Nejprodávanější český spisovatel Michal Viewegh tak může blednout závistí. Manželé Jiří a Petra Paroubkovi vyrostli v autory, kteří si dovedou s nakladateli vyjednat nesrovnatelně lepší podmínky než on.
Zázračnými literárními úspěchy vysvětlují, kde vzali pět milionů na koupi a opravu domu na řeckém ostrově Ithaka (více čtěte zde). Obzvláště když si předtím pořídili rodinný domek v Praze za 8,5 milionu korun.
Zatímco Viewegh má z každé prodané knihy zhruba 15 procent, Petra Paroubková hned padesát. Standardní odměna pro autora je přitom od sedmi do deseti procent. Paroubková serveru Týden.cz přiznala, že si za svoji prvotinu V botičkách od Diora přišla na milion korun. Kniha stála dvě stovky a autorka tvrdí, že se prodalo deset tisíc výtisků. Kniha tedy vydělala dva miliony korun a Paroubkové připadla polovina. To je nevídané.
Neprohloupil jsem, tvrdí nakladatel
Stejně ceněný autor je pro nakladatele její manžel, expremiér Jiří Paroubek. Za letos vydané knihy – Ve službě republice a Plnou parou v politice – dostal čtyři miliony. Bez ohledu na počet prodaných výtisků.
Paroubkův vydavatel Aleš Lederer šel podle nakladatelů i knihkupců do obrovského rizika. On říká, že neprohloupil. "Jiří Paroubek byl vrcholným politikem, který má co říct a veřejnost to zajímá. V minulosti se prodávaly paměti jeho předchůdce Miloše Zemana, sázel jsem proto na to, že stejně úspěšný bude i Jiří Paroubek," řekl MF DNES Lederer.
Odvahu mu nelze upřít. Když Paroubek vydal v roce 2006 knihu Můj život v politice, byl její náklad tři tisíce výtisků. A prodala se jen zhruba polovina.
Paroubek: O prodeji knih nic nevím
Letošní knihy Ve službě republice se podle Lederera prodalo tři tisíce kusů a pamětí Plnou parou v politice dokonce přes 40 tisíc. "S panem Paroubkem máme navíc dohodu, že případné další knihy memoárového typu mu vydám opět já," vysvětlil Lederer.
Když se to tedy spočítá, má dosud Paroubek třicet procent z jedné knihy. Tedy mnohem více než již zmíněný Viewegh. "Já nic o prodeji nevím, zeptejte se nakladatele," reagoval v pátek Jiří Paroubek.
Okolnosti prodeje expremiérových knih udivují ostatní nakladatele i knihkupce. "Na běžném trhu asi není možné, aby pan Paroubek prodal čtyřicet tisíc knih. Spíš jestli je neudával nějakou alternativní cestou," říká Jan Kanzelsberger, majitel známého knihkupeckého domu. A naznačuje tím, že expremiérovu knihu mohl například skoupit někdo z jeho známých.
Tomu by nasvědčoval i fakt, že se v největších kamenných obchodech prodávaly expremiérovy tituly průměrně, spíš hůře. A většina zmizela přes internetový obchod.
Další nestandardní skutečnost je, že ač Paroubek prodal čtyřicet tisíc výtisků jediné knihy, v žebříčku nejprodávanějších titulů svazu knihkupců, který mapuje nákupy knih běžnými zákazníky, se letos neobjevil v první desítce ani jedinkrát. "To je trochu podivné, s takovým prodejem by se v žebříčku zřejmě objevit měl," podotkl šéfredaktor nakladatelství Host Petr Balaštík.