Soud pustil Pancovou po 16 měsících z vazby. Na večer koupila šampaňské

  12:33aktualizováno  15:13
Kateřina Pancová je doma. Obžalovaná v kauze Davida Ratha se po šestnácti měsících dostala z vazby. Na neveřejném zasedání o tom rozhodl pražský vrchní soud. Pancová si na oslavu koupila šampaňské a od pondělí nastupuje do motolské nemocnice, kde pracuje na částečný úvazek.

Kateřina Pancová zamířila z vazební věznice rovnou do svého bydliště v Rudné u Prahy. (27. září 2013) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Kateřina Pancová už dorazila do svého bydliště v Rudné. Fotografovi MF DNES řekla, že koupila otci řízek a sobě na oslavu šampaňské. "Jsem ráda, že jsem doma. Je to úleva," dodala.

Křišťálová lupa

Jak  iDNES.cz sdělila mluvčí FN Motol Pavlína Danková, Pancová nastoupí na onkologickou kliniku motolské nemocnice: "Ano, paní doktorka Pancová v pondělí nastupuje, má u nás částečný úvazek už mnoho let."

Informaci o tom, že by Pancová měla do Motola nastoupit jako pacientka, mluvčí označila za nesmysl. Právě možnost práce v nemocnici Pancová zmiňovala i ve své žádosti o propuštění z vazby.

Propuštění Pancové z vazby potvrdil předseda senátu Ľubomír Klimáček. Obhájce Pancové Tomáš Sokol zatím o propuštění své klientky nevěděl. A vyjádřit se k němu nechtěli ani zástupci vazební věznice v Ruzyni, v níž Pancová ve dnech hlavního líčení s Rathem pobývala. 

Žalobce Petr Jirát České televizi řekl, že rozhodnutí respektuje, ale osobně s ním nesouhlasí. "Útěková vazba je velmi reálná," je přesvědčený Jirát. "Paní doktorka Pancová má nepochybně někde ukryté peníze, spoustu milionů, které jsme v rámci vyšetřování nedohledali ani na účtech, ani v sejfech či někde jinde," dodal státní zástupce. Nevyloučil, že by Pancová mohla mít peníze ukryté na kontech zahraničních bank.

Kateřina Pancová u soudu

Kauzu Ratha a dalších deseti spoluobviněných řeší středočeský krajský soud, který má účastníky řízení informovat o tom, jak nadřízený soud rozhodl.

Mluvčí Zuzana Steinerová ale řekla, že ani ona výsledek neveřejného zasedání zatím nezná. Podle Steinerové je nyní třeba vyčkat, až se z vrchního soudu vrátí příslušný spis. Odhadla, že se tak stane zřejmě v pondělí.

Kateřina Pancová strávila stejně jako David Rath a Petr Kott ve vazbě již více než 15 měsíců. Soudy až do počátku září všechny žádosti o propuštění zamítaly, 3. září ale Krajský soud v Praze rozhodl o propuštění Pancové. Bývalá ředitelka kladenské nemocnice by podle rozhodnutí soudce Tomáše Pacovského musela odevzdat pas a hlásit se probačnímu úředníkovi. Z vazby se však nedostala - žalobce Petr Jirát podal stížnost s tím, že by Pancová mohla hrozícímu vysokému trestu uprchnout.

"Chtěla bych uvést, že jsem unavená fyzicky i psychicky. Myslím si, že vazba je neúměrně dlouhá," prohlásila na začátku září Kateřina Pancová a dodala, že utéct nechce už kvůli svému nemocnému otci. Petru Kottovi krajský soud žádost rovnou zamítl, stejně jako už několikrát předtím.

Obžaloba v kauze Davida Ratha viní 11 lidí z manipulace zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví ve Středočeském kraji a z korupce. Kromě Ratha, Pancové a jejího partnera Petra Kotta jsou dalšími obžalovanými většinou manažeři firem.

Hlavními pilíři obžaloby jsou policejní odposlechy a přiznání podnikatelky ve stavebnictví Ivany Salačové, které žalobce navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest. Advokáti ostatních obžalovaných, kteří vinu odmítají, se ji snaží znevěrohodnit.

Podívejte se, jak v srpnu začínal soudní proces s Davidem Rathem, Kateřinou Pancovou a dalšími:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Poslední záchvěv zimy a pak loučení, pokračovat bude nadprůměrně teplé počasí

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nadprůměrné teploty budou pokračovat nejméně do poloviny března, proti předchozím týdnům bude ale více srážek. Vyšší...

Najdete na iDNES.cz