Paroubek už chystá jednobarevnou vládu. ČSSD ukázala volební program

  9:38aktualizováno  16:56
Lidé s vyššími příjmy i firmy se musí v případě volebního úspěchu ČSSD připravit na vyšší daně. V programu, který strana schválila, slibuje, že zruší rovnou daň a obnoví společné zdanění manželů. Trvá na zrušení poplatků u lékaře. V programu jsou i "dárečky": třinácté důchody a zvýhodněné půjčky pro novomanžele. V případě, že ve volbách uspěje silně levice, chce Paroubek jednobarevnou vládu.

Sociální demokracie se k prezentaci svého volebního programu a kvůli představení lídrů ve všech krajích sešla ve chvíli, kdy podle průzkumů mínění vede před ODS zhruba o 14 procent.

"Máme nyní podporu 30 až 33 procent voličů, ještě jich můžeme získat okolo deseti procent," řekl Paroubek stranickým kolegům na programové konferenci v Teplicích. (o momentální popularitě stran čtěte zde)

Další voliče může podle Paroubka strana získat mezi lidmi, kteří zatím váhají, zda podpoří ČSSD nebo komunisty. Šéf oranžových věří, že sociální demokracie může sebrat voliče i středovým stranám.

Exministr kultury Vítězslav Jandák na programové konferenci ČSSD v Teplicích. (13.3.2010) Jiří Paroubek se slovenským premiérem Robertem Ficem na programové konferenci ČSSD v Teplicích. (13.3.2010)

Zamlouvala by se mu po volbách jednobarevná vláda jeho ČSSD nebo levostředová koalice s některou z menších stran. Kdyby ve volbách získala většinu levicové strany, ČSSD a KSČM, tak by sociální demokraté podle Paroubka rádi vytvořili menšinovou vládu. "To by bylo nejlepší vyjádření vůle voličů," dodal.

Během příštích patnácti let by se podle Paroubka mohlo Česko pod vedením sociální demokracie dostat v Evropské unii mezi desítku zemí s nejvyšším životním standardem.

"Krizi nelze řešit na úkor mladých rodin s dětmi, důchodců, zaměstnanců i těch, kteří kvůli krizi ztratili své místo," napsali oranžoví do volebního programu. Na voliče se Paroubek obrací s tím, že sociální demokraté odmítají, aby si lidé musil platit za léčbu běžných nemocí..

Vyšší daně a obnovené novomanželské půjčky

Jedním z klíčových slibů socialistů je zrušení rovné daně. LIdé s příjmem nad 1,2 milionu korun ročně by podle plánu ČSSD měli počítat s tím, že z částky převyšující tuto hranici zaplatí nově daň 38 procent. Strana chce také zvýšit daň z příjmu firmám na 21 procent.

"Zrevidujeme nárůst cen vody, plynu, elektrické energie a dalších služeb," prohlásil rovněž Paroubek. Sklidil potlesk stranických kolegů, i když neřekl, jak to chce vlastně udělat.

Oranžoví trvají na tom, že důchodcům rozdají "třinácté důchody" ve výši 2 400 korun z dividendy firmy ČEZ. Slibují také, že znovu zavedou novomanželské půjčky na pořízení a modernizaci bytu pro lidi do 40 let s možností odečíst část částky při narození dítěte.

"Lidé od nás očekávají, že obnovíme hospodářský růst i to, že zajistíme bezpečné fungování důchodového systému," řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Obnovíme společné zdanění manželů s dětmi," zdůraznil kandidát na ministra financí.

Strana chce také tvrdě zdanit majetek, u nějž nebude jeho vlastník schopen doložit, kde na jeho pořízení vzal peníze (při nákupu nemovitostí v hodnotě nad 10 milionů korun). ČSSD v programu potvrzuje, že bude dál proti placení školného na vysokých školách a státní maturity nespustí, dokud nebudou připraveny.

Hokejista Jiří Šlégr a severočeská hejtmanka Jana Vaňhová na programové konferenci ČSSD v Teplicích. (13.3.2010) Ministr vnitra Martin Pecina na programové konferenci ČSSD v Teplicích. (13.3.2010)

Oranžoví už si plánují, jak si rozdělí místa ve vládě

Na konferenci v Teplicích ČSSD potvrdila i změnu v čele pražské kandidátky, kterou povede ministr vnitra Martin Pecina.

Paroubek také představil "jádro" své budoucí vlády, pokud vyhraje volby. Do vlády počítá s Bohuslavem Sobotkou (finance), Milanem Urbanem (průmysl), Lubomírem Zaorálkem (zahraničí), Zdeňkem Škromachem (práce a sociální věci). Na vnitro s Pecinou a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem na ministerstvo zemědělství.

Současného ministra zahraničí Jana Kohouta by Paroubek rád viděl v budoucí vládě jako ministra pro evropské záležitosti. Do vlády se naopak nehrne středočeský hejtman David Rath, který chce zůstat na hejtmanství.(rozhovor s Rathem čtěte zde)

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach před začátkem programové konference strany v Teplicích. (13.3.2010) Šéf ČSSD Jiří Paroubek s manželkou před začátkem programové konference strany v Teplicích. (13.3.2010)

Na konferenci si Paroubek přivedl jako hosta svého přítele slovenského premiéra Roberta Fica. A oba slibovali, že se u šéfů televizí ve svých zemích přimluví, aby vysílali více pořadů v jazyku sousední země a bývalého federálního partnera. (viz článek Paroubek a Fico chtějí vzájemnou výměnu pořadů v ČT a STV)

Na závěr si všichni společně zazpívali na pódiu s Michalem Davidem jeho píseň "Správnej tým", kterou složil pro po olympiádě v Naganu pro vítězné české hokejisty. Na pódium kvůli tomu k lídrům přišel i hokejista Jiří Šlégr, který tehdy na olympiádě hrál a teď kandiduje za ČSSD.

Hlavní melodií kampaně ČSSD ale bude jiný hit: píseň "Můj čas" ze seriálu Sanitka v podání Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a Hany Zagorové. (viz článek o výběru písně)

Delegáty vítali odpůrci rozšíření těžby uhlí

Oranžovou "idylku" narušili jen ráno ekologičtí aktivisté, kteří protestovali proti rozšiřování těžby hnědého uhlí. Paroubek totiž další těžbu hnědého uhlí podporuje a podmiňuje ji krajským referendem.

Čtveřice aktivistů Greenpeace vylezla na čelní stěnu Krušnohorského divadla, kde konference socialistů probíhala. Vyvěsili obří transparent "Pomůžete Tykačovi zbourat Horní Jiřetín?".

Pro rozšíření těžby uhlí se už kvůli udržení zaměstnanosti v kraji vyslovil i Miloš Zeman ze Strany práv občanů. Proti jsou naopak zelení a občanští demokraté. (o postoji stran k těžbě hnědého uhlí více čtěte zde)

"Jestli protestovali proti možnosti krajského referenda," tak já tomu nerozumím," reagoval na demonstraci Paroubek.

Kromě Greenpeace se na místě objevila i skupinka odpůrců ČSSD s transparenty jako "Obyčejné lži pro obyčejné hlupáky", "Koupíme si voliče za 30 korun" či "Víc závislých na dávkách = program ČSSD".


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Najdete na iDNES.cz