Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Když je v práci líp než doma. Firmy se snaží pomoci obětem domácího násilí

Domácí násilí je problém, který se má řešit za zavřenými dveřmi. Proti nebezpečnému mýtu, kterému dlouho věřila řada lidí, nyní bojují i velké firmy. Společnosti Vodafone, Avon a IKEA patří mezi ně. Ve spolupráci s neziskovou organizací ROSA a policií pro chystají Akademie proti domácímu násilí, která pomůže oběti lépe rozpoznat a pomoci jim.

První česká aplikace pro oběti domácího násilí Bright Sky CZ. Má pomoci odhalit signály násilného vztahu a nabídnout možnosti pomoci. | foto: Nadace Vodafone ČR

„Je prokázáno, že domácí násilí ničí nejen mezilidské vztahy, ale i kariéry. Má vliv na sebevědomí obětí, jejich pracovní produktivitu, atmosféru v týmu a v konečném důsledku může vést až k odchodu ze zaměstnání. Firmám by téma rozhodně nemělo být lhostejné,“ uvedla Zuzana Holá, ředitelka komunikace Vodafonu a Nadace Vodafone.

Podle výzkumu, který si před rokem a půl nechala společnost Vodafone zpracovat, se s domácím násilím setkalo 37 procent dotázaných zaměstnanců firem, tedy každý třetí. 

Celkem 13 procent dotázaných pak kvůli domácímu násilí odešlo z práce a 67 procent řeklo, že trýznivá situace za zavřenými dveřmi měla vliv na jejich kariéru. Přitom 68 procent si připadalo v práci bezpečněji než doma a 22 procent dodalo, že se v zaměstnání cítí sami sebou, zatímco doma nikoli.

Během pandemie koronaviru pak domácí násilí eskalovalo.  Domácí násilí přitom nemá vliv jen na kariéru, ale také na státní rozpočet. Podle analýzy Úřadu vlády ČR z roku 2017 Česko přichází kvůli tyranům ročně zhruba o 14,5 miliardy korun. Největší část z této sumy představují ztráty kvůli pracovní neschopnosti a výdaje na léčbu obětí, a to asi 13 miliard.

Některým firmám není problematika domácího násilí lhostejná. Společnost Vodafone například obětem z řad kolegů nabízí rozsáhlou podporu v podobě asistenčního programu, kontaktů na specializovaná centra, změny telefonního čísla, e-mailové adresy nebo pracovní doby a také až deset dnů plně hrazeného volna na řešení situace. Pro oběti také spustili mobilní aplikaci Bright Sky.

Aktivně problematiku řeší také například společnosti IKEA či Avon. Obě úzce spolupracují s neziskovými organizacemi poskytujících podporu zaměstnankyním, a to od právního poradenství po psychologickou podporu a konzultace. 

Svěřit se anonymně jde snadněji

„V rámci poskytování služeb vidíme, že pro mnoho obětí je snazší se obrátit na službu anonymně. Nemusí sdělovat identitu, hovořit, kdo je jejich partner,“ uvedla k nynější situaci, kdy se většina pomoci přesunula do online prostoru, Branislava Marvánová Vargová z centra ROSA. 

Z hlediska zaměstnavatelů je anonymita podle něj složitější, a o to je potřeba citlivější přístup, aby oběti ze strany zaměstnavatele cítily bezpečí a podporu. 

Kde hledat pomoc?

 • Bílý kruh bezpečí
  pomáhá obětem a svědkům trestných činů
  Telefon: 116 006, 257 317 110
 • ROSA
  specializuje se na pomoc ženám, obětem domácího násilí, a jejich dětem
  Telefon: 602 246 102
 • proFem
  centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí
  Telefon: 608 222 277
 • Acorus
  pomoc osobám ohroženým domácím násilím
  Telefon: 283 892 772

Jak podotýká, domácí násilí není jen téma, co se týká obětí.

„Jeden z problémů, který podporuje jejich izolaci a stud, je, že se o obětech bavíme, jako by se nás to netýkalo. Přesto se to nějakým způsobem týká každého z nás, ať už osobně, nebo z hlediska rodiny - může to být matka, sestra, dcera, kamarádka,“ popsala. 

