Předseda ČSSD Jiří Paroubek na sjezdu strany (20. března 2009)

Předseda ČSSD Jiří Paroubek na sjezdu strany (20. března 2009) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Paroubek se přirovnal k obětem nacistů, pak se omluvil

  • 471
Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová se rozzlobila na Jiřího Paroubka. Šéf ČSSD si v rozhovoru pro magazín MF DNES postěžoval na kritiku médií a přirovnal se k obětem v koncentračních táborech a komunistických lágrech. "To snad nemyslí vážně," vzkázala. Paroubek se omluvil.

Lídr sociálních demokratů si v rozhovoru stěžoval na přílišný zájem médií. Ta ho prý zobrazují jako zlé monstrum bez lidských vlastností. "Nevzpomínám si, že bych v historii České republiky či v současné Evropě našel někoho, kdo je takovým způsobem osobně napadán," uvedl Paroubek.

Neustálá kritika a výpady médií vůči jeho osobě jej prý velmi trápí. "Na všechno si zvyknete. Potkal jsem se několikrát s lidmi, kteří byli za druhé světové války v koncentračních táborech či se za komunistického režimu na čas ocitli v celách smrti. Když jsme o tom diskutovali, tak říkali, že si museli zvyknout i na tuto situaci. Pokud bych se z toho nechtěl zbláznit, tak jsem si musel zvyknout na útoky často velmi osobní," dodal lídr ČSSD.

"Mluví o velmi citlivých věcech"

Právě tato pasáž rozhovoru urazila Naděždu Kavalírovou z Konfederace politických vězňů. Přirovnání jeho boje s médii k utrpení politických vězňů je podle ní nemístné. "Tohle jsou velmi citlivé věci, takové přirovnání nemůže použít ani žertem," řekla iDNES.cz předsedkyně Konfederace politických vězňů.

Dodala, že taková slova snad ani nemohl myslet vážně. "To je neskutečné. Přirovnávat svou situaci k lidem, kteří byli v koncentračních táborech nebo v komunistických celách smrti? Je to hodně, ale hodně namyšlené," ohradila se Kavalírová.

Podle ní si Jiří Paroubek může za svou situaci sám. "Divím se, že při jeho inteligenci tenhle příměr použil," vzkázala.

Kavalírová už ráno uvedla, že by Konfederace od Paroubka přivítala omluvu, její členové prý však neočekávali, že by se jim politik omluvil sám od sebe. "Od jeho osoby to ani čekat nemůžu, dost ošklivě nás napadal již dříve," dodala Kavalírová.

"Nemyslel jsem to tak"

Jiří Paroubek na situaci odpoledne reagoval. "Považuji tyto spekulace některých médií za manipulaci. Takto to totiž vůbec, a to ani v nejmenším, nebylo myšleno. Výroky paní Kavalírové svědčí bohužel o tom, že rozhovor ani nečetla a pravděpodobně se nechala unést svojí politickou náklonností k ODS. Není to bohužel poprvé," hájil se politik.

Citát podle něj není proti nikomu zaměřen. S některými členy Konfederace politických vězňů se přátelí. "Měl jsem a mám mezi bývalými politickými vězni spoustu přátel a nesmírně si vážím jejich hrdinství a obětí. V žádném případě jsem se s nimi nechtěl srovnávat a vím, že oni sami přesně ví, o čem jsem v rozhovoru mluvil," dodal s omluvou těm, kterých se to mohlo dotknout.

úryvek rozhovoru s Jiřím Paroubkem

Co řekl předseda ČSSD pro magazín MF DNES

Část veřejnosti je přesvědčena, že za tvrdost kritiky si můžete sám, že ji vyvoláváte arogancí a malou otevřeností.
Ale... Důvod je především v tom, že jsem silným lídrem a že sociální demokracie má šanci vyhrát volby. Kdybych vedl slabší stranu, tak by to bylo jiné.

Staročínský filozof a myslitel Konfucius řekl: "Jen silný donutí osud. Slabého donutí osud sám." Nenutíte osud, v našem případě přeneseně veřejnost, ke kritickým reakcím skutečně sám?
Nevzpomínám si, že bych v historii České republiky či v současné Evropě našel někoho, kdo je takovým způsobem osobně manipulován.

Politici to většinou nepřiznávají, ale trápí vás to osobně?
Na všechno si zvyknete. Potkal jsem se několikrát s lidmi, kteří byli za druhé světové války v koncentračních táborech či se za komunistického režimu na čas ocitli v celách smrti. Když jsme o tom diskutovali, tak říkali, že si museli zvyknout i na tuto situaci. Pokud bych se z toho nechtěl zbláznit, tak jsem si musel zvyknout na útoky často velmi osobní.

Zdá se mi, že jste si naopak nezvykl, pořád na něco reagujete, zavalujete redakce články.
Novináři vyjadřují svoje názory, jiní politici svoje a já reaguji. Hledám správný okamžik, jak se vyjádřit, jak reagovat. Jde o to, abych alespoň ty nejpodstatnější nepravdy vyvracel.

Ptal jsem se, zda vás mrzí to, co se o vás objevuje.
Jistěže mě to zasahuje. Zejména když jsou to lži či pokrouceniny. Mnoho mých článků, kde reaguji, není pak zveřejňováno.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek