Paroubek obvinil televize z manipulace proti ČSSD

  16:18aktualizováno  16:18
Sociálním demokratům se nezdají výsledky hlasování diváků v nedělních televizních debatách. Jiří Paroubek označil poslední hlasování, v němž prohrál s Mirkem Topolánkem, za "skandální pokus o manipulaci s veřejným míněním". Pohrozil, že se politici z ČSSD přestanou debat účastnit.

Premiér Jiří Paroubek - Premiér Jiří Paroubek. (9.9.2005) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Nedělní Sedmička na Nově byla podle ČSSD poslední kapkou. V bitvě slov měl podle diváků navrch šéf ODS Topolánek, který vyhrál poměrem 64 ku 36 procentům hlasů. Výsledek telefonického hlasování Paroubka rozčilil.

"Cítil jsem to už dříve, ale tentokrát to bylo evidentní. Ani má vlastní žena se na ty linky nemohla dovolat. Tohle bylo skutečně naposled. V případě, že by to mělo pokračovat, nebudou politici ČSSD do takovýchto diskusí chodit," prohlásil už v neděli. - více zde

Proto si nechal u agentury STEM zpracovat vlastní průzkum. Zúčastnilo se ho 368 lidí. Odpovídali na tři otázky. Na dotaz, zda sledovali nedělní Sedmičku, odpovědělo pozitivně 46 % respondentů. Třiapadesát procent z nich si myslí, že vítězem nedělní debaty se stal Jiří Paroubek. Ti ho také považují za důvěryhodnějšího politika.

Výhrady má premiér i k výsledkům hlasování na Primě, kde diváci odpovídali na otázku, zda by prezident Václav Klaus měl jmenovat Davida Ratha ministrem zdravotnictví. Zatímco v průzkumu STEM se pro vyslovilo 53 procent dotázaných, na Primě podpořilo Paroubkův postup jen 15 procent volajících.

Televize kritiku odmítají
Předseda vlády naznačil, že by se rád setkal s řediteli obou televizních stanic. Ty jakékoliv ovlivňování odmítají. "Hlasování nejsou v žádném případě zmanipulovaná. Vždy záleží na tom, jací diváci hlasují," řekla iDNES mluvčí Primy Jana Malíková.

Připustila, že se lidé nemusí pokaždé dovolat, ale taková situace je prý výjimečná. "Samozřejmě se může stát, že v určitý okamžik je linka obsazená, ale v poslední době jsme nezaznamenali žádnou stížnost," zdůraznila.

Podobně reagovala i mluvčí Novy Veronika Šmítková. "K žádné chybě nedošlo," prohlásila. "Abychom zabránili dalším výtkám a nejasnostem, bude při hlasování přítomen notář," řekla iDNES.

Politici by si podle ní měli uvědomit, že výsledky hlasování odráží nálady diváků, kteří jsou ochotni zatelefonovat nebo poslat SMS. "V žádném případě nenahrazují výzkum veřejného mínění," upozornila mluvčí Novy.

"Výtka pana premiéra je první, kterou jsme za dobu telefonického hlasování obdrželi. Pokládáme za nepřípustné, aby politici zasahovali takovýmto způsobem do médií," uvedl ředitel televize Nova Petr Dvořák.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Najdete na iDNES.cz