Vlasta Parkanová se vzdává funkce místopředsedkyně Sněmovny. (11. července 2012)

Vlasta Parkanová se vzdává funkce místopředsedkyně Sněmovny. (11. července 2012) | foto:  David Neff, MAFRA

Svědkům vadí, že Parkanová zveřejnila jejich výpovědi. Může jít do vazby

  • 138
Policii se ozvali někteří svědci, kteří vypovídali v případu poslankyně TOP 09 Vlasty Parkanové, obviněné ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli nákupu vojenských dopravních letounů CASA. Svědkům vadí, že Parkanová na svém webu zveřejnila jejich výpovědi a umožnila jejich identifikaci. Poslankyně by mohla skončit i ve vazbě.

"Potvrzuji skutečnost, že se policejnímu orgánu ozvali někteří svědci, kteří jsou dotčeni tím, že jejich výpovědi byly zveřejněny," řekl iDNES.cz dozorující státní zástupce Jan Kořán. Na rozruch, který Parkanové čin vyvolal, upozornil server Lidovky.cz.

Koho policie vyslechla

Od 17. září 2012 vyslechla policie kvůli Parkanové 38 svědků. Jsou mezi nimi jak straničtí kolegové Parkanové Karel Schwarzenberg či Miroslav Kalousek, tak i někteří politici ODS (Petr Nečas, Petr Bendl, Ivan Langer, Petr Gandalovič...), další bývalí poslanci (Cyril Svoboda, Martin Bursík), exnáčelník generálního štábu Vlastimil Picek, velitel dopravního letectva Josef Bejdák či obchodní zástupce zbrojovky Alenia Barry Alan Midkiff. Alenia chtěla Česku dodat dopravní letouny Spartan.

Svědkům podle Kořána vadí to, že zveřejnění výpovědí umožňuje jejich identifikaci. Je podle něj pravděpodobné, že policie záležitost předloží Úřadu pro ochranu osobních údajů, aby rozhodl, zda se nejedná o správní delikt.

Policie podle něj také zvažuje a vyhodnocuje dosah a dopad jednání poslankyně, přičemž může padnout i návrh na uvalení koluzní vazby. Tedy takové, která se uvaluje, pokud hrozí ovlivňování svědků.

"Je samozřejmě otázka, jakým způsobem to policejní orgán vyhodnotí, já se k tomu pak postavím jako dozorující státní zástupce," řekl iDNES.cz Kořán. Později upřesnil, že možnost uvalení vazby je čistě teoretická a on sám ji nebude navrhovat.

Policisté věc komentovat nemohou. "Právo informovat si vyhradil dozorující státní zástupce," uvedl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Získat reakci vlasty Parkanové na to, že se svědci kvůli zveřejnění výpovědí obrátili na policii, se redakci dosud nepodařilo. Podle serveru Lidovky.cz se nicméně ke zveřejnění obsáhlé dokumentace ze svého případu nerozhodla, aniž by zvážila možné důsledky - zveřejnění jí poradil její obhájce Tomáš Sokol.

Letouny z Topolánkovy éry

O nákupu letadel CASA rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Kritizovala ho řada odborníků, zpočátku byl proti i tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Armáda sice nové transportní letouny potřebovala, kritici ale zpochybňovali kvality letounu CASA zejména v porovnání s konkurenčním strojem téže třídy C-27J Spartan.

Jak vypadají letadla Casa

Výhrady měl i vojenský pilot Karel Daňhel, který v minulých měsících čelil obvinění ze sexuálního zneužívání. Daňhelova advokátka však uvedla, že se daná dívka přiznala, že si vše vymyslela. Zda ji někdo navedl kvůli diskreditaci kritika pořízení letadel, se neví. Dívce ovšem za smyšlené obvinění nic nehrozí, protože vypovídala dva dny před patnáctými narozeninami.

Policisté kvůli obchodu vyšetřují Parkanovou a tehdejšího ředitele sekce vyzbrojování Jiřího Staňka. Oba jsou přesvědčeni o své nevině.

Parkanovou policie viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video