Medvídek, který nikdy nepřiletí. Praha o pandy usilovala marně

  0:01aktualizováno  0:01
Kdo může za to, že Česko nebude mít pandu ve výběhu? Prezident se pře s ředitelem Zoo Praha. Podle Miroslava Bobka Miloš Zeman o pandu v Číně nepožádal. Prezident následně reagoval, že „tu není od toho, aby jednal o zvířatech, ale o lidech“. Příběh černobílého medvídka tak jde do neslavného finále.

Pokud chce někdo vidět pandu, musí za ní zajet do Vídně. Tady u pandince v zoologické zahradě schönbrunského zámku začíná a asi i končí „pandagate“, příběh českého snu o černobílém medvědu, žvýkajícím bambus.

Fotogalerie

Právě při výletu do Vídně, když stál frontu před výběhem, napadlo tehdy ještě ministra financí Andreje Babiše, že by si mohl na farmu Čapí hnízdo páreček pand přivézt, aby s dětmi nemusel za pandou jezdit. Svůj plán tehdy svěřil médiím. „V Čechách ještě nemáme pandu. Když půjdu do důchodu, budu na ni koukat, jak okusuje ten bambus, a budu klidnej, až vypadnu z politiky,“ žertoval tehdy Babiš pro server iDNES.CZ. Ale ukázalo se, že je to nereálné i pro miliardáře. Proto podpořil snahu ředitele pražské zoo Miroslava Bobka získat tuhle zvířecí celebritu pro trojskou zahradu.

Sehnat pandu ale není jen tak. Nedá se koupit ani se pro ni nedá zajet do Číny a tam si ji odchytit nebo ji s nějakou jinou zoo vyměnit za rodinku surikat, dvě žirafy a malou gorilu. Čínská vláda totiž provozuje něco, čemu se říká „pandí diplomacie“. Panda je úspěšným nástrojem čínské zahraniční politiky. O zapůjčení rozhoduje přímo čínský prezident, proto když někam přijede dalajláma, daná země riskuje, že o pandu (pokud ji samozřejmě má) přijde.

Zeman: Za zapůjčení pandy bych se přimluvil, šéf zoo o ní ale nejednal

A řada politiků si dobře rozmyslí, jestli jim selfíčko s dalajlámou nebo nějakým disidentem stojí za smutné tváře dětí jeho voličů. Pro příklad není potřeba chodit daleko, v roce 2013 navštívil Rakousko tibetský dalajláma. Peking ihned pohrozil tím, že si medvědy odveze. Vídeň reagovala přesně tak, jak Peking čekal. Vídeňští diplomaté hned ujistili ty čínské, že návštěva duchovního vůdce okupované země nic nemění na její podpoře územní nedělitelnosti Číny.

Zatím naposledy vyslala Čína černobílé diplomaty do Finska. Loni podepsal prezident Si Ťin-pching smlouvu a Finové je od Číňanů dostali jako dárek ke sto letům nezávislosti. Ostatně Finsko bylo první západní zemí, která navázala politické vztahy s komunistickou Čínou v roce 1950.

V moderních dějinách jako první využil pandí diplomacii čínský nacionalistický prezident Čankajšek, když v roce 1941 daroval do New Yorku medvědí páreček jako poděkování za americkou podporu ve válce proti Japonsku. Jeho komunističtí protivníci, kteří ho po 2. světové válce vyhnali na Tchaj-wan, v jeho vynálezu pokračovali.

Pandy jsou ale jen pronajaté, přičemž cena pronájmu se liší případ od případu. Nezřídka jde ale o skutečně velké peníze. Spojené státy platí milion dolarů ročně.

Zájemci o jejich získání musí splnit vše, co Číňanům a jejich pandám na očích uvidí. Musí jim nabídnout prvotřídní infrastrukturu v podobě pavilonu připomínajícího palác, vysoké platy pro čínské experty a musí smluvně zajistit, že medvíďata, ale i cokoliv jiného, jako třeba pandí sperma, krev, srst nebo pandí mrtvola, nadále zůstává majetkem Čínské lidové republiky.

Praha se snažila. Ale málo

Zhruba ve dvou desítkách zoologických zahrad po celém světě momentálně žije asi padesátka pand. V Evropě mají kromě Rakušanů svou pandu i v Berlíně, ve Francii, v Nizozemsku a Španělsku.

Nestačí ale čekat, až vám čínský prezident ikonické zvíře přiveze. Žadatel musí takříkajíc vyjít štěstíčku naproti. Praha za primátorky Adriany Krnáčové přijala memorandum o spolupráci mezi hlavním městem a Pekingem, kde byla i kritizovaná preambule o jednotné Číně. Primátorka také byla v Číně a o pandě jednala. Hlavní město už začalo plánovat mimořádný pavilon. Podle ředitele Miroslava Bobka to je běžná praxe, Číňané chtějí vědět, kam panda přijde a jak tam oni bude postaráno.

Za minulé pražské koalice také ustalo do té doby běžné vyvěšování tibetské vlajky na budově magistrátu. Podle tehdejší opozice právě proto, aby město nedráždilo Číňany a nepokazilo si šanci.

Pandy nebudou. Zeman si o ně neřekl a Praha je nechce, oznámil šéf zoo

Český sen o párečku černobílých medvědů se začal rozplývat tento týden. „Přípravy se před několika měsíci pozastavily z toho důvodu, že prezident Zeman svůj čínský protějšek o pandy velké nepožádal a pro Českou republiku je nezískal. To jsou bohužel politické kroky, které nejsme schopni ovlivnit a bez nichž získání pand nepřipadá v úvahu,“ uvedl na svém facebookovém účtu Bobek.

Reakce Hradu přišla nečekaně rychle. „Prezident tady není od toho, aby jednal o zvířatech, ale o lidech,“ uvedl Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem. Podle něj měl jednat především ředitel zoo. „Rád bych se přimluvil, kdyby toto jednání bylo neúspěšné, ale pokud vím, on ani nejednal,“ dodal Zeman.

S tím Bobek nesouhlasí. „Panda velká skutečně není zvířetem, o jehož poskytnutí spolu mohou jednat pouze ředitelé zoologických zahrad nebo primátoři příslušných měst,“ uvedl Bobek. Pravidla pandí diplomacie jsou podle něj jasná – hlava státu se domlouvá se svým protějškem. Bobek také potvrdil, že o pandě v Číně jednal – jak on, tak zástupci hlavního města.

Jenže teď po volbách přišli noví zástupci Prahy. „Neodmítáme umístění pandy do pražské zoo, pan prezident nepožádal, a tak my nemáme co řešit,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib. Stejně mluví i radní Petr Hlubuček, který má zoo v gesci. Panda dnes není podle něj na pořadu dne. „Panda by Zoo Praha jistě slušela, ale proč platit Číně 20 milionů ročně za pronájem, když Čína ty peníze nejspíš použije na průmyslovou špionáž proti nám, jak uvádějí zprávy BIS. Radši budeme chovat gorily...“ uvedl na svém twitterovém účtě Hlubuček.

Palác jménem pandinec

Zatím není jasné, jaký bude další osud připravovaného pandince. Ten má vyrůst na místě výběhu ledních medvědů a sousedního výběhu klokanů. Stavba, kterou Číňané podmiňují zapůjčení ikonických černobílých medvědů, přijde na 200 milionů.

V urbanisticko-architektonické soutěži zvítězil projekt společnosti AND. Součástí komplexu měla být čínská restaurace s výhledem na Prahu, prodejna suvenýrů nebo expozice dalšího mimořádně vzácného druhu – langurů čínských, takzvaných zlatých opic.

Projekt pavilonu potvrzuje výjimečnost pand. V pavilonu měly mít veškeré možné pohodlí. K jejich ochlazení mělo sloužit brouzdaliště a potok, ve výběhu měla být tráva a zeleň, jež umožní udržet chladnější mikroklima. Vítězný návrh počítá s různými šplhacími konstrukcemi a kmeny. Součástí komplexu měla být i veterinární ošetřovna s malým operačním sálem a laboratoří určená jen pro pandy. Zoo už na počátku projektu avizovala, že pokud se nepodaří získat pandu, do pavilonu se může nastěhovat indický medvěd pyskatý.

Autor:

  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Prezident přijde podpořit rozpočet. Není úžasný, ale pragmatický, řekl Dolejš

Podpořit návrh státního rozpočtu přijde ve středu do Sněmovny prezident Miloš Zeman. Do Sněmovny dorazí krátce před...

Vyznamenání budou bez Kalouska, Fialy nebo Pirátů. Chybět bude i Petříček

Politická sestava nebude kompletní na předávání státních vyznamenání ani letos. Chybět budou zejména zástupci pravice,...

Stržené vedení mezi Brnem a Břeclaví komplikovalo celý den provoz vlaků

Provoz na trati mezi Brnem a Břeclaví blokovalo několik hodin stržené trakční vedení. Dálkové spoje jezdily odklonem, a...

Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz