Paroubek může sestavit rudé koalice, Bém vyzval vedení ODS k rezignaci

  18:24aktualizováno  20:51
Vítězná ČSSD může sestavit ve všech 13 krajích koalici s komunisty. Tyto strany by měly v krajských zastupitelstvech většinu. První místopředseda ODS Pavel Bém označil prohru své strany, která ztratila 12 hejtmanů, za brutální. Vedení by prý mělo dát funkce k dispozici na prosincovém kongresu.

ČSSD bude schopná ve většině krajů vytvořit jednobarevné vlády s podporou KSČM. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

VOLBY 2008 - Kompletní výsledky

Předseda ČSSD už naznačil, že krajské koalice s ODS uzavírat nehodlá.

Jiří Paroubek poprvé od vstupu do vysoké politiky vyhrál volby, Mirek Topolánek naopak poprvé prohrál. Socialistům se vyplatila taktika přesvědčování voličů, že na úrovni krajů mohou korigovat vládní politiku. Vyburcovali o deset procent voličů více, než kolik jich přišlo před čtyřmi lety. - čtěte ČSSD oslavuje triumf, ODS ztratila všechny hejtmany

V sídle Lidového domu slaví, stoly se prohýbají pod mísami řízků a na tvářích sociálních demokratů hrají úsměvy. Pokud byla před čtyřmi lety mapa krajů modrá, po dnešku je kompletně oranžová, včetně Jihomoravského kraje, kde posledně uspěla KDU-ČSL.

On-line reportáž

Volební dění minutu po minutě

"Klaním se voličům, to jsou ti, kteří dnes rozhodli. To, co jsme řekli před volbami, cíle a priority, to budeme velmi tvrdě prosazovat při koaličních jednáních," prohlásil šéf vítězné ČSSD Jiří Paroubek v České televizi.

Premiér Mirek Topolánek už přiznal volební porážku. "Chtěl bych pogratulovat vítězi. Varování před volbami do Sněmovny přichází podle mě včas," řekl Topolánek.

Chystají se levicové koalice
ODS ztratila všechny hejtmany, vliv na kraje by mohla mít jen v případě, pokud by se dostala do krajských koalic.

Tomu ale zatím nic nenasvědčuje, Jiří Paroubek už oznámil, že koalice bude ČSSD uzavírat v každém kraji zvlášť, s ODS se ale nehodlá příliš dělit. Přímo vyloučil velkou koalici mezi ČSSD a ODS ve středních Čechách, ale i dalších krajích. Ve Středočeském kraji by si David Rath představoval krajskou radu složenou pouze ze socialistů s tichou podporou jiné strany.

ČSSD by raději tvořila koalice s pomocí komunistů, v mnoha případech by s nimi mohli vládnout pohodlně. Komunisté už o společném vládnutí začínají vyjednávat, uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něj už zástupci strany domlouvají nedělní schůzky s představiteli ČSSD.

Křištálová lupa "ČSSD bude schopná ve většině krajů vytvořit jednobarevné vlády s podporou KSČM. To by znamenalo zcela radikální zvrat v krajské politice a nelze vyloučit, že by se pak tyto strany mohly pokusit prosadit podobné řešení i na celostátní úrovni," řekl politolog Josef Mlejnek, který dopady voleb pro iDNES.cz komentuje.

Nejvyšší straničtí představitelé včetně Jiřího Paroubka prozatím shodně tvrdí, že rozhodování bude na krajských stranických reprezentacích a krajských lídrech a že jim do toho pražské vedení nebude mluvit.

Topolánek zatím rezignovat nehodlá
ODS zůstala ve většině krajů druhá, v mnoha krajích ji ale od vítězné ČSSD dělí i desetiprocentní rozdíly.

Topolánek ale zatím neřekl, zda z porážky vyvodí osobní odpovědnost. "V této chvíli ode mě nečekejte žádná silná prohlášení," prohlásil. Vítězství ČSSD se pokusil zlehčit tvrzením, že v Česku ještě nikdy vládnoucí strana krajské volby nevyhrála.

