Paroubková: Sobotku těšil manželův pád, Hašek chtěl být eurokomisař

  9:19aktualizováno  9:19
Kniha Petry Paroubkové V botičkách od Diora, která se už začala prodávat, řadu lidí z ČSSD nepotěší. "Sobotkovi se radostí orosily brýle, nemohl se této chvíle nabažit," popisuje Paroubková chování Bohuslava Sobotky, když Paroubek po volbách řekl spolupracovníkům, že odstoupí. O Michalu Haškovi Paroubková píše, že se domáhal postu eurokomisaře.

Manželka bývalého premiéra Petra Paroubková napsala knihu V botičkách od Diora, v níž popisuje, jak vidí českou politiku. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Sama Paroubková v knize přiznává, že si chtěla především "vylít srdce a vyčistit hlavu". Seznam nepřátel v jejím podání je poměrně rozsáhlý - zahrnuje bývalé blízké Paroubkovy spolupracovníky i většinu novinářů, jimž věnuje v knize až neúměrný prostor.

"Někdy to v Lidovém domě vypadalo jako na dvoře Ludvíka XIV. Dvořané na sebe žárlili, škorpili se, intrikovali a snažili se vloudit do přízně Jiřího Paroubka," popisuje Paroubková poměry ve straně, když ji vedl její manžel.

Její hlavní terče jsou bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík, jeho přítel, majitel agentury Médea Jaromír Soukup, kterého si Paroubková najala, aby se staral o její "mediální prezentaci", či kandidát na předsedu sociální demokracie Michal Hašek.

Tvrdík se zachoval jako zvíře, ze kterého je vepřové

Michal Hašek - ČSSDJihomoravský hejtman má podle manželky bývalého předsedy strany už léta přehnané ambice. "V roce 2009 se Jirkovi dokonce sám nabídl na post eurokomisaře. Michal, který nemluví žádným cizím jazykem a o zahraniční vztahy se zajímá asi jako já o golf (vím, že se hraje na hřišti, to je vše). Jaroslav Tvrdík argumentoval tím, že Michala Haška by pravicová koalice přijala," píše Paroubková ve svých memoárech.

Ostrá je i k Tvrdíkovi. "Nechci být k Jardovi hrubá ani nespravedlivá, nebylo by to fér. Mně vlastně nikdy nic špatného neudělal. Jen se k mému muži zachoval jako to zvíře, ze kterého je vepřové," píše o bývalém volebním manažerovi ČSSD.

Předseda ústředního volebního týmu Jaroslav Tvrdík (ČSSD) na tiskové konferenci v Praze. (11. března 2010)Tvrdík se už stihl ohradit proti jiným pasážím knihy, které Paroubková v předstihu poskytla bulváru Aha! Hašek se totiž podle manželky bývalého předsedy stal jen Tvrdíkovým kačerem na provázku a Tvrdík je podle ní rád, že má někoho, s kým může snadno manipulovat. "Je frustrovaná, že není paní premiérovou," komentoval to pro iDNES.cz Tvrdík. Hašek popřel, že má Tvrdíka v týmu, který pracuje na jeho zvolení do čela ČSSD.

Soukup se snažil o koalici ČSSD s Věcmi veřejnými

Soukup, který se měl Paroubkové starat o "píár", se podle ní snažil přesvědčit ČSSD, aby vyjednala spolupráci s Věcmi veřejnými, jimž před volbami také pomáhal. "Nebyl zdrcený z volebních výsledků, ale z toho, že Jirka svou rezignací vlastně znemožnil vyjednávání s Věcmi veřejnými. Soukup se však rychle oklepal a pádil za Haškem a Onderkou," píše Paroubková o Soukupovi.

V knize mu přičítá i schopnost ovlivnit média. "Měla jsem pocit, že když nade mnou drží ochrannou ruku, média si na mě tolik nedovolují," tvrdí žena bývalého předsedy oranžových. Ne všechny rady Soukupovy firmy Médea se jí ale pozdávaly. Třeba když měla být v médiích vykreslena jako Carla Bruniová, bývalá modelka a manželka francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Jaromír Soukup"Pan Paroubek ani paní Paroubková přes mou velkou snahu v době, kdy jsem s nimi spolupracoval, nepochopili, jak média fungují a že já do jejich obsahu nemohu zasahovat," řekl Soukup už letos v létě - když ho bývalý šéf sociální demokracie v předstihu varoval, že kniha jeho ženy pro něj nebude příjemná.

Mnohokrát se Paroubková ve své knize trefuje i do ministra dopravy za Věci veřejné Víta Bárty. Jeho, Haška a Tvrdíka přitom označuje za blízké spojence. Do Bárty se trefuje i osobně. Srovnává třeba svou a jeho svatbu, kterou označuje za "megalomanskou v napoleonském duchu".

Paroubek uvažoval o kandidatuře do Senátu

Když zabrousí do osobní roviny a píše o sobě, není tak přísná. "Jako jedna z mála žen, které si vzaly muže ve špičkové pozici, jsem neudělala kariéru přes (jeho) postel. Ve skutečnosti mi naše manželství slibně se rozvíjející kariéru vlastně zničilo," tvrdí Paroubková, která rozvedla expremiéra, když pro něj pracovala jako tlumočnice.

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek jako řadový poslanec ve Sněmovně. (22. června 2010)O svém muži Paroubková píše, že chtěl kandidovat do Senátu, ale ustoupil od toho, když proti jeho záměru vystoupili tehdejší místopředsedové horní komory parlamentu za ČSSD Alena Gajdůšková a Milan Štěch (současný předseda), kteří to vnímali jako možné ohrožení svých pozic.

Vydavatel Martin Feldek vnímá knihu Petry Paroubkové, která se začala prodávat ve čtvrtek odpoledne, jako výpověď rozzuřené, ambiciózní Slovenky, plné sebelítosti za sebe i svého muže. "Očekával jsem drobné detaily z jejich rodinného života, očekával jsem podrobnosti o Jirkově rozvodu. Čekal jsem, že se dočtu, jak a kdy svedla Jirku poprvé. Avšak dostal se mi do rukou text, ve kterém Petra nezřízeně chválí a současně kárá všechny, kteří Jirkovi kdy ublížili," napsal v úvodu knihy.

Její autorka naopak v závěru píše, že ty nejhorší věci, které si z pozorování české politiky odnesla, ani radši nepsala. "Možná to udělám, když po přečtení této knihy budou někteří lidé na mě zlí. Pro začátek stačí tato lyrická výpověď čerstvé mámy," uzavírá Paroubková své vyprávění.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Najdete na iDNES.cz