Lidé si připomněli konec války. Zeman jmenoval generály, Koudelku znovu ne

  10:24aktualizováno  15:22
U Národního památníku v Praze na Vítkově se k připomenutí 74. výročí konce druhé světové války tradičně sešli představitelé státu a armády. Krátce po jedenácté hodině položil věnec prezident Miloš Zeman. Později odpoledne pak Zeman jmenoval patnáct mužů do generálských hodností. Šéfa BIS Michala Koudelku ani napotřetí nevybral.

Nejvyšší hodnost armádního generála ve výslužbě získal Emil Boček, poslední žijící československý stíhací pilot z druhé světové války. Bývalý prezident Václav Klaus ho v roce 2010 ocenil Řádem Bílého lva třetí třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost. Zeman o možnost Bočkova povýšení sám požádal. Do generálských hodností ho povýšil už v letech 2014 a 2017, v únoru Bočkovi přislíbil i Řád Bílého lva nejvyšší třídy (celý text k přečtení zde).

Emil Boček z domova odešel tajně v 16 letech v roce 1939. Dostal se do Bejrútu a zúčastnil se bojů ve Francii v létě 1940. Následně se dostal do Británie, kde nejprve sloužil jako mechanik u 312. stíhací perutě a v závěru války, od října 1944, létal u 310. stíhací perutě. Do konce války měl na kontě 26 operačních letů. Z letectva odešel v roce 1946. 

Generál Boček ve spitfiru. Ukázka z dokumentu:

Na generálmajora byl prezidentem povýšen další veterán z druhé světové války Miloslav Masopust. Do 1. českosloslovenského armádního sboru Masopust vstoupil v roce 1944. Při Karpatsko-dukelské operaci byl u Krosna zraněn. Po vyléčení se do bojů vrátil, jako velitel zásobovací baterie se zúčastnil Slovenského národního povstání.

Zeman do generálských hodností povýšil ještě dalších třináct mužů. 

Povýšení na třetí pokus se dočkal zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Petr Procházka, který byl dosud plukovníkem.

Fotogalerie

Generálporučíkem se stal zástupce náčelníka generálního štábu Jaromír Zůna. Na generálmajora byli povýšeni šéf Generálního ředitelství cel Milan Poulíček, ředitel sekce podpory ministerstva obrany Štefan Muránský a zástupci náčelníka generálního štábu Milan Schulc a Miroslav Hlaváč. 

Na brigádní generály byli spolu s Procházkou povýšeni štábní plukovníci - zástupce ředitele sekce rozvoje sil Petr Čepelka a zástupce ředitele sekce rozvoje sil Miloslav Lafek. Stejné hodnosti dosáhli policejní ředitel Jan Švejdar, ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel, velitel Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru Radim Řehulka, náměstek ředitele vězeňské služby Pavel Hadrava a ředitel Vazební věznice v Olomouci Jiří Ruprecht.

Medaile za hrdinství pro padlého psovoda

V rámci jmenování a povyšování do generálských hodností prezident řekl, že  udělí in memoriam medaili Za hrdinství vojenskému kynologovi Tomáši Procházkovi, který loni v říjnu zahynul na misi v Afghánistánu.  Vyznamenání se rozhodl Procházkovi udělit jako „důkaz úcty k boji našich vojáků z teroristy z Tálibánu“.

„Letos udělím Medaili Za hrdinství poslednímu z padlých vojáků. Byl to psovod, jak dobře víte. Pevně doufám, že oběti těchto vojáků nebudou zmarněny vyjednáváním s teroristy,“ prohlásil prezident.

Nad památníkem proletěly Gripeny

Jmenování generálů předcházel pietní akt u Národního památníku v Praze na Vítkově. Poté, co dorazil prezident Miloš Zeman, proletěly nad Vítkovem gripeny a zazněla státní hymna. Zeman pak k památníku položil první věnec. 

První věnec položil prezident Miloš Zeman (8. května 2018).
První věnec položil prezident Miloš Zeman (8. května 2018).
Představitelé státu i armády si u Národního památníku v Praze na Vítkově...

Po něm uctili památku představitelé armády a politici. Mezi nimi například premiér Andrej Babiš, pražský primátor Zdeněk Hřib, ministr obrany Lubomír Metnar, předseda Sněmovny Radek Vondráček či předseda Senátu Jaroslav Kubera. Po položení věnců drželi přítomní minutu ticha za všechny, kteří položili životy za svobodu a samostatnost republiky.

„Vzdáváme hold a úctu všem našim vojákům, legionářům, kteří bojovali za svobodu naší země,“ řekl Babiš novinářům. Konec války je podle něj důležité připomínat mladší generaci. Na tom se shodl s Metnarem. 

