Relativizujete své zločiny, řekl Herman. Podlézáte Němcům, namítl Filip

  12:08aktualizováno  12:08
Komunistická strana relativizuje zločiny minulého režimu, pustil se v pořadu Partie ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) do svého oponenta předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Ten mu zase vyčetl jeho účast na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augsburgu.

Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení Lidic, které se účastnil například ministr kultury Daniel Herman (10. června 2017). | foto: ČTK

„Už nikdy se nesmí opakovat vyhánění lidí z jejich domovů jen proto, že jsou nějaké národnosti, náboženství nebo rasového původu,“ prohlásil český vicepremiér Pavel Bělobrádek na počátku června na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augsburgu, kterého se účastnil spolu s ministrem Hermanem. Řekl také, že se nepřijel omlouvat ani usmiřovat a že přijel na návštěvu k sousedům (více jsme psali zde).

„Krajanské sdružení je spolek i podle českého zákona a nevím, co tam dělají členové české vlády. Ať se s nimi setkávají české spolky jako klub českého pohraničí a ne ministři, to by mělo smysl. Takhle to je rozměr, že KDU-ČSL podlézá krajanskému sdružení sudetoněmeckého landsmanšaftu,“ vytkl šéf komunistů Filip.

„Máme krásný doklad dvou politických pohledů. KDU-ČSL je křesťansko demokratická strana staví na tom, co sbližuje. Německu se podařilo vyrovnat s velmi temnou minulostí nacionálního socialismu a mnohokrát zaznělo od bavorských politiků odsouzení zločinů nacismu,“ reagoval Herman a dodal: „Nemůžu přijmout, že by to zpochybňovalo suverenitu země.“

Rozdílný pohled dvou politiků se prolínal celým pořadem Partie na televizi Prima, například v otázce Klubu českého pohraničí, který se zastává komunistického režimu i tehdejší ostré ochrany státní hranice. „Je to demokratický spolek fungující podle zákonů České republiky. Za co by se čeští pohraničníci měli omlouvat? Má se klub, který zahrnuje české občany, kteří neměli nic společného s pohraniční stráží, omlouvat? “ reagoval Filip na otázku moderátorky.

„Komunistická strana relativizuje zločiny. Proto zákon 197 z roku 1993 o protiprávnosti komunistického režimu je důležitý. Obklopili území dráty a na hranicích zemřely stovky lidí. Je paradoxní, že komunisté uvěznili důstojníky československé armády spolu s nacisty. Komunisté se dopouštěli velkých zločinů a komunismus nikdy na rozdíl od nacismu odsouzen nebyl,“ vytkl ministr kultury.

Spor o Národní frontu

„Jak se chce pan Herman smířit s vlastní historií?“ oponoval Filip. „O vás každý ví, že jste byli součást Národní fronty. Stali jste se antikomunisty a na tom teď stavíte svou politiku,“ upozornil.

„Je pravda, že jsme byli součást Národní fronty, ale my jsme se s tím vyrovnali. Křesťanská demokracie vychází z učení tolerance. Komunistická strana vychází z mezitřídní nenávisti a revoluce,“ prohlásil Herman.

Bělobrádek v Bavorsku: Nejedu se omlouvat, vyhánění se nesmí opakovat

Vztahy Čechů a sudetských Němců se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že Sudetoněmecké krajanské sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům po druhé světové válce zkonfiskován. Z české strany byl důležitý mimo jiné mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Z Československa bylo po druhé světové válce odsunuto okolo tří milionů Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15 000 až 30 000 Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320 000 až 350 000 obyvatel někdejšího Československa, na rozdíl od poválečného odsunu to ovšem bylo v rámci státního teroru praktikovaného nacistickou mocí. Velká většina obětí byli Židé, které chtěl nacistický režim vyhladit.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rath a sedmileté boží mlýny: dost, nebo málo na katarzi?

Eskorta přivádí Davida Ratha ke Krajskému soudu v Praze. (30. dubna 2013)

Až sedm let a jeden měsíc po zatčení s úplatkem v ruce dosáhla česká spravedlnost na kdysi mocného hejtmana Davida...

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Studená fronta přinese jen krátké ochlazení. O víkendu nastoupí další tropy

Ilustrační snímek

Středa byla nejteplejším dnem letošního roku. Nejvyšší teplotu naměřili v Doksanech, a to 38,9 stupňů. Studena fronta,...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz