, že se pátku třináctého bojí. Zhruba třetina lidí se děsí třeba i černých koček. Ženy jsou statisticky pověrčivější než muži.

„Myslel jsem si, že se k pověrčivosti přizná více lidí. Vezměte si, jak dobře se prodávají knihy o tajemnu,“ komentoval tehdy výsledek Přemysl Čech z Medianu. Výzkum agentury dále ukázal, že dvě třetiny lidí čtou horoskopy. Vynikají v tom ženy, věk rozhoduje méně. „Mnoho čtenářů však asi horoskopy čte pro zábavu, ne že by tomu nějak moc osudově věřili,“ dodal Čech.

Naopak za šťastné číslo většina Čechů označila sedmičku. Překvapivé však je, že třináctka se umístila na bronzové příčce i ve šťastných číslech. Sedmička je zase „stříbrným“ nešťastným číslem.

Jenomže pak je tu půlka lidí, kteří na magii čísel nevěří. I lidé, kteří nevěří v nadpřirozeno, připouštějí, že pověry tak trochu platí – ovlivňují totiž psychiku lidí. „Lidé, kteří jim věří, mohou znejistět a pak snadno udělají chybu,“ popisuje psycholog Jeroným Klimeš. Jsme sice ateistickým národem, avšak ateismus právě nahrává pověrám, myslí si psycholog. „Ti, kteří věří v jednoho Boha, bývají vůči pověrám imunní. Psychologicky dají na pověry lidé, kteří mají sklon k posedlostem – tedy ti, co třikrát chodí kontrolovat, jestli zamkli byt,“ dodává.

Otevřené zbrojnice hasičů

Pátek třináctého si vybrali hasiči jako Den požární bezpečnosti. Po celé republice budou upozorňovat na důležitost požární prevence. Datum přitom  není vybráno náhodně.

„Navzdory pověře o nešťastném dnu mají lidé svou bezpečnost především ve vlastních rukou. Pokud vědí, jak se správně chovat, dodržují základní pravidla a chovají se rozumně, významně se sníží riziko, že dojde k neštěstí a že budou potřebovat pomoc hasičů nebo jiných záchranářů,“ vysvětlila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Jednotlivé hasičské sbory připravují každoročně na Den požární bezpečnosti akce pro veřejnost. Otevírají například zbrojnice a umožňují tak zájemcům seznámit se blíže s technikou, používanou při potírání zdivočelého ohně.

„Dnes je lidstvo každodenně konfrontováno s různými nebezpečími většího či menšího rozsahu. Příroda nám dává stále jasněji najevo, že pánem planety ještě nějakou dobu zůstane. Naše civilizace a její vymoženosti také nejsou úplně bez nebezpečí. A proto je logické, že umět ochránit své zdraví, majetek a zejména život patří k základním lidským kompetencím. Abychom ale dokázali správně reagovat ve vypjatých a stresových situacích, je nutné mít dostatečně zvládnuté správné postupy,“ dodává Eleonóra Tilcerová, která se věnuje bezpečnostním instruktážím na školách.

Věříte, že pátek třináctého přináší smůlu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 1:00 14. října 2017. Anketa je uzavřena.

Ne 152
Ano 36
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Další z rubriky

Hamáček chce za Staňka ve vládě politika. Odmítl, aby změnu stopl Zeman

Ministr kultury Antonín Staněk (na snímku) odvolal ředitele Národní galerie...

Místo Antonína Staňka by se novým ministrem kultury podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka měl stát znovu politik. „Jsem...

Vláda přijala návrh zákona, který má bojovat proti dvojí kvalitě potravin

Pokuty za dvojí kvalitu budou platit obchodníci, uvedl ministr Toman

Pokud bude mít výrobek odlišnou kvalitu, bude muset mít také rozdílný obal a bude to muset být na první pohled patrné....

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz