Paroubek radí ČSSD najít nového šéfa, Sobotku vidí jako boxera po K.O.

  15:19aktualizováno  15:19
Sociální demokracie zúžila pozornost na „odborářská“ témata a její programová nabídka byla archaická, hodnotí prohru strany v krajských volbách expremiér Jiří Paroubek. Doporučil ČSSD, ať si najde jiného lídra strany. „K.O. poražený boxer již prostě další zápas s Babišem není schopen vyhrát,“ hodnotí šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku jeho předchůdce Paroubek.

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Pokud chce Sobotka ČSSD úspěšně dovést k příštím volbám a vyhrát je, měla by strana zvolit stejný model, jako před volbami v roce 2002,“ připomíná Paroubek, že tehdy Miloš Zeman zůstal jen premiérem a předsedou strany sociální demokracie zvolila Vladimíra Špidlu. „Teď jde jen o to, hledat tu vhodnou osobu, která by byla schopna najít harmonický vztah s Bohuslavem Sobotkou,“ je přesvědčen Paroubek.

Sobotka v neděli po poradě s nejužším vedením strany a krajskými lídry řekl, že se na jarním sjezdu v Brně chce znovu stát předsedou ČSSD. Počítá ale s tím, že strana bude muset inovovat program, aby byla schopna znovu získat městské voliče, které začala ztrácet, a aby oslovila i mladé. O soupeření s ním se zatím nikdo nepřihlásil.

Paroubek volební výsledek ČSSD označil za zahanbující prohru, která sociální demokracii nejspíše způsobí syndrom knokautovaného boxera, který již není schopen vyhrát vůbec nic.

Blog Jiřího Paroubka: Debakl ČSSD se připravoval dlouho

„Vedení ČSSD nevyvodilo žádné závěry z těžkých porážek v komunálních volbách (zejména ve všech velkých a větších městech) na podzim 2014 a v evropských volbách v květnu 2014. Vytrvale zavíralo oči před alarmujícími výsledky průzkumů veřejného mínění těch přesnějších agentur,“ zdůrazňuje Paroubek. Utěšovalo se naopak průzkumy agentury STEM, kterou si už léta podle bývalého premiéra platí.

Paroubek vyčetl ČSSD, jak se staví k ochraně menšin. „Sociální demokracie v posledních šesti letech ve vztahu k sexuálním menšinám, kromě středověkých blábolů poslankyně Pavlíny Nytrové, nevyprodukovala vůbec nic,“ tvrdí Paroubek. Nytrová velmi ostře vystoupila ve Sněmovně proti možnosti, aby homosexuálové žijící v registrovaném partnerství mohli osvojit dítě svého partnera. „Homosexuálové se budou snažit zrealizovat sex s dětmi,“ prohlásila (více čtěte zde).

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier v této věci podle Paroubka zjevně nemá podporu u premiéra. „Sobotka se zkrátka chová jako člověk, který prošel katolickou výchovou a změnu v této oblasti je ochoten připustit jen pod největším tlakem,“ opřel se do předsedy vlády a šéfa ČSSD jeho předchůdce.

Zejména mladí voliči a ti ze středních vrstev podle Paroubka také neberou jednostrannou orientaci na atomovou energii, ale ocenili by větší důraz na obnovitelné zdroje energií.

Stále velkým tématem i pro příští kampaň před volbami do sněmovny mohou být podle bývalého šéfa strany ale také církevní restituce, revize příslušného zákona, která by omezila platby církvím. Zdanění náhrad přitom navrhlo zastupitelstvo Jihočeského kraje, jehož hejtman Jiří Zimola jako jeden ze dvou hejtmanů za ČSSD dokázal ve svém kraji vyhrát. Ve vládě tato věc nemá šanci za přítomnosti lidovců získat podporu, ale ve Sněmovně by ji mohli podpořit poslanci ANO, komunistů i Úsvitu.

„Každý týden jedno velké téma,“ radí ČSSD bývalý premiér Paroubek, co by také měla udělat, aby měla šanci příští rok v parlamentních volbách vyhrát.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz