Parašutisté leží v hrobě v Ďáblicích, potvrdili experti

  3:17aktualizováno  3:17
Parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem, kteří před pětašedesáti lety zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jsou pochováni v anonymních jámách na pražském hřbitově v Ďáblicích. Potvrdil to roční výzkum expertů Vojenského historického ústavu, který nemá v Česku obdoby.

Jan Kubiš (vlevo) s Jozefem Gabčíkem 18. prosince 1941. Je to jejich poslední snímek pořízený ještě v Británii. | foto: KNIHA JAROSLAVA ČVANČARY NĚKOMU ŽIVOT, NĚKOMU SMRT

Paradoxní je, že na tomtéž místě spočívají ostatky Karla Čurdy, který sedm parašutistů z kostela Cyrila a Metoděje zradil. A také nacisty K. H. Franka, který si po atentátu na Heydricha vybral Lidice k vyhlazení.

Temný kout hřbitova
"Zkoumali jsme výpovědi svědků, záznamy Správy pražských hřbitovů včetně Ústavu soudního lékařství," říká ředitel ústavu Aleš Knížek.

Neocenitelnou pomoc poskytl soukromý badatel Jaroslav Čvančara. Právě on v osmdesátých letech minulého století zaznamenal svědectví dnes už nežijících pamětníků. Patří k nim i profesor Jaromír Tesař z Ústavu soudního lékařství či policejní inspektor Miloslav Nečásek. Oba totiž znali do detailů nacistickou "technologii" pohřbívání odbojářů.

Ostatky lidí, kteří v Praze padli v bojích s gestapem či v obklíčení spáchali raději sebevraždu, nacisté podle svědků pohřbívali výhradně v šachtách ďáblického hřbitova.

Týkalo se to i parašutistů, kteří byli do Prahy převezeni k pitvě. To nedlouho před smrtí potvrdil MF DNES i přední antropolog Emanuel Vlček, který za války pracoval v Ústavu soudního lékařství: "Jinam než do Ďáblic se v Praze zastřelení vlastenci nevozili. Leží jich tam stovky."

Rozsáhlé pátrání v archivech nepřímo odstartovala MF DNES, která poprvé naznačila, že ostatky ikon protinacistického odboje leží v anonymních jámách v pražských Ďáblicích.

Případu se pak ujal místopředseda senátu Jiří Liška (ODS). "Řekl jsem si, že pokud má MF DNES pravdu, tak jde o nebetyčnou ostudu, se kterou se musí něco dělat. Historici mi naštěstí vyšli vstříc," říká Liška.

Po mnohaměsíčním jednání s radnicí Prahy 8 nakonec prosadil, aby byl parašutistům i dalším odbojářům vztyčen v Ďáblicích pomník. Odhalen bude v den státního svátku 28. října. Dvaašedesát let po druhé světové válce.

Hrdinové i zločinci
Kdo všechno vlastně v Ďáblicích leží? Vedle Kubiše a Gabčíka (skupina Anthropoid) také parašutisté z výsadku Silver A Alfréd Bartoš, Josef Valčík, Jiří Potůček či velitel výsadku Out Distance Adolf Opálka.

Společný hrob s nimi sdílí i Václav Morávek, který zahynul při přestřelce u Prašného mostu. A na stejném místě je tělo Marie Moravcové, která parašutisty ukrývala a pak jim do krypty nosila jídlo.

V zastrčeném zákoutí ďáblického hřbitova se v hlubokých šachtách ukládali za první republiky mrtví, jejichž identitu se nepodařilo zjistit. A nacisté v tajném pohřbívání pokračovali. Jen s tím rozdílem, že dobře věděli, koho po pitvě do Ďáblic vezou.

Na temnou válečnou minulost navázala i ta poválečná. V Ďáblicích, jen pár kroků od hrdinů leží popravení nacističtí zločinci: například Harald Wiesmann odsouzený za vyvraždění Lidic, Kurt Daluege či protektorátní ministr Emanuel Moravec.

Na stejném místě skončily i oběti komunistické justice po roce 1948. Mimo jiné matka bratří Mašínů, která zemřela ve vězení.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz