Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. března 2021 Kamil

Zájem o online vzdělávání přetrvává, jazykové kurzy naopak hlásí útlum

  17:07
Online vzdělávání, jemuž před pandemií většina lidí i firem nepřikládala důležitost, výrazně získalo na popularitě. Provozovatelé vzdělávacích platforem tak hlásí velký nárůst zájmu. Zatímco v první vlně se klienti učili zacházet s technologiemi, na podzim znalosti prohlubovali nebo pracovali na digitálním detoxu. Lidé však ztratili zájem o lekce jazykových škol.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Platforma pro online vzdělávání Seduo.cz zaznamenala více než trojnásobný zájem ze strany firem. 

„V první vlně firmy řešily své okamžité potřeby podle toho, jak přicházely. Nejprve se zaměřily na ovládání programů pro vzdálenou spolupráci a poté na řízení lidí na home office,“ uvedla marketingová manažerka společnosti Jana Schnappelová.

Nárůst zájmu o kurzy související s prací na dálku a využitím kancelářských aplikací v první vlně eviduje také platforma Digiskills. „Nárůst jsme zaznamenali u firem, které byly donuceny pozastavit svoji činnost – ať už to byly restaurace nebo vzdělávací instituce. Ty často pojaly tuto pauzu jako příležitost se zastavit a získat nové dovednosti,“ uvedl zakladatel platformy Filip Dřímalka.

Zvýšení zájmu eviduje i portál Nostis nabízející bezplatné online kurzy práva garantované Univerzitou Palackého, Univerzitou Karlovou a Masarykovou univerzitou.

„Během jara 2020 se návštěvnost naší platformy prakticky zdvojnásobila,“ uvedl John A. Gealfow z Masarykovy univerzity. Počet certifikátů vydaných v jarním semestru v porovnání se stejným obdobím minulého roku podle něj vzrostl zhruba o polovinu.

Oblíbený byl zejména kurz Římského práva určený hlavně pro studenty právnických fakult. „Ten vyšší zájem je dán pravděpodobně právě tím, že zejména v jarním semestru univerzity ještě neměly vyřešené studijní materiály a spousta studentů se tak začala na zkoušku připravovat studiem našich kurzů,“ popsal Gealfow.

Narostl také zájem o online lekce jógy či fitness. „U klientů se zvýšil zájem o online lekce vzhledem k tomu, že jinou možnost cvičení vedených lekcí nemají,“ souhlasila Michaela Vrabcová z portálu Jóga Virtual.

Lidé měli podle serveru Jóga z obýváku zájem především o cvičení, které se věnovalo redukci stresu a úzkosti, a také o krátké každodenní rozcvičky. „Tento zvýšený zájem byl v době od začátku první vlny až do půlky května. Poté jsme měli úplný pokles, až do druhé vlny, kdy od října lidé hledají opět více jógu proti stresu a úzkosti, dynamickou fit jógu, cvičení pěti tibeťanů nebo znovu také rozcvičky,“ popsala zakladatelka platformy.

Výrazný zájem evidovala také platforma OnlineFitness, a to především během jarní první vlny. „Velký zájem byl o cvičení pro začátečníky a různé formy krátkých posilovacích a kardio lekcí,“ popsal Daniel Opočný.

Do zahraničí ani prstem v učebnici

Zatímco platformy s online kurzy prosperovaly, jazykové školy na tom byly jinak. „Podle informací, které mám od členských škol, zájem o jazyky v době koronakrize nebyl a není vyšší, naopak je spíše nižší,“ uvedla předsedkyně Asociace jazykových škol Marcela Hergesselová.

Je to zřejmě dáno situací, kdy mnoho firem jazykovou výuku omezila, ať už kvůli chybějícímu vybavení nebo snižování rozpočtu a škrtání jazykových benefitů. „Firmy, které na online přešly, ve výuce pokračují, ale noví zájemci nepřibývají,“ dodala. 

Studujte na nejlepších univerzitách zadarmo a on-line. Uspěje jen 5 %

To potvrzuje například Eva Pařízková, ředitelka jazykové agentury Lingua Sandy. „Výrazně se nám zmenšil počet studentů jazykových kurzů, bohužel ne všichni mají zájem o výuku online, preferují prezenční výuku,“ uvedla.

Přesto se objevili klienti, jimž výuka na počítači vyhovuje a zřejmě u ní zůstanou i po skončení krize. „Tito klienti objevují výhody online – ušetří čas strávený dojížděním či docházením do jazykové školy, individuální hodiny si mohou plánovat více flexibilně. 

Někdy jde o introvertního klienta, který neholduje blízkému kontaktu s ostatními a dá přednost výuce z domova,“ popsala Hergesselová. Takových lidí však podle ní není mnoho.

Druhá vlna prohlubovala znalosti

Online vzdělávací platformy na druhé straně zaznamenaly nárůst i během druhé vlny. Tehdy šlo o promyšlenější postup při volbě kurzů. Často šlo o prohlubování již nabytých znalostí. 

Pandemie vyrábí digitální závisláky. I kvůli práci z domova a online škole

„Už to nebyly pouze technické kurzy – jako například témata spojená s kancelářskými aplikacemi Microsoft 365 – ale také řízení týmů na dálku, hybridní spolupráce, tedy část lidí v kanceláři, část na dálku, digitální detox i další témata spojená s digitálními inovacemi a jejich dopadem na každodenní fungování lidí,“ uvedl Dřímalka z Digiskills.

I podle Schnappelové ze Seduo mají firmy ve druhé vlně mnohem lépe rozmyšlené, co od online vzdělávání očekávají. „Hlavní důraz se přesouvá k tradičním oblastem: ovládání kancelářských programů a soft skills,“ uvedla.

„Teď na podzim jsme nějaký vzrůst oproti stejnému období před rokem zaznamenali, ale nejde o nic významného,“ okomentoval Gealfow ze serveru Nostis. Nadšení do studia za měsíce strávené doma už podle něj pravděpodobně opadlo.

Dokončenost kurzů podle Dřímalky kolísá, ale v případě firem vždy záleží tom, zda spouští jen online kurzy, nebo i interní komunikaci. „Zda je projekt podpořen vedením společnosti a zda jsou jednotlivé kurzy správně poskládané a doplněné živými, i když virtuálními akcemi, například webináři,“ doplnil.

Virolog: Vakcíny tlačí na mutace. Očkovat se bude muset každý druhý rok

  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemocnice dementovala zprávu o úmrtí protokoláře Jindřicha Forejta

Fakultní nemocnice Motol dementovala zprávu o úmrtí bývalého ředitele protokolárního odboru Kanceláře prezidenta...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Nemocnice dementovala zprávu o úmrtí protokoláře Jindřicha Forejta

Fakultní nemocnice Motol dementovala zprávu o úmrtí bývalého ředitele protokolárního odboru Kanceláře prezidenta...

Vyvíjet českou vakcínu nemá smysl, na dokončení nebudou peníze, míní Chlíbek

Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl, míní předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek....

Správa hmotných rezerv objednala respirátory od firmy, před níž varovala BIS

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela další smlouvy na dodávky materiálu. Poprvé poptávala ventily pro...

Okamura chce hlasování o vládě a vznik nové po dohodě se Zemanem

Šéf SPD Tomio Okamura bude chtít ve Sněmovně nasbírat potřebných 50 podpisů pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě,...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Nová Fabia extrémně narostla, dostane až 150 koní. Už jsme s ní jeli

Přiznávám, pro fabie všech generací mám slabost. Hlavně ty kombíkové. Jsou fajn a na úplně normální ježdění pro ty, kdo...

Rodina bydlí v perfektním domě. Každý centimetr má své využití

Rok a půl sbírali manželé informace a vybírali, jaký typ stavby si pro svou rodinu postaví. Rozhodující byly návštěvy...