Je to nachlazený diabetik, hájí svědek politika, který odmítl dýchnout

  11:52aktualizováno  11:52
V případu vlivného člena ČSSD a partnera ústecké hejtmanky Romana Housky, který při silniční kontrole odmítl test na alkohol, se objevil nečekaný svědek. Vedoucí autoservisu, v jehož autě policie Housku kontrolovala, naznačuje, že výsledek zkoušky by mohly ovlivnit kapky proti kašli a případný zápach alkoholu v dechu mohl souviset s cukrovkou.

Roman Houska s velkou lahví whisky pro nového předsedu krajské organizace ČSSD Arno Fišeru od primátora Brna Romana Onderky a Michala Haška (15.1. 2011) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Houska musel minulý čtvrtek odvézt svou Škodu Superb do servisu kvůli závadě na elektrickém vedení. Jako náhradní auto dostal novou octavii. Auto převzal bez registračních značek. Nevšiml si toho ani on ani technik, který mu náhradní vůz předával.

Maléry Romana Housky

Letos v březnu parkoval jeho bílý superb v zákazu vjezdu (o případu čtěte zde).

V říjnu 2003 přejel nohu strážníkovi, který ho chtěl pokutovat za špatné parkování. Krajský soud v září 2009 překvalifikoval trestný čin na přestupek a chomutovská radnice ho nechala promlčet bez potrestání (o této kauze zde).

Další obžaloba Housku vinila, že v devadesátých letech vydíral podnikatele a vyhrožoval jim kvůli tomu, že se účastnili dražeb budov, které chtěl získat. Krajský soud ale v roce 2005 stíhání zastavil, protože se příliš vleklo.

Auto bez značek však druhý den upoutalo pozornost policejní hlídky, která Housku krátce před druhou hodinou odpoledne zastavila na náměstí 1. máje v centru Chomutova. Houska odmítl dechovou zkoušku na alkohol i odběr krve. Tím spáchal přestupek a policisté mu zadrželi řidičák (o případu zde).

Vedoucí autoservisu Tomáš Pták nyní rozeslal médiím vyjádření, že jel zrovna v té době Houskovi předat jiný náhradní vůz a u kontroly tak byl. Policie potvrdila, že někdo ze servisu na místo skutečně přijel.

"Na první pohled mi neušlo, že je pan Roman Houska asi nastydlý a není mu zcela dobře, protože neustále kýchal a smrkal. Toto mi potvrdil i na můj dotaz, že jede právě z lékárny, kde si vyzvedl potřebné léky," píše Pták.

Kapky na kašel bývají jednou z výmluv řidičů, kteří při zkoušce alkohol nadýchali. Například redakční test MF DNES však před časem ukázal, že zlomek promile alkoholu, který z kapek v dechu zůstane, vyprchá do čtvrt hodiny (výsledky testu zde).

Ukazoval průkaz diabetika, tvrdí Pták. Policie o tom neví

Přestože není zřejmé, jestli byl alkohol cítit i z Houskova dechu, Pták zdůraznil i další pozoruhodný detail. "Povšiml jsem si, že pan Houska předával policii průkaz diabetika," tvrdí. Jedním z příznaků diabetické poruchy totiž může být zápach dechu, který požití alkoholu velmi připomíná.

"Dotyčný muž skutečně hlídce sdělil, že je diabetik. O průkazu ale nic nevíme," reagovala na Ptákovo vyjádření mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.

Pták na dotaz MF DNES odhalil pravou motivaci svého vyjádření. On i Houska prý vnímají celý případ tak, že kdyby auto mělo v pořádku registrační značky, policisté by Housku nestavěli a on by nemusel odmítat test na alkohol.

Vedoucí autoservisu zatím zůstává s Houskovou obhajobou osamocený. Sám Houska dotazy MF DNES ignoroval, jeho partnerka, hejtmanka Jana Vaňhová, pouze poznamenala, že je Houska dospělý člověk, který za své jednání odpovídá sám.

Podle právníka výmluvy nepomohou

V úterý předali policisté spis chomutovskému magistrátu, který může vzít Houskovi řidičák na rok až dva a navíc mu dát pokutu 25 až 50 tisíc korun. Případné výmluvy na cukrovku či kapky na kašel by na rozhodnutí nakonec ani neměly mít vliv.

"Pro jednání o přestupku to nemá absolutně žádný význam. Přestupková komise nebude řešit alkohol, ale jen to, že dotyčný odmítl test. Obava řidiče z toho, že by nadýchal, protože je například diabetikem nebo bere léky na kašel, není ani polehčující okolností," říká právník Narcis Tomášek.

Výše sankce podle něj bude záležet na tom, jestli už řidič v minulosti spáchal nějaké přestupky. Úředníci chomutovského magistrátu mají nyní rok na to, aby případ vyřešili. Už v jednom z minulých případů však dokázali tak dlouho vyčkávat, až lhůtu na potrestání promeškali (o promlčeném případu zde).


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz