Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

ANO uznává porážku. Budeme tvrdá, ale férová opozice, řekl Havlíček

  11:35aktualizováno  14:57
Hnutí ANO uznává porážku ve volbách. Odcházíme se vztyčenou hlavou, řekl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománková na CNN Prima NEWS dosavadní místopředseda vlády a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Strana je podle něj připravená být tvrdou, ale férovou opozicí.

„Ano, uznává,“ řekl Havlíček na Primě na dotaz, zda hnutí ANO uznává porážku. „Odcházíme se vztyčenou hlavou jako strana, která získala 27 procent hlasů, ale nestačilo to na pětikoalici. Myslím si, že týden po volbách přijít s tímto stanoviskem je férové a je na čase připravit se na to být tvrdou, ale fér opozicí,“ doplnil.

Je podle svých slov s porážkou smířený, strana již začíná připravovat expertní týmy. Zda v některém z nich bude působit i on, neřekl. „Mým zájmem je, aby se dotáhly změny na ministerstvu,“ řekl Havlíček, který vede jak ministerstvo průmyslu a obchodu, tak ministerstvo dopravy.

Místopředseda ODS Alexandr Vondra popřel, že by měl ambice být ministrem zahraničí. „Nepotřebuji si své ego hladit nějak nad míru,“ řekl současný europoslanec. Ministerstvo zahraničních věcí podle něj ztratilo za vlády ČSSD svou prestiž. „Uvítám kohokoliv, kdo tomu vrátí respekt a vliv,“ řekl na dotaz, kdo by měl být v čele resortu.

Růst cen energií nechceme řešit snížením DPH, to není cesta, řekl šéf ODS Fiala

Člen vyjednávacího týmu Pirátů Martin Jiránek řekl, že Piráti nechtěli, aby STAN dopadl tak, jak nyní dopadli ve volbách oni sami. „Výsledek není pro ten vztah ideální,“ řekl. Do budoucna bude podle něj strana ctít závazek toho, že je volily tisíce lidí. Většina z nich přitom nekroužkovala. „Mandát od voličů je sice z hlediska počtu poslanců malý, ale z hlediska počtu hlasů je dostatečný, abychom za náš program bojovali,“ doplnil.

Počet resortů podle něj má být férový, číslo ale uvádět nechtěl. V rámci koalice PirStan podle něj je shoda na resortech, nyní tak záleží na zájmech koalice SPOLU. „Komunikace je konstruktivní na všech stranách,“ řekl.

Karel Havlíček reagoval, že Jiránek je slušný člověk. Měl by ale podle něj říct, že Piráti STANu zaplatili kampaň, aby pak druhá strana objela všechny kraje a řekla, jak mají kroužkovat. „Řekněte to, jak to je. Normálně vás vyluxovali,“ řekl Havlíček.

Hnutí ANO ve volbách získalo sice nejvíce, tedy 72 mandátu ve Sněmovně, jenže to mu nestačí na sestavení vlády. Ani koalice SPOLU, ani koalice Pirátů se STAN s ANO vyjednávat o vládě nechtějí. O vládě, personálním obsazení a rozdělení mandátů jedná SPOLU s Piráty a STANem. Předpokládá se, že premiérem bude šéf ODS Petr Fiala.

Havlíček: Návštěva u Zemana měla být lépe naplánovaná

Ministr se vyjádřil i k situaci kolem prezidenta Miloše Zemana. Ústřední vojenská nemocnice a její ředitel Miroslav Zavoral podle něj sehrála skvělou úlohu, když se minulou neděli vyjádřila na tiskovém brífinku. „Je třeba si uvědomit, že každý může informovat o stavu pacienta na základě toho, co mu pacient umožní,“ řekl Havlíček.

Ke kontroverzní návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka řekl, že nemá nejmenší pochybnosti, že se se Zemanem skutečně setkal a že podpis na listině, kterým se svolává schůze nové Poslanecké sněmovny na 8. listopadu, je pravý. „Domnívám se, že tam to podcenili úplně všichni. Pan Vondráček tam přijít musel, na druhou stranu za každým činitelem je tým lidí, který domlouvá návštěvy,“ řekl. Připravuje se podle něj každý detail, kdo tam bude, kdy, o čem se bude jednat i další parametry. „Mělo se to připravit velmi pečlivě i ve smyslu toho, jak má vůbec člověk přijít oblečený,“ podotkl.

Přestaňte nám lhát, křičeli lidé kvůli Zemanovi v nemocnici pod okny Hradu

Odsoudil však jednání předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Ten v pátek na tiskové konferenci uvedl, že stále nedostal odpověď Hradu na svůj dotaz o zdravotním stavu prezidenta. Dopis proto poslal i do Ústřední vojenské nemocnice.

„Musím vystoupit proti tomu, jakým způsobem dnes Senát vystupuje. Je to velmi nefér. Pan prezident je nemocný, to se může stát komukoliv. Diskuze o tom, jestli je či není schopen (vykonávat funkci, pozn. red.)... Vždyť se nic nezdržuje, máme pár dní po volbách. Nic se nezpožďuje ani o jediný den,“ řekl. Poukázal tak i na plánované jednání ústavní komise Senátu, která bude příští týden řešit, zda hlasovat o aktivaci článku 66 Ústavy. Ten by prezidentovi odebral pravomoc. Havlíček sám podle svých slov s prezidentem Zemanem asi před deseti dny telefonicky hovořil. A i ostatní, kteří s ním byli v kontaktu, podle Havlíčka uvádějí, že Zeman normálně komunikuje.

„Rozumím tomu, že chtějí mít vyjasněnou situaci co by kdyby. Senát potřebuje zajistit, abychom toho 8. listopadu najednou neřešili překvapeně, co teď. Že Senát koná, je z mého pohledu dobře,“ oponoval mu Jiránek. Doplnil však, že rozumí tomu, že některá vyjádření mohla být vyhrocená.

Ticho považuji za správné, píše mluvčí Hradu týden od hospitalizace prezidenta

Šéf Senátu v pátek novinářům řekl, že prezident není v dobrých rukou. Pracovníci prezidentské kanceláře podle Vystrčilova mínění činí kroky, s nimiž by Zeman ne vždy souhlasil. V sobotu doplnil, že má pochybnosti o tom, jestli Zeman ví, jak o něm kancelář informuje. „Zdá se mi, že tohle není jeho styl, že takhle by se nechoval,“ konstatoval Vystrčil. Kdyby mohl mít prezident vše pod kontrolou, třeba by podle Vystrčila řekl, aby veřejnost dostávala více informací o jeho zdravotním stavu.

Bývalý předseda Senátu Milan Štěch míní, že se lidé z prezidentské kanceláře nechovají dobře, zhoršují obraz prezidenta a vyvolávají nepříznivé nálady ve společnosti. Není to dobrý tým, ale pan prezident si ho vybral, poznamenal Štěch. Sám by nyní nehlasoval o přenesení prezidentských pravomocí na další ústavní činitele. Až do 8. listopadu, kdy se má sejít ustavující schůze Sněmovny, to podle Štěcha není potřeba. Problém by podle něj byl, pokud by prezident poté nepřijal demisi vlády či nejmenoval nového premiéra. Pak by podle něj diskuse o přenesení pravomocí byla namístě.

Možnost nulové DPH na energii

Havlíček uvedl, že vláda by mohla řešit současnou energetickou krizi za pomoci snížení DPH na energii. To by podle něj mohlo klesnout na deset procent nebo až na nulu. „My máme po konzultacích s EU zatím v tuto chvíli přislíbeno, že by se nezažalovala ČR, to znamená, že by se v této mimořádné situaci i nula dala akceptovat,“ řekl Havlíček. Jak totiž upozornil Vondra, Evropská komise připouští snížení DPH do nejnižší sazby, nikoliv do nulové.

Dále Havlíček zmínil i možnost pomoci rodinám formou energetického šeku. Na domácnost by podle něj připadlo necelých 1 500 korun.

Co dělat dál? Sedmero rad klientům padlé Bohemia Energy

ODS, která je členem vítězné koalice SPOLU, podle Vondry musí o současné krizi komunikovat i se stávající vládou. „Protože zima se blíží,“ řekl Vondra. Nová vláda podle něj státní rozpočet zcela jistě přepracuje, a to i za cenu rozpočtového provizoria. „Určitě se to ale nedotkne lidí, kteří nyní úpí pod energetickou krizí. Budeme určitě muset pomoci těm, kteří jsou v nouzi,“ řekl Vondra. Pomoci podle něj bude třeba i firmám, které postihl konec Bohemia Energy.

„Bavili jsme se o tom se Zbyňkem Stanjurou (kandidát na ministra financí, pozn. red.), určitě to bude chtít selektivní přístup podle toho, kdo je v jaké situace, určitě ne plošně,“ řekl. Řešit se to podle něj dá třeba přes dávky hmotné nouze.

Autoři: ,

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Pekarová jela na Malou Fatru. Lockdown jsem neporušila, hájí se šéfka Sněmovny

Při návštěvě hor na Slovensku, kde platí kvůli závažné koronavirové situaci plošný lockdown, neporušila Markéta...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Česko pomůže Polsku ženijními specialisty. Bude to stát přes 80 milionů

Česko pošle na pomoc Polsku kvůli migrační krizi na hranicích s Běloruskem především ženijní specialisty. Vyrazit by...

Část policistů tvrdí, že vakcína není dlouhodobě vyzkoušená, říká šéf odborů

Rozstřel Policejní prezident nedávno vyvolal ohlas varováním, že při prosazení povinného očkování pro příslušníky policie by ze...

Hrozí kvůli Lipavskému politická krize? V Rozstřelu odpoví komentátor Korecký

Rozstřel Česká republika stále čeká na jmenování nové vlády. Prezident Miloš Zeman chce dokončit schůzky s kandidáty na ministry...

Jednorázový Janssen na nádraží skončil. Všichni se mají přeočkovávat

Na pražském hlavním nádraží se od středy už nepodávají zájemcům bez registrace jednorázové vakcíny Janssen. Pomyslná...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...