Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Paroubek k ODS: Jsem v podstatě dobrák, pomohu vám schválit Lisabon

  13:45aktualizováno  19:56
Poslanci se po několika hodinách pře o Lisabonskou smlouvu rozešli, v debatě budou pokračovat zítra. ODS žádá opětovné přerušení schůze, potřebuje ale podporu komunistů, kteří zase žádají referendum. ČSSD naopak ODS lákala, aby se nebála hlasovat už na této schůzi. Podle Paroubka je k tomu příhodná chvíle.

Hlasujme už dnes, vyzývá ČSSD. ODS s ratifikací smlouvy naopak pospíchat nechce. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Schůzi, která začala dvě hodiny po poledni, předcházela jednání klubů. ODS se po debatě rozhodla dát svým poslancům při případném hlasování volnou ruku. Není totiž jisté, zda bude mít sílu prosadit opětovné přerušení schůze, jak si původně přála.

O odložení hlasování až na dobu, kdy bude parlamentem schválena novela jednacích řádů obou komor, přesto dnes znovu Sněmovnu požádal premiér Mirek Topolánek.

Pokud by totiž parlament smlouvu schválil bez těchto pojistek, vystavil by "bianco šek" všem budoucím vládám, které by získaly možnost bez kontroly občanů předávat pravomoci na unijní úroveň, tvrdí občanští demokraté.

Požadavek ODS upřesnil předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Marek Benda. Předložil návrh, aby se poslanci k dokumentu vrátili až 17. února.

O přerušení původně uvažovala i ČSSD, jak před časem oznámil předseda Sněmovny Miloslav Vlček. Sněmovní výbory totiž dosud nedodaly svá stanoviska. Včera ale Vlček vzal svá slova zpět a uvedl, že o přerušení už usilovat nebude.

Naopak dnes sociální demokraté žádali, aby se o smlouvě rozhodovalo už na této schůzi. Následovala několikahodinová rozprava, kdy se u mikrofonu střídali příznivci i odpůrci smlouvy.

"Ať se k tomu postaví jako chlap," vzkázal lídr socialistů Jiří Paroubek na adresu premiéra. Vadí mu, že Topolánek v prosinci 2007 smlouvu v Lisabonu podepsal, ale nyní její schválení blokuje. "Protože jsem od přírody v podstatě dobrák, chci mu podat pomocnou ruku," dodal s tím, že situace je pro schválení Lisabonské smlouvy ideální a lepší už prý asi nebude.

V emotivní debatě se dokonce podporovatelé Lisabonu téměř pohádali sami mezi sebou. Poslankyně zelených Kateřina Jacques kritizovala Paroubkův návrh na referendum: "Jsem přesvědčená o tom, že mu nejde o evropskou myšlenku ani o osud Lisabonu, ale pouze o další oddalování tohoto tématu a o snahu za každou cenu dostat vládu do kolen, a nikoliv prospět České republice," řekla Jacques. - o Paroubkově návrhu na referendum více zde

"Vy tvrdíte, že jste proevropští. Co jste pro to udělali v této koalici? Nic. Nic," zlobil se na Jacques poslanec ČSSD David Rath. Koalice podle něj jen "tahá republiku za nos", a proto ČSSD, která je z blokace Lisabonské smlouvy zoufalá, je ochotná kývnout i na referendum. "My se ho nebojíme. My lidem dokážeme vysvětlit, že Lisabonská smlouva je pro nás důležitá," dodal Rath.

"Při představě, že proces, jímž bude přijata Lisabonská smlouva, je nevratný, při představě, že už to nebudeme my, kdo bude moci rozhodovat o budoucnosti, nemám odvahu pro Lisabonskou smlouvu hlasovat," varoval naopak poslanec ODS Zdeněk Prosek, který patří k odpůrcům dokumentu.

"Jsem přesvědčen, že nemám právo lehkomyslně naložit s tím, co tady kdysi zakladatelé české státnosti a ti, kteří budovali suverénní český a československý stát, vytvořili," dodal Prosek.

Poslanci nakonec o smlouvě nehlasovali. Shodli se, že pro dnešek už téma nechají být a v rozpravě budou pokračovat od zítřejšího rána.

Strany vyjednávaly, ve Sněmovně panoval zmatek

O tom, jestli se na mimořádné schůzi přikročí i k hlasování, jednaly dnes strany několik hodin, k jasné dohodě ale nedošly. Ani jednání klubu ODS nepřineslo jednoznačný závěr. Klub je rozdělen, polovina poslanců by smlouvu podpořila, druhá polovina to odmítá.

Poslanec ODS Marek Benda nechtěl šance na schválení smlouvy moc komentovat. "Buď se to podaří odložit, nebo ne. Nevíme, jak to přesně proběhne," řekl iDNES.cz s tím, že ODS o smlouvě hlasovat nechce.

Pomoci by občanským demokratům mohli i komunisté, kteří dnes ústy svého předsedy Vojtěcha Filipa navrhli odročení hlasování o smlouvě až na dobu, kdy bude přijat zákon o referendu o Lisabonské smlouvě, který připravili.

Lisabonskou smlouvu podporuje ČSSD, zelení a lidovci. K jejímu schválení je potřeba 120 hlasů, prolisabonská koalice tak potřebuje 27 hlasů občanských demokratů, kteří s podporou smlouvy váhají. Jejich vlastní kongres jim uložil odhlasovat nejprve smlouvy o americkém radaru.

Bobošíková proti Lisabonu a pro Klause

Ve stejnou dobu, kdy začínala schůze Sněmovny, pořádala před Pražským hradem europoslankyně Jana Bobošíková protestní shromáždění proti Lisabonské smlouvě. Na něm chtěla vyjádřit i podporu prezidentu Václavu Klausovi, který smlouvu dlouhodobě kritizuje.

Podle informací reportérky iDNES.tv byly na setkání asi čtyři desítky lidí, někteří s transparenty "Ne Lisabonské smlouvě, ano Evropské unii". Shromáždění, na které dohlíželi tři policisté, mělo klidný průběh.

Pódium bylo vyzdobeno dvěma českými vlajkami a dvěma prapory EU. Před vystoupením zazněla z reproduktorů česká hymna. Poslankyně vyzvala příchozí k podpisu petice proti Lisabonské smlouvě.

Podle Bobošíkové Lisabonská smlouva "umožňuje zvnějšku zničit naši energetickou soběstačnost, umožňuje diktovat z Bruselu, kolik imigrantů bude žít na našem území," a také "umožňuje návrat naší země do protektorátních hranic".

Před Sněmovnou ve stejný čas protestoval asi poloviční počet odpůrců amerického radaru.

Co také zaznělo ve Sněmovně

"Já si tady připadám trochu jako v Jiříkově vidění."

(Kateřina Jacques, SZ)

"Já jsem skutečně jak Alenka v říši divů. Nejprve tady vystoupila paní Jacquesová (vysloveno Žáková) a začala nadávat sociální demokracii. (Poznámka ministra Nečase). Já jsem Čech, to "ová" používám, pane ministře."

(Vítězslav Jandák, ČSSD)

"Toto znáte (ukazuje silnější modrou knihu), to je tedy ona smlouva o Evropské unii. Pro porovnání toto (ukazuje tenkou bílou knížku, spíš sešit) je Ústava Spojených států. Ústava Spojených států platí 220 let a funguje. Je to přehledný dokument včetně sedmadvaceti dodatků. Je to krásné čtení jazykem, který je velmi srozumitelný. Toto (opět ukazuje silnou modrou knihu) je tři sta stran textu, který není srozumitelný často ani právním expertům, a to bez protokolů, příloh a dodatků."

(Zdeněk Prosek, ODS)

"Komunistické volání po referendu je pro mě nedůvěryhodné, protože si pamatuji, jak mi moje máma, když jsem byla ještě malá, tehdy to tak skutečně bylo, vysvětlovala, že volby nejsou volby, ale je to podvod a ponižování lidí. A tak to tehdy prostě bylo!"

(Kateřina Jacques, SZ)

"Pan předseda vlády opět žertoval na českém plese konaném v Bruselu, a to tentokrát na téma možného vypuzení České republiky z Evropské unie. Jeho žerty jsou ovšem poněkud drastické v tom, že se mohou blížit realitě."

(Jiří Paroubek, ČSSD)

"Pane premiére, vám je to jedno? On mi říká zezadu, že to je jedno. Teď chápu, že se Evropa třese strachy. My máme premiéra, který předsedá Evropské unii, je premiérem země, která poslední nemá vyřešenu, ratifikovánu, zodpovězenu otázku Lisabonské smlouvy, a jemu to je jedno! Dokonce to tady na mě houká zezadu, že je mu to jedno. (poslanci se smějí) Bojte se ve Francii, v Německu, v Itálii, třeste se, tomuhle premiérovi je to jedno. Dokonce to ve Sněmovně na nás vykřikuje."

(Lubomír Zaorálek, ČSSD)

"Po demagogii přišly komediální výstupy. (...) Za bolševiků nás nutili nejenom, abychom drželi pusu, ale abychom jásavě režim chválili. Já doufám, Lubomíre Zaorálku, že po mně nechceš, abych tady jásavě vykřikoval, jak je Lisabonská smlouva skvělá. Já pro ni dokonce budu hlasovat. A dokonce o tom přesvědčuji i své kolegy. Tak z toho tady nedělej komedii."

(Mirek Topolánek, ODS)

"Doprovodné usnesení, které bylo zde navrženo, popravdě řečeno je zhruba tak nutné jako doprovodné prohlášení, že po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost bude nadále po dešti mokro a v létě bude tepleji než v zimě."

(Karel Schwarzenberg, SZ)

Autor:

  • Nejčtenější

Koronavirus ve 12 bodech. Jak se nenakazit, léčit a kde najít pomoc

Od konce prosince si nový typ koronaviru z Číny vyžádal přes dva tisíce obětí. Počet nakažených lidí roste a svět je...

Koronavirus je v dalších třech zemích Evropy. V Itálii přibyli čtyři mrtví

V Rakousku se v úterý potvrdily první dva případy nákazy koronavirem. S odvoláním na tyrolského zemského hejtmana...

Koronavirus by postihl až 3 miliony lidí v Česku, ukazuje pandemický plán

Pokud by Česko zasáhla pandemie nového typu koronaviru, mohly by jím postupně onemocnět více než tři miliony obyvatel....

Trumpův Air Force One letěl rovně nad Českem. Obloukem se náhle vyhnul Brnu

Americký prezident Donald Trump v noci z neděle na pondělí letěl do Indie na státní návštěvu. Jeho speciál Air Force...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co dělat v případě epidemie koronaviru? Pomohou zásoby vody i hotovosti

Opuštěné ulice, zavřené restaurace a kavárny, v několika málo otevřených obchodech zákazníci narážejí na prázdné regály...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

V Brně hospitalizovali muže s podezřením na koronavirus, vrátil se z Itálie

Ve Fakultní nemocnici Brno po středečním vyšetření leží pacient s podezřením na koronavirus. Uvedl to přednosta Kliniky...

Chudoba některých skupin v Česku roste. Lidem v tísni chybí pomoc i bydlení

Lidé v tísni mají v Česku ztížený přístup k pomoci. Dostupného bydlení a sociálních služeb je nedostatek. Úřady práce...

Obvinění manažeři MPSV do vazby nepůjdou, policie je stíhá na svobodě

Dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních propustili ze zadržení....

Miliony od dělníka a knihovnice. Kremlík si půjčil na nákup bytu od rodičů

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík si koncem loňského listopadu koupil na jednom z nejlukrativnějších míst v Praze...

Najdete na iDNES.cz