Marvánová Vargová znovu připomněla mýty, že se domácí násilí týká sociálně slabších rodin či je spojeno s alkoholem. Podle statistik ROSA z hlediska vzdělanosti převažuje středoškolské a vysokoškolské vzdělání. 

„Víme, že to téma skutečně není závislé na vzdělání a nedá se spojovat s pracovní pozicí nebo socioekonomickým statusem. Násilí si nevybírá. Vybírá si násilná osoba, a ty se nachází mezi všemi vrstvami obyvatel,“ zdůraznila.

Mezi klientkami organizace ROSA jsou podle ní nezřídka ženy na vysokých manažerských postech, lékařky, právničky. Pro ně je mnohdy obtížnější pomoc vyhledat, protože se potýkají se stereotypem, že se jich to týkat nemůže. „Tu situaci nemůže vyřešit nikdo sám, je třeba zásahu zvenčí,“ zdůraznila.

„Mnohokrát slyšíme, jestli ona zvládla odejít nebo to vyřešila. Zastavení násilí není ale na oběti, ale na tom, kdo se jej dopouští. My jako společnost můžeme vytvořit podmínky pro oběti, aby o situaci mohly hovořit beze studu,“ apelovala. 

Stereotypy a předsudky také brání mužům říci si o pomoc. O úkryt před svou partnerkou požádalo loni v Česku 600 mužů. Přestože týraných mužů stále přibývá, podle odborníků zmíněné číslo vystihuje jen zlomek skutečnosti. Pro muže je totiž nejtěžší si vůbec přiznat, že jsou obětí své ženy.

„Každý z nás statisticky známe někoho, koho se domácí násilí týká.“

Branislava Marvánová Vargová centrum ROSA

Akademie proti domácímu násilí

Společnosti Avon, IKEA, Vodafone ve spolupráci s organizací ROSA a policií pro další firmy vytvořili Akademii proti domácímu násilí. Registrace bude možná v průběhu následujících měsíců. Workshopy se budou věnovat problematice domácího násilí, roli neziskového sektoru a policie a zejména roli zaměstnavatele a jeho podpory. Vzniknout by měla také metodika a manuál pro firmy.

Obětem domácího násilí pomůže mobilní aplikace. Sbírá důkazy a uchová je

„Jsme přesvědčeni, že ve společnosti, kde každá pátá žena zažije fyzické nebo sexuální násilí, je potřeba problém řešit všemi prostředky,“ míní Holá.

S fyzickým nebo sexuálním násilím od současného nebo bývalého partnera se podle Evropské agentury pro základní práva setkala každá pátá Češka. Podle čísel OSN zažila nějakou formu domácího násilí každá třetí žena na světě.

Podle koalice organizací NeNa, která obětem domácího násilí pomáhá, zaznamenala krizová centra či telefonní linky loni v souvislosti s pandemií koronaviru nárůst žádostí o pomoc o 40 až 60 procent.

Kde hledat pomoc se zvládáním vzteku?

Napadne Rusko Ukrajinu? Putin testuje Bidena, říká analytik

 • Nejčtenější

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kellnerův boeing dosedl na pražském letišti. Horváth podal svědectví o nehodě

V pátek krátce před půl třetí ráno přistál na pražském letišti soukromý Boeing 737NG společnosti PPF Group Petra...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

 • Další z rubriky

Ať škola naučí děti pracovat s informacemi či kriticky myslet, chtějí rodiče

Přehršel zpráv, ve kterých by se měly děti vyznat. Poznat své slabé a silné stránky nebo umět obhájit svůj názor. To...

Smlouvy s firmami na stavbu stadionu platí, pro Hradec je to milník

Datum 14. dubna 2021 nejspíš vejde do historie Hradce Králové jako začátek nejvyšší investice v novodobé historii...

Tříletá podmínka a pokuta. Státní zástupce Suchánek dostal trest za úplatek

Obvodní soud pro Prahu 10 udělil státnímu zástupci Pavlu Suchánkovi tříletý podmíněný trest a peněžitý trest 200 tisíc...

Eskalace psychických problémů. V pandemii duševně trpí každý třetí Čech

Premium Každý třetí Čech měl v období pandemie psychické potíže. Třetina rodičů pozoruje negativní dopady covidové doby na...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...