Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Papež jmenoval Duku kardinálem, přiřadil mu kostel sv. Marcellina a Petra

  10:30aktualizováno  12:39
Dominik Duka si z rukou papeže převzal odznaky kardinála a převzal záštitu nad italským kostelem svatého Marcellina a Petra. Stalo se tak ve vatikánské bazilice svatého Petra na zasedání dvou set kardinálů. Takzvanou kreaci podstoupilo 22 duchovních. Česko má nyní dva žijící kardinály, Duku a Vlka.

Osmašedesátiletý pražský arcibiskup přistoupil k papeži v pořadí jako třináctý. Každého nového kardinála za zády jistil jeho ceremoniář, aby věděl, co má dělat.

Uvedení kardinálů do funkce

Papež Dukovi položil na hlavu červené solideo, tedy malou kulatou čepičku, a na něj čtverhranný červený biret. Na ruku mu navlékl kardinálský prsten se symboly svatých Petra a Pavla a Panny Marie. "Přijmi prsten z rukou svatého Petra a buď si vědom toho, že tvoje láska k církvi je posilována láskou prince apoštolů," pronesl latinsky ke kardinálovi Benedikt XVI.

Pražský arcibiskup obdržel kardinálské odznaky spolu s dalšími 21 církevními hodnostáři mimo jiné z Indie, Německa či Itálie. Každý dostal dle tradice pod záštitu i jeden z římských kostelů. Dukovi připadl kostel svatého Marcellina a Petra.

Kostel je nedaleko lateránské baziliky, hlavního chrámu papeže a celé církve. Z tohoto pohledu je to pocta, Duka však rozhodně "nepokořil" svého předchůdce Miloslava Vlka. Jeho bazilika svatého Kříže jeruzalémského je jednou z nejvýznamnějších v Římě.

"Byl to pro mě okamžik, který jsem po duchovní stránce velmi prožíval. S bazilikou, která mi byla přidělena, jsem spokojen, je to starobylý chrám," řekl po obřadu Duka.

Papež na konzistoř přijel, kardinálové jej o hodinu předstihli

Čeští kardinálové

Vůbec první kardinálské jmenování pro Československo přišlo v roce 1935, kdy se jím stal pražský arcibiskup Karel Kašpar. Tři další jmenování se odehrály již v komunistické éře. První se týkalo pražského arcibiskupa Josefa Berana. Papež Pavel VI. ho jmenoval kardinálem v lednu 1965.  František Tomášek získal kardinálský purpur tajně v květnu 1976. Jeho jmenování bylo zveřejněno až v červnu 1977. Tajně byl v konzistoři za kardinála vyhlášen v roce 1969 i litoměřický biskup Štěpán Trochta. Jeho jméno vešlo ve známost až o čtyři roky později. Tomáškův nástupce Miloslav Vlk byl první, kdo získal v roce 1994 kardinálskou hodnost v polistopadovém období. Od devět let později jmenoval papež Jan Pavel II. kardinálem Tomáše Špidlíka, který byl zároveň prvním, kdo neměl biskupské svěcení.

Zdroj: Arcibiskupství pražské

Konzistoř ve vatikánském chrámu začala v sobotu v 10:37. Účastnili se jí všichni kardinálové včetně Miloslava Vlka. Dvaadvacet budoucích kardinálů podle reportéra MF DNES dorazilo do baziliky hodinu před zahájením slavnostního obřadu.

Ceremoniálu předcházel příjezd papeže na plošině, kterou vezla skupina kněží. Obklopovalo ji i několik bodyguardů. Papež projel uličkou mezi věřícími, z nichž se řada snažila vzácný okamžik zachytit svými fotoaparáty.

Obřad v bazilice svatého Petra zahájil Benedikt XVI. modlitbou z 5. století. Po ní následovalo čtení úryvku z Markova evangelia o rozmluvě Ježíše se svými učedníky. V něm Svatý otec akcentoval, že uvedení do kardinálské hodnosti není povýšením, ale závazkem služby církvi. Přítomné, kterých je několik tisíc, vyzval, aby se modlili za kardinály i za něj samotného. Evangelium zpíval jáhen z pražské arcidiecéze, který studuje v Římě.

Po půl hodině začala ve vatikánském chrámu takzvaná kreace. Před předání biretů papež novým kardinálům zdůraznil, že červená je barva jejich kardinálské důstojnosti, ale i krve, kterou by měli odvážně pro církev a Krista prolévat, bude-li to třeba. Po 22 minutách od zahájení konzistoře před papeže předstoupil také Dominik Duka.

Poprvé v červeném rouchu, šitém ve vatikánské dílně

Duka přišel  do baziliky v červené klerice - oblékl ji vůbec poprvé. Do pátečního večera nosil důsledně biskupskou fialovou. Roucho si nechal ušít ve vyhlášeném vatikánském krejčovství

Annibale Gammarelli. Tedy ve stejné dílně, kterou navštěvuje i papež. Ten sice novým kardinálům oděv oficiálně věnuje, ušít a zaplatit si jej musí sami. I když sem o tom oficiálně nemluví, roucho vyjde dle informací MF DNES na 800 až 1 000 euro.

Protest přilákal jen dvacet kritiků arcibiskupa Duky

Před Arcibiskupským palácem na pražských Hradčanech protestovalo v sobotu dopoledne proti Dukovi dvacet lidí. Vytýkali mu, že vychází dobře hlavně s prezidentem Václavem Klausem a s vládou a už ne tolik s chudými lidmi, kteří jsou nejvíce postiženi reformami. Přinesli si hesla jako "Za církev sociálnější", "Nejsme klausovští křesťané" či "Církev mluví mnoha hlasy". Po necelé půlhodině pokojný protest skončil společnou modlitbou. "Někteří z nás jsou křesťané, další nikoli," řekl jeden z organizátorů akce Pavel Čižinský, který se hlásí k protivládnímu hnutí ProAlt.

Duka v pátek svým odpůrcům adresoval dopis, ve kterém jim vzkazuje, že je třeba rozlišovat mocenskou účast představitelů církve v politice a účinnou službu křesťanů ve věcech veřejných.

Kvůli kreaci do Vatikánu přicestovaly stovky českých poutníků. Biskupové a kněží letěli speciálně vypravenými čtyřmi letadly. Další poutníci dorazili do Říma autobusy. Část z nich mělo vstupenky do baziliky. Aby se do ní dostali, museli si vystát frontu. Někteří se do ní vypravili už časně ráno.

Mezi pozvanými hosty je také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Do Říma přiletěl po vlastní ose. Zpět už bude cestovat speciálem vypraveným pro duchovní. Shodou náhod i jeho příbuzný Bedřich Schwarzenberg oblékal červené roucho. Kardinálem se stal v roce 1842 ve svých 33 letech.

Do vlasti se kardinál a pražský arcibiskup vrací v úterý

Povinnosti Dukovi v Itálii sobotou nekončí. V neděli v 9:30 bude papež celebrovat s novými kardinály mši svatou v bazilice sv. Petra. Po bohoslužbě se Duka spolu s ostatními členy své delegace pomodlí u oltáře svatého Václava ve svatopetrské bazilice, společně pak položí kytici u tamějšího hrobu kardinála Berana. Večer se Duka zúčastní nešpor v bazilice svaté Sabiny na Aventinu.

"V pondělí se pražský arcibiskup Dominik Duka zúčastní od 11:00 hodin přijetí nových kardinálů a jejich doprovodů papežem Benediktem XVI. při veřejné audienci v aule Pavla VI.," popsal mluvčí Pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Audience se zúčastní i čeští poutníci. Duka rovněž navštíví také kostel, který mu byl při kreaci svěřen pod patronaci. Z Říma kardinál Duka odcestuje v úterý.

  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Italská televize zveřejnila video pádu lanovky. Policie to přitom zakázala

Italská veřejnoprávní televize Rai čelí kritice poté, kdy zveřejnila video květnové nehody, při které po pádu kabiny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Mynář o pochybných dotacích. Hradní kancléř pohovoří v Rozstřelu

Hostem pořadu Rozstřel bude v úterý od 11 hodin vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Odpoví na...

Státní pojištěnci opět podraží. Pojišťovnám se uleví, stát přijde o 15 miliard

Vláda schválila zvýšení plateb za státní pojištěnce o 200 korun. Krátce předtím se na tom dohodla ministryně financí...

Žid, muslim jako vegan. Strava je někdy pod rozlišovací schopností věznic

Vězni, kteří chtějí z určitých důvodů dostávat jinou stravu než ostatní uvěznění, o to mohou písemně požádat ředitele...

Ani náznak lítosti. Soud potvrdil rozsudek exmanažerům Key Investments

Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments Daniel Brzkovský a Klára Fenstererová půjdou na...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...