Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

ANO uznává porážku. Budeme tvrdá, ale férová opozice, řekl Havlíček

  11:35aktualizováno  14:57
Hnutí ANO uznává porážku ve volbách. Odcházíme se vztyčenou hlavou, řekl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománková na CNN Prima NEWS dosavadní místopředseda vlády a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Strana je podle něj připravená být tvrdou, ale férovou opozicí.

„Ano, uznává,“ řekl Havlíček na Primě na dotaz, zda hnutí ANO uznává porážku. „Odcházíme se vztyčenou hlavou jako strana, která získala 27 procent hlasů, ale nestačilo to na pětikoalici. Myslím si, že týden po volbách přijít s tímto stanoviskem je férové a je na čase připravit se na to být tvrdou, ale fér opozicí,“ doplnil.

Je podle svých slov s porážkou smířený, strana již začíná připravovat expertní týmy. Zda v některém z nich bude působit i on, neřekl. „Mým zájmem je, aby se dotáhly změny na ministerstvu,“ řekl Havlíček, který vede jak ministerstvo průmyslu a obchodu, tak ministerstvo dopravy.

Místopředseda ODS Alexandr Vondra popřel, že by měl ambice být ministrem zahraničí. „Nepotřebuji si své ego hladit nějak nad míru,“ řekl současný europoslanec. Ministerstvo zahraničních věcí podle něj ztratilo za vlády ČSSD svou prestiž. „Uvítám kohokoliv, kdo tomu vrátí respekt a vliv,“ řekl na dotaz, kdo by měl být v čele resortu.

Růst cen energií nechceme řešit snížením DPH, to není cesta, řekl šéf ODS Fiala

Člen vyjednávacího týmu Pirátů Martin Jiránek řekl, že Piráti nechtěli, aby STAN dopadl tak, jak nyní dopadli ve volbách oni sami. „Výsledek není pro ten vztah ideální,“ řekl. Do budoucna bude podle něj strana ctít závazek toho, že je volily tisíce lidí. Většina z nich přitom nekroužkovala. „Mandát od voličů je sice z hlediska počtu poslanců malý, ale z hlediska počtu hlasů je dostatečný, abychom za náš program bojovali,“ doplnil.

Počet resortů podle něj má být férový, číslo ale uvádět nechtěl. V rámci koalice PirStan podle něj je shoda na resortech, nyní tak záleží na zájmech koalice SPOLU. „Komunikace je konstruktivní na všech stranách,“ řekl.

Karel Havlíček reagoval, že Jiránek je slušný člověk. Měl by ale podle něj říct, že Piráti STANu zaplatili kampaň, aby pak druhá strana objela všechny kraje a řekla, jak mají kroužkovat. „Řekněte to, jak to je. Normálně vás vyluxovali,“ řekl Havlíček.

Hnutí ANO ve volbách získalo sice nejvíce, tedy 72 mandátu ve Sněmovně, jenže to mu nestačí na sestavení vlády. Ani koalice SPOLU, ani koalice Pirátů se STAN s ANO vyjednávat o vládě nechtějí. O vládě, personálním obsazení a rozdělení mandátů jedná SPOLU s Piráty a STANem. Předpokládá se, že premiérem bude šéf ODS Petr Fiala.

Havlíček: Návštěva u Zemana měla být lépe naplánovaná

Ministr se vyjádřil i k situaci kolem prezidenta Miloše Zemana. Ústřední vojenská nemocnice a její ředitel Miroslav Zavoral podle něj sehrála skvělou úlohu, když se minulou neděli vyjádřila na tiskovém brífinku. „Je třeba si uvědomit, že každý může informovat o stavu pacienta na základě toho, co mu pacient umožní,“ řekl Havlíček.

Ke kontroverzní návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka řekl, že nemá nejmenší pochybnosti, že se se Zemanem skutečně setkal a že podpis na listině, kterým se svolává schůze nové Poslanecké sněmovny na 8. listopadu, je pravý. „Domnívám se, že tam to podcenili úplně všichni. Pan Vondráček tam přijít musel, na druhou stranu za každým činitelem je tým lidí, který domlouvá návštěvy,“ řekl. Připravuje se podle něj každý detail, kdo tam bude, kdy, o čem se bude jednat i další parametry. „Mělo se to připravit velmi pečlivě i ve smyslu toho, jak má vůbec člověk přijít oblečený,“ podotkl.

Přestaňte nám lhát, křičeli lidé kvůli Zemanovi v nemocnici pod okny Hradu

Odsoudil však jednání předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Ten v pátek na tiskové konferenci uvedl, že stále nedostal odpověď Hradu na svůj dotaz o zdravotním stavu prezidenta. Dopis proto poslal i do Ústřední vojenské nemocnice.

„Musím vystoupit proti tomu, jakým způsobem dnes Senát vystupuje. Je to velmi nefér. Pan prezident je nemocný, to se může stát komukoliv. Diskuze o tom, jestli je či není schopen (vykonávat funkci, pozn. red.)... Vždyť se nic nezdržuje, máme pár dní po volbách. Nic se nezpožďuje ani o jediný den,“ řekl. Poukázal tak i na plánované jednání ústavní komise Senátu, která bude příští týden řešit, zda hlasovat o aktivaci článku 66 Ústavy. Ten by prezidentovi odebral pravomoc. Havlíček sám podle svých slov s prezidentem Zemanem asi před deseti dny telefonicky hovořil. A i ostatní, kteří s ním byli v kontaktu, podle Havlíčka uvádějí, že Zeman normálně komunikuje.

„Rozumím tomu, že chtějí mít vyjasněnou situaci co by kdyby. Senát potřebuje zajistit, abychom toho 8. listopadu najednou neřešili překvapeně, co teď. Že Senát koná, je z mého pohledu dobře,“ oponoval mu Jiránek. Doplnil však, že rozumí tomu, že některá vyjádření mohla být vyhrocená.

Ticho považuji za správné, píše mluvčí Hradu týden od hospitalizace prezidenta

Šéf Senátu v pátek novinářům řekl, že prezident není v dobrých rukou. Pracovníci prezidentské kanceláře podle Vystrčilova mínění činí kroky, s nimiž by Zeman ne vždy souhlasil. V sobotu doplnil, že má pochybnosti o tom, jestli Zeman ví, jak o něm kancelář informuje. „Zdá se mi, že tohle není jeho styl, že takhle by se nechoval,“ konstatoval Vystrčil. Kdyby mohl mít prezident vše pod kontrolou, třeba by podle Vystrčila řekl, aby veřejnost dostávala více informací o jeho zdravotním stavu.

Bývalý předseda Senátu Milan Štěch míní, že se lidé z prezidentské kanceláře nechovají dobře, zhoršují obraz prezidenta a vyvolávají nepříznivé nálady ve společnosti. Není to dobrý tým, ale pan prezident si ho vybral, poznamenal Štěch. Sám by nyní nehlasoval o přenesení prezidentských pravomocí na další ústavní činitele. Až do 8. listopadu, kdy se má sejít ustavující schůze Sněmovny, to podle Štěcha není potřeba. Problém by podle něj byl, pokud by prezident poté nepřijal demisi vlády či nejmenoval nového premiéra. Pak by podle něj diskuse o přenesení pravomocí byla namístě.

Možnost nulové DPH na energii

Havlíček uvedl, že vláda by mohla řešit současnou energetickou krizi za pomoci snížení DPH na energii. To by podle něj mohlo klesnout na deset procent nebo až na nulu. „My máme po konzultacích s EU zatím v tuto chvíli přislíbeno, že by se nezažalovala ČR, to znamená, že by se v této mimořádné situaci i nula dala akceptovat,“ řekl Havlíček. Jak totiž upozornil Vondra, Evropská komise připouští snížení DPH do nejnižší sazby, nikoliv do nulové.

Dále Havlíček zmínil i možnost pomoci rodinám formou energetického šeku. Na domácnost by podle něj připadlo necelých 1 500 korun.

Co dělat dál? Sedmero rad klientům padlé Bohemia Energy

ODS, která je členem vítězné koalice SPOLU, podle Vondry musí o současné krizi komunikovat i se stávající vládou. „Protože zima se blíží,“ řekl Vondra. Nová vláda podle něj státní rozpočet zcela jistě přepracuje, a to i za cenu rozpočtového provizoria. „Určitě se to ale nedotkne lidí, kteří nyní úpí pod energetickou krizí. Budeme určitě muset pomoci těm, kteří jsou v nouzi,“ řekl Vondra. Pomoci podle něj bude třeba i firmám, které postihl konec Bohemia Energy.

„Bavili jsme se o tom se Zbyňkem Stanjurou (kandidát na ministra financí, pozn. red.), určitě to bude chtít selektivní přístup podle toho, kdo je v jaké situace, určitě ne plošně,“ řekl. Řešit se to podle něj dá třeba přes dávky hmotné nouze.

Autoři: ,

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Sněžení od rána komplikuje dopravu, na dálnicích se tvoří dlouhé kolony

Husté sněžení a silný vítr komplikují provoz na dálnici D8 u Ústí nad Labem. Ta je od 84. kilometru ve směru na Prahu a...

Polsko chce českou pomoc, na běloruskou hranici vyrazí asi armádní ženisté

Polsko přijalo českou nabídku pomoci se zvládnutím migrační krize na hranicích s Běloruskem. O konkrétní podobě budou...

STALO SE DNES: Čechy čeká povinné očkování, Vánoce možná nový hudební hit

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku o povinném očkování. Česko v sobotu zasáhne silný vítr, hrozí i výskyt...

Kalousek zvažuje kandidaturu na Hrad. Prezident má být dělníkem, říká

V polovině ledna oznámil předčasný konec ve Sněmovně. O necelých jedenáct měsíců pozvolna hlásí návrat na scénu....

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...