Místopředseda strany Pavel Bém volil ostřejší slova. Takový výsledek prý nečekal ani v nejčernějších nočních můrách, řekl. - rozhovor s Pavlem Bémem čtěte zde

"Nejsem přesvědčen o tom, že výsledek krajských voleb je vyjádřením nedůvěry reformním krokům vlády. Spíše šlo o naši neschopnost vysvětlit lidem nezbytnost reforem," dodal Bém.

Podle nyní už bývalého středočeského hejtmana Petra Bendla si prohra vyžádá změny ve straně. "Evidentní je, že takhle to zůstat nemůže," řekl politik. O krizové situaci by mělo grémium ODS jednat zítra odpoledne.

Další poražení: lidovci
Porážku v krajských volbách zažívá i KDU-ČSL. Přišla o jediného hejtmana Stanislava Juránka a ve svých moravských baštách zaznamenala velké ztráty.

"KDU doplatila na vyšší volební účast, ale patrně i na to, že její voliči jsou většinou starší lidé z venkova, kteří mohou nelibě nést vládní reformy ve zdravotnictví," myslí si Mlejnek.

Komunisté vyšli z voleb jako třetí, ve třech krajích jako čtvrtí. Celkově si o čtyři procenta pohoršili, nesplnil se jim ani cíl rozšířit počet svých senátorů.

Zelení v krajských volbách neuspěli. Šéf strany netají své zklamání. "Těm volbám se podařilo dát punc voleb, kde se jedná o referendum, kde se rozhoduje mezi levicí a pravicí, a to je vždycky riziko pro menší strany," řekl Martin Bursík ČTK. Podle něj strana doplatila na vyšší volební účast i na to, že voliči přišli vhodit spíše protestní hlasy.

"Zelení doplatili i na to, že jim ´celostátní sláva´ parlamentní a vládní strany stoupla do hlavy, přičemž zapomněli, že v regionech jsou velmi slabou stranou. Nezapojili se do žádných koalic a doplatili na to," soudí Mlejnek.

ČSSD má trumf před hlasováním o nedůvěře
Výsledky voleb mohou mít dopad i na budoucnost koaliční vlády, jak si ostatně socialisté přejí. Na středu už svolali hlasování o nedůvěře vládě. Doufají v to, že atmosféra porážky koalici ještě více rozklíží.

"Pokud ČSSD opravdu vyvolá ve středu hlasování o nedůvěře vládě, půjde spíše o součást volební strategie, s cílem přimět voliče strany k účasti ve druhém kole senátních voleb. Nicméně pozice vlády Mirka Topolánka je tak jako tak povážlivě nahnutá," myslí si politolog Mlejnek. Levice ale stále potřebuje pět hlasů, aby vládu svrhla.

"Voliči vystavili červenou vládě Mirka Topolánka, pokud ten ctí alespoň trochu demokratické zásady, měl by rezignovat," vzkázal budoucí středočeský hejtman David Rath.

Europoslanec Jan Zahradil ale odmítl, že by se vláda kvůli prohře vládních stran měla poroučet. "Jestli si pan Paroubek myslí, že kvůli tomu bude odstupovat vláda nebo premiér podá demisi, tak se šíleně mýlí," řekl, když dorazil do štábu ODS.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Zastavte stavbu odmítané střelnice, nařídil kraj laxnímu stavebnímu úřadu

Většina obyvatel Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku nesouhlasí se vznikem...

Krajský úřad Olomouckého kraje ostře zkritizoval prostějovský stavební úřad, který už více než rok nijak nezasahuje...

Budějovice nechtějí platit na megalomanský projekt regionálního letiště

Při druhé etapě modernizace získalo letiště terminál, který je připravený na...

Českobudějovické letiště, největší investice v jižních Čechách za poslední roky, přichází o klíčového partnera. Svého...

Najdete na iDNES.cz