Paliativní péče je v Česku stále v začátcích, proto nadále chybí specializovaní odborníci. „Ti, kteří se paliativní péči dnes věnují, to často dělají ve svém osobním čase, za vlastní peníze. Hrozí jim tak silné přepracování,“ uvedl na úterní tiskové konferenci k projektu Spolu až do konce Martin Loučka z Centra paliativní péče.
Ministerstvo zdravotnictví v lednu uvedlo, že do roku 2025 chce mít v pěti pilotních zařízeních speciální paliativní týmy pečující o umírající. V projektu podpořeném z evropských fondů rozdělí 59 milionů korun.
Paliativní péčePaliativní péče má zmírnit bolest a utrpení. Nesoustřeďuje se na vyléčení, ale na kvalitu posledních dní a měsíců života. Například na mírnění doprovodných příznaků nemoci, komunikaci s nemocným a respekt k němu. Zahrnuje i psychickou podporu a také pomoc blízkým. Poskytují ji týmy odborníků z různých oborů. Ročně by ji potřebovalo asi 70 000 lidí. |
Nadační fond Avast v roce 2016 podpořil vznik multidisciplinárních týmů lékařů, sester, sociálních pracovníků, psychologů a kaplanů v 17 nemocnicích, celkem za přibližně 85 milionů korun.
„V týmech podpořených nemocnic pracuje přes 100 zdravotníků, ale také vedoucí pracovníci, kteří pomáhají s nastavením procesů a směrnic, které by paliativní program udržely dlouhodobě v chodu,“ uvedl viceprezident a technický ředitel Avastu Ondřej Vlček. Nadační fond také nyní rozjel program, ve kterém 21 stipendistům platí vzdělávání v oblasti paliativní péče.
V České republice ročně zemře přes sto tisíc lidí, z toho necelých sedmdesát procent v nemocnicích. Ze statistik vyplývá, že velká část je do nemocnice převezena na poslední dny či hodiny života. Průzkumy ale ukazují, že až 80 procent lidí si přeje umírat doma.
Podle odborníků z oblasti paliativní medicíny, která se péči o umírající věnuje, je domácí péče i levnější. Odhadují úsporu asi na 300 korun denně. V USA má podle Loučky vlastní paliativní program osmdesát procent nemocnic.
Na nízké platy upozorňují i zdravotní sestry z hospiců, jejichž mzda se pohybuje kolem 16 tisíc hrubého. „Zdravotní pojišťovny nám neplatí tolik, aby to pokrylo naše náklady, jsme tak vlastně pořád v mínusu. Dostáváme peníze jen za čas návštěvy a podání léků, ale to paliativní, tu nadstavbu nad klasickou domácí péči, nemáme pojišťovně jak vykázat,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz Jana Řezáčová, která pracuje v Domácím hospici Tabita.