„Desítky milionů padlých, tato situace už nikdy nesmí nastat,“ řekl ministr. Oba byli rádi za přítomnost válečných veteránů, podle Metnara je významným připomenutím těchto dnů a jejich zásluh. „Je důležité pro nás slyšet, jak to bylo,“ řekl k účasti veteránů premiér.

Vojenskou přehlídku, která vzpomínkové akci předcházela, letos vykonal Metnar s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou. Prezident se stejně jako před rokem na Vítkově zdržel krátce, pozdravil přítomné vojáky, poklonil se padlým u památníku a také s přítomnými držel minutu ticha. 

Univerzitní koleje jako symbol smutku

Konec války si dnes lidé připomněli také položením květin u někdejšího popraviště v areálu Kounicových kolejí v Brně. V budově, kde dnes bydlí studenti Veterinární a farmaceutické univerzity, byla za války věznice.  

Studentské koleje jsou obvykle místem symbolizujícím mládí, radost a veselí. „Tyto koleje se však staly symbolem smutku, bezpráví, bolesti a smrti,“ řekla v projevu brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Kromě politiků z různých stran, včetně předsedy ODS Petra Fialy, místopředsedy ANO Petra Vokřála a místopředsedy ČSSD Romana Onderky, se pietního aktu zúčastnili pamětníci, kteří okupaci zažili jako děti.

Věznicí za nacistické okupace prošlo několik desítek tisíc českých vlastenců, odbojářů a vysokoškolských učitelů. Většinu jich nacisté deportovali do koncentračních táborů, některé ale mučili a popravovali na místě zastřelením i oběšením. Na popravišti podle webu Veterinární a farmaceutické univerzity za okupace zemřelo přes 1350 lidí. Oběti války si připomínají i v dalších českých městech.

Památku padlých uctili na vojenském hřbitově v Liberci - Ruprechticích. Pietní setkání se uskutečnilo na pražském Klárově u pomníku oběti domácího odboje proti nacistické okupaci. Konvoj americké historické techniky dorazil do Velichovek na Náchodsku jako připomínka toho, že sem 8. května 1945 přijeli Američané vyjednat kapitulaci s německým maršálem Ferdinandem Schörnerem.

Konvoj americké historické techniky dorazil do Velichovek na Náchodsku jako...
Konvoj americké historické techniky dorazil do Velichovek na Náchodsku jako...
Konvoj americké historické techniky dorazil do Velichovek na Náchodsku jako...
Konvoj americké historické techniky dorazil do Velichovek na Náchodsku jako...

Koudelku Zeman generálem nejmenoval

Vláda navrhla i povýšení ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky, toho však Zeman nejmenoval. „Vážím si toho, že mě vláda, jako kolektivní orgán, už potřetí navrhla na povýšení. Je to ocenění práce celé BIS,“ reagoval prostřednictvím twitterového účtu BIS Koudelka. 

08.května 2019 v 15:16, příspěvek archivován: 08.května 2019 v 15:36

Ředitel BIS:Vážím si toho, že mě vláda, jako kolektivní orgán, už potřetí navrhla na povýšení. Je to ocenění práce celé BIS. Je to pro nás důležitý signál, abychom s ještě větším úsilím pokračovali v ochraně ČR i jejich občanů. Povýšeným do generálské hodnosti upřímně blahopřeji.

Plukovník Koudelka měl podle představ vlády získat hodnost brigádního generála. Kabinet to zdůvodnil vysokými profesními a osobními kvalitami Koudelky a velmi dobrými výsledky, kterých civilní kontrarozvědka dosahuje. 

Zeman naopak Koudelku kritizoval. O šéfovi civilní kontrarozvědky prohlásil, že není člověkem na svém místě. Poslední výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil ji za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. BIS kritiku odmítla a uvedla, že má za sebou úspěšné období (celý text k přečtení zde).

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na demonstraci SPD

Odvolací soud potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za hajlování na dubnové...

Ústavní soud se podruhé zastal muže, kterého exekutor připravil o byt

Ústavní soud se podruhé zastal muže, který kvůli nevelké pohledávce přišel o družstevní byt. Už před pěti lety ÚS...

Posvětili vznik průmyslové zóny a teď litují, bojí se přílivu cizinců

Zatímco v době ekonomické krize byly výrobní haly postavené na zelené louce požehnáním v boji s nezaměstnaností, dnes...

Česko respektuje politiku jedné Číny, napsal Zeman Si Ťin-pchingovi

Nemám žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků. Česká republika plně respektuje politiku jedné Číny,...

Najdete na iDNES